سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
پرداخت یارانه به نشریات با توجه به مواضعشان
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پرداخت یارانه به نشریات با توجه به مواضعشان

بخش ارتباطات-  ‌در عرصه مطبوعات نیز یارانه‌ها با توجه به موضع‌گیری نشریات مختلف به آن‌ها اختصاص خواهد یافت و ما نمی‌توانیم به نشریه‌ای كه در خلاف جهت اهداف نظام حركت می‌كند كمكی كنیم و من باید بگویم كه از نشریات، كتاب‌ها و فیلم‌هایی كه برخلاف اهداف نظام حركت می‌كنند، هیچ حمایتی نخواهیم كرد و در مقابل آن در راستای تقویت مطبوعاتی كه در جهت این اهداف حركت می‌كنند گام برخواهیم داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این مطلب كه وضعیت فرهنگی و هنری كشور ایده‌آ‌ل نیست، اظهار كرد: همان‌طور كه در موارد ضعف كارهایمان به ما انتقاد می‌شود توقع داریم تا در موارد قوت از ما حمایت گردد.

مطبوعات

به گزارش ایسنا، سیدمحمد حسینی در اولین روز از بیست و یكمین گردهمایی ائمه جمعه كشور گفت: علیرغم تلاش‌هایی كه صورت گرفته و عزم و اراده جدی كه وجود دارد، ولی در زمینه وضعیت فرهنگ و هنر در سطح جامعه وضعیت ایده‌آلی نداریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: فرهنگ و هنر موجود در كشور باید مطابق با فرهنگ اسلامی باشد و باید دانست كه كار در این عرصه دشوار است و اقدامات متعددی از جهت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در این زمینه صورت می‌گیرد.

وی با بیان این مطلب كه در حال حاضر در دستگاه‌های مختلف كشور رویكردی دینی و مدیرانی دلسوز و متعهد وجود دارند، گفت: ما از نقطه نظرات جدید در این عرصه استقبال می‌كنیم.

وی با پرداختن به بحث ضوابط نشر كتاب در كشور گفت: با تصمیمی كه در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید دیگر از این پس مشخص شد كه چه كتابی با چه ضوابطی باید به چاپ برسد و ما برای این كار هیات رسیدگی نیز در نظر گرفتیم.

ما نمی‌توانیم به نشریه‌ای كه در خلاف جهت اهداف نظام حركت می‌كند كمكی كنیم و من باید بگویم كه از نشریات، كتاب‌ها و فیلم‌هایی كه برخلاف اهداف نظام حركت می‌كنند، هیچ حمایتی نخواهیم كرد و در مقابل آن در راستای تقویت مطبوعاتی كه در جهت این اهداف حركت می‌كنند گام برخواهیم داشت

وی گفت: ‌در عرصه مطبوعات نیز یارانه‌ها با توجه به موضع‌گیری نشریات مختلف به آن‌ها اختصاص خواهد یافت و ما نمی‌توانیم به نشریه‌ای كه در خلاف جهت اهداف نظام حركت می‌كند كمكی كنیم و من باید بگویم كه از نشریات، كتاب‌ها و فیلم‌هایی كه برخلاف اهداف نظام حركت می‌كنند، هیچ حمایتی نخواهیم كرد و در مقابل آن در راستای تقویت مطبوعاتی كه در جهت این اهداف حركت می‌كنند گام برخواهیم داشت.

وی با اشاره به فعالیت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در عرصه صنعت سینما گفت: در این عرصه دشمنان ما سرمایه‌گذاری‌های كلانی می‌كنند و در تهیه آثاری غیر از زمینه‌های سیاسی در مورد تولید فیلم و سریال برای جذب افراد اهتمام ویژه‌ای دارند.

مطبوعات

حسینی با بیان این مطلب كه وقتی محتوا درست نباشد بقیه كارها نیز تاثیر چندانی ندارد، گفت: ما درصدد دسته‌بندی موضوعات مختلف جهت تولید آثار سینمایی هستیم و درصدد تهیه آثاری بر مبنای موضوعات قرآنی هستیم كه از جمله آن‌ها می‌توان به تولید فیلم ملك سلیمان اشاره كرد كه هم‌اكنون در حال اكران است و درصدد هستیم تا قسمت‌های دو و سه آن نیز تولید شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این مطلب كه ما نمی‌توانیم در زمینه فعالیت در عرصه سینما صورت مساله را حذف كنیم و در این عرصه به فعالیت نپردازیم، گفت: این امكان‌پذیر نیست زیرا باید حرفی برای گفتن در این زمینه داشته باشیم و در غیر این صورت در این عرصه دشمنان ما عرصه را از آنچه كه هست بر ما تنگ‌تر می‌كنند.

حسینی با اشاره به ملاقات‌هایی كه در سفر اخیر خود با فعالان ضدجنگ داشته است، اظهار كرد: دنیا هم‌اكنون آمادگی انتقال پیام انقلاب ما را دارد و برخی از این افرادی كه گفته شد، حتی در برخی مواقع روحیات انقلابی بیش از آنچه كه برخی در داخل كشور دارند، را داشتند.

وی گفت: ما هم‌اكنون درصدد بررسی فیلم‌نامه‌های آثار سینمایی هستیم و باید بگویم كه در عرصه موسیقی و دیگر فعالیت‌های هنری نیز ما نظرات مقام معظم رهبری را فصل‌الخطاب قرار می‌دهیم و درخواست ما این است كه از ارائه نظرات شخصی در این عرصه اجتناب شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این مطلب كه ما نمی‌توانیم در زمینه فعالیت در عرصه سینما صورت مساله را حذف كنیم و در این عرصه به فعالیت نپردازیم، گفت: این امكان‌پذیر نیست زیرا باید حرفی برای گفتن در این زمینه داشته باشیم و در غیر این صورت در این عرصه دشمنان ما عرصه را از آنچه كه هست بر ما تنگ‌تر می‌كنند

حسینی با بیان این مطلب كه ما هم‌اكنون نزدیك به سه هزار نشریه در سطح كشور داریم، گفت: در سال گذشته با برخی مشكلات در این عرصه روبرو بودیم، زیرا برخی از این نشریات اهداف دشمن را دنبال می‌كردند و تعداد كسانی كه در این زمینه فعال بودند و به خارج رفتند كم نیستند؛ برخی از آن‌ها هم‌اكنون با وجود ندامت، خجالت می‌كشیدند كه به داخل كشور بیایند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار كرد: ما از قوه قضائیه نیز سخت گلایه داریم، زیرا یك روز یك نشریه را توقیف می‌كنیم و فردا یك قاضی آن را رفع توقیف می‌كند و این با وجود آن است كه یك نفر از هفت نفر هیات نظارت نیز نماینده قوه قضائیه است.

وی گفت: همانطور كه در مورد موارد ضعف به ما انتقال می‌كنید، توقع داریم كه در برابر نقاط قوت نیز از ما تعریف و حمایت شود.

وی اظهار كرد: یكی از مواردی كه ما به طور صریح با آن برخورد كردیم این بود كه تهیه‌كننده‌ یك فیلم در چند روز گذشته در برنامه‌ای به اظهارنظر پرداخت و گفت ای كاش كسانی در عرصه هنری به فعالیت بپردازند این در حالی است كه آن افراد علیه نظام و رهبری اقدام كردند و هم‌اكنون با رضا پهلوی فالوده می‌خورند و ما در پی این اقدام، پروانه اثر وی را لغو كردیم.

منبع: تابناک ( باتلخیص)

تنظیم برای تبیان: عطالله باباپور

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین