سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
تعیین سن برای رفع مشکلاتی است که افراد در خصوص سن تقویمی و شناسنامه ای خود دارند و مدعی هستند که سنشان بیشتر یا کمتر از سن تقویمی آنهاست
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پزشکی قانونی سن افراد را تعیین می کند

بخش حقوقی- دکتر آمنه بیگ محمدی در تعریف تعیین سن توسط سازمان پزشکی قانونی گفت: تعیین سن برای رفع مشکلاتی است که افراد در خصوص سن تقویمی و شناسنامه ای خود دارند و مدعی هستند که سنشان بیشتر یا کمتر از سن تقویمی آنهاست.

پزشکی قانونی

سرپرست پزشكی قانونی منطقه مركزی تهران مراجع قضایی یا ثبت احوال، را به عنوان دو مرجع معرفی کننده متقاضیان تعیین سن دانست و افزود: معرفی نامه مراجع قضایی و ثبت احوال، سه قطعه عکس 3 در 4، اصل و کپی شناسنامه و مدارك شناسایی هویتی و 190 هزار ریال تعرفه انجام تعیین سن، مدارک مورد نیاز برای تشکیل پرونده تعیین سن هستند.

وی با تأکید بر تقسیم افراد به زیر 21 سال و بالای 21 سال در تعیین سن گفت: در تعیین سن افراد، بر اساس مبانی علمی و با بررسی مدارک و بهره گیری از نتیجه معاینات، مشاوره ها و آزمایشات اظهار نظر صورت می گیرد که با تقسیمی که بیان شد در افراد زیر 21 سال ممکن است از معاینه ظاهری، مشاوره دندانپزشکی و رادیولوژی و در افراد بالای 21 سال از مشاوره دندان و معاینه ظاهری در کنار سایر شواهد و مدارک استفاده شود و با جمع بندی معاینات، سن تقریبی یا طیف سن فرد به مرجع متقاضی اعلام می شود.

بیگ محمدی در توضیح دلایل انجام این معاینات اظهار داشت: مشاوره دندانپزشکی برای تعیین سن دندانی و مشاوره رادیولوژی برای تعیین سن استخوانی انجام می شود.

تعیین سن برای رفع مشکلاتی است که افراد در خصوص سن تقویمی و شناسنامه ای خود دارند و مدعی هستند که سنشان بیشتر یا کمتر از سن تقویمی آنهاست.

وی همچنین در توضیح معاینات ظاهری گفت: معاینات ظاهری شامل وضعیت موها، چین و چروك صورت و معاینه چشم و ... است كه علاوه بر آن بررسی مدارک تحصیلی، مدارک هویتی و شناسایی فرد و پدر و مادرش نیز انجام می شود.

بیگ محمدی در خصوص زمان رسیدگی به پرونده های تعیین سن اظهار داشت: مشاوره دندانپزشکی و معاینات ظاهری در همان روز مراجعه متقاضی، قابل انجام است، اما برای مشاوره رادیولوژی، نتیجه، منوط به پیگیری های فرد متقاضی است، برای افراد بالای 21 سال به دلیل عدم نیاز به مشاوره رادیولوژی، در صورت تکمیل مدارک تحصیلی و هویتی، در همان روز مراجعه پاسخ دهی انجام می شود.

شایان ذکر است كنفرانس یك روزه كارشناسی پزشكی قانونی در تعیین سن، 28 مهر در محل سالن شهید بهشتی سازمان پزشکی قانونی کشور به صورت رایگان برگزار می شود و دارای امتیاز بازآموزی است.

منبع: سایت پزشکی قانونی

تنظیم: ندا پاک نهاد

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین