سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
محمدمهدی عسگرپور، از مسئولان خانه سینما، جوابیه بسیار تندی خطاب به وزیر ارشاد نوشته است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نامه تند عسگرپور به وزیر ارشاد

عسگرپور. حسینی

محمد مهدی عسگرپور، مدیرعامل خانه سینما و رییس هیات مدیره این تشكل صنفی پیرو اظهارات اخیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نامه‌ای را خطاب به وی منتشر كرد.

 

در متن این نامه خطاب به دكتر محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آمده است:

 

«خداوند را بسیار شاكرم كه بعد از گذشت یك سال از مسوولیت‌تان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی غیر از مباحث كلی كه گفتن‌شان چندان پیش زمینه و تجربه خاصی لازم ندارد بالاخره سخنی در خصوص مسائل صنفی سینما گفتید و به قاعده "تا مرد سخن نگفته باشد عیب و هنرش نهفته باشد" عیب و هنرتان را نمایاندید.

 

اینجانب و برخی از اهالی سینما به خوبی می‌دانند جنابعالی چه دوره‌ سختی را در این منصب پشت سر می‌گذارید. سختی نه به لحاظ كار تخصصی فراوان و مثلا تعامل با اهل فرهنگ و هنر كه در این زمینه كارنامه یك سال‌تان به وضوح بیانگر ناكامی است؛ بلكه به لحاظ عدم تمایل ورود به مباحث جدی و تخصصی و عدم امكان برای مراقبت از فعالیت معاونینی كه افكار عمومی حتی انتصاب آنها را نیز مربوط به شما نمی‌دانند.

 

برادر محترم!

از اولین جلسه‌ای كه با هم داشتیم از صمیم قلب برایتان دعا كردم كه در كارتان توفیق زیادی داشته باشید؛ به دو دلیل اول آنكه به نظام عشق می‌ورزم، دوم آنكه حس خوبی در شما دیدم و سخت امیدوار بودم كه كارمان با شما به اینجا كشیده نشود.

 

متأسفم كه باید بگویم جنابعالی به هیچ عنوان امكان تسلط پیدا كردن به موضوعات مختلف تحت مسوولیت‌تان را فراهم نكردید. هم شما هم خدایتان و تا حدی امثال ما می‌دانیم كه حداقل در حوزه‌ سینما تعداد نشست‌های جدی و تخصصی‌تان با دست اندركاران به تعداد انگشتان یك دست هم نمی‌رسد.

 

و لابد تصور كردید مجبورید كار را به شكل پیمانكاری به معاونان‌تان از جمله معاونت سینمایی واگذار كنید. به همین اعتبار و به دلیل عدم تعلق خاطر به حوزه‌های مختلف هنری (نمی گویم فرهنگی چون عنوانی است كلی و تفسیربردار) تسلط امروزتان به اوضاع سینما، تئاتر، موسیقی و هنرهای تجسمی حدودا مثل روز اوَلی است كه همدیگر را دیدیم. همان موقع كه هنوز نامزد احراز پست وزارت بودید و درخواست كمك كردید و بنده و تعدادی از اعضای هیأت مدیره خانه سینما و رؤسای صنوف علیرغم فشارهای زیاد آن روزها صادقانه و با برنامه‌ای مشخص و به قصد تعامل به دیدارتان آمدیم. با این روشی كه در پیش گرفته‌اید ده سال بعد هم فرقی به حال‌تان نخواهد كرد.

 

ممكن است این اظهارات را شما و برخی به دور از انصاف بدانند ولی بنده حاضرم در جلسه‌ای با جنابعالی این را به اثبات برسانم.

 

اگر جنابعالی نه به عنوان وزیر، بلكه به عنوان یك محقق در مورد سینمای بعد از انقلاب اسلامی و سرمایه‌هایش كه به مدد پیروزی انقلاب شكل گرفت و كارنامه درخشانی هم از خود باقی گذاشته، تحقیق می‌كردید، به درستی درمی‌یافتید زوایا و برش‌های مهم دیگری وجود دارد كه سخت از آنها غفلت كرده‌اید؛ از جمله باید می‌كوشیدید بنیان‌های قدرتمند این سینما را كه برخی به دلیل ناكامی‌های حقیقی و حقوقی آنها را شاه‌نشین می‌خوانند شناسایی كرده و با آنها مرتبط شوید و برای تقویت نظامی كه معلوم نیست شما یا من كدامیك بیشتر بر تقویت آن كوشا هستیم با آنها تعامل واقعی و غیرخیالی برقرار كنید. در این صورت به یقین در دام خرده‌گیری و بزرگ‌نمایی در جریان برگزاری یك جشن سینمایی نمی‌افتادید.

 

ما در این یك سال گذشته كدام جمله مشفقانه (نمی‌گویم پدرانه كه امكانش را از خود سلب كرده‌اید) از شما یا مشاور و معاونان‌تان شنیدیم؟ كدام حركت شما در جهت تقویت نهاد صنفی بوده؟ به جز حذف افراد حاضر كه به گواه مكتوبات و درخواست جلسات سعی در تعامل با شما بودند به چه اندیشیدید؟

 

مگر امثال ما از كجا آمده بودند؟ مگر شما از كجا آمده‌اید؟ مایلید سوابقمان را حداقل از تاریخ ‌‌12/11/57 تاكنون با هم مقایسه كنیم؟

 

امسال اكثریت مخاطبان و علاقمندان سینما با سلیقه‌ها و گرایش‌های مختلف معتقد بودند كه مجموعاً یكی از بهترین جشن‌های سینمای ایران در طول چند سال گذشته را تجربه كرده‌اند. تا اینكه بیانیه هیستریك معاونت امور سینمایی‌تان كه با هدف برهم زدن تمركز مدیران و دست اندركاران نسبت به ناكامی‌های پی در پی اخیرشان و عدم توانایی در جذب سینماگران شاخص منتشر شد. بیانیه‌ای كه به زعم خیلی‌ها برگرفته از رفتار رئیس جمهور پیشین آمریكا بود كه برای حمله به یك سرزمین، خوب است بهانه‌ای پیدا كنی، آن‌را بزرگ كنی، با دروغ آمیخته‌اش كنی، از هجمه رسانه‌ای هم بهره گیری و به آن سرزمین حمله كرده و آن را اشغال كنی!

 

ای كاش روزی شهامت داشته باشیم و از ملت شریف ایران، شهدای عزیز، جانبازان گرانقدر ، ایثارگران، مقام معظم رهبری و امام زمان علیه السلام بابت كوتاهی‌ها و بی‌كفایتی‌هایمان در روند پیشرفت و آبادانی كشورمان عذرخواهی می‌كردیم.

 

برادر محترم!

اتهامات ایشان به علاوه اتهامات اخیر جنابعالی كه بنده یا امثال من را محرك اصلی و صحنه گردان توطئه بر علیه نظام جمهوری اسلامی خواندید را ذخیره‌ آخرت خود می‌دانم كه شاید بدین وسیله قدری از گناهانم بخشیده شود. اما توهین به حضار در آن مراسم كه اتفاقا برخی از معتمدان شما هم حضور داشتند با این عنوان كه گول امثال من را خوردند بماند برای شما و ایشان.

 

برای شما كه قاضی خوبی نبودید نمی‌گویم، برای حافظه تاریخ می‌گویم. اولین بیانیه علیه هتك حرمت به قرآن مجید در حوزه فرهنگ، در خلال برگزاری نخستین جشن‌مان صادر شد. آن موقع شما و همكارانتان سرگرم بستن چمدان بودید و پس از چند روز یكی یكی بیانیه‌هایشان را دادند. نگاهی به فهرست برندگان جشن و گفته‌هایشان روی سن بیندازید تا ببینید چگونه قاضی عجول و شاید مجبوری هستید.

 

اما در مورد مسائل مالی و بودجه خانه سینما نمی‌گویم كه عدم صداقت زیرمجموعه‌تان جایی برای بحث‌های این چنینی باقی نگذاشته است.

 

لطفاً درنگ نكنید؛ اسنادی كه می‌خواهید بعدها منتشر كنید را الان منتشر كنید. شاید برای ما هم اشتیاقی فراهم شود تا فهرست كمكهایی كه به برخی از خودی‌هایتان شده را منتشر كنیم.

نشان دهید كه مدیری پاسخگو هستید. پاسخگویی را هم به سبك معاونت سینمایی با شعار دادن و دهن به دهن گذاشتن مترادف ندانید. دیری است اتهام براندازی نظام به منتقدانِ بی‌كفایتی و سوء تدبیر در مدیریت رنگ باخته است

از سفره‌ نظام و متنعم شدن برخی مثل من گفته‌اید، شاید تعابیر من و شما با هم فرق داشته باشد. سفره‌ای كه شما و برخی دیگر معمولا تصویر می‌كنید آدم را یاد و سفره‌های ولیمه می‌اندازد كه كسی پس از خوردن ناشكری هم بكند و پشت سر صاحب مجلس هم چیزی بگوید. من سفره‌ نظام را سفره‌ی خداوند تلقی می‌كنم كه برای همه‌ بندگانش بی‌منت گسترده و شرط بهره‌مندی بیشتر را ایمان و عمل صالح قرار داده است. سفره نظام نه متعلق به من است كه بابت آن بخواهم از شما حساب بكشم نه متعلق به شما و دیگران. سفره نظام متعلق به همه ماست. این قدر نگاهتان به لقمه دیگران نباشد، ضمن آنكه محبوبیت در قلب مردم را هم خداوند عطا می‌كند نه شما و نه امثال برنامه‌های تلویزیون و شرط آن هم ایمان و عمل صالح است.

 

"ان الذین آمنوا و عملوا الصالحات سیجعل لهم الرحمن ودّا"

برادر محترم!

با اینكه قاضی خوبی نبودید اما همچنان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی كشورمان هستید. ما در قالب جریان صنفی موظف به تعامل با شما هستیم پس پیشنهاد می‌كنم كمیته‌ای حقیقت‌یاب (البته نه از نوع بین‌المللی‌اش) تشكیل شود تا رفتار شما و زیر مجموعه‌تان را با خانه سینما بررسی كنند. آن وقت ملاحظه می‌كنید كه این شیوه یعنی علاقه به نظام، یا برعكس پاسخ ندادن به تمامی درخواست‌های ما از روز اول مسوولیت‌تان تا به اكنون یعنی ....

 

جناب وزیر!

نشان دهید كه مدیری پاسخگو هستید. پاسخگویی را هم به سبك معاونت سینمایی با شعار دادن و دهن به دهن گذاشتن مترادف ندانید. دیری است اتهام براندازی نظام به منتقدانِ بی‌كفایتی و سوء تدبیر در مدیریت رنگ باخته است.

"والسلام علی من اتبع الهدی"

محمد مهدی عسگرپور

رئیس هیات مدیره و مدیر عامل»


منبع: ایسنا

گروه سینما و تلویزیون تبیان

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین