سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
جایی در دل خزر بزرگترین دریاچه جهان، تکه خشکی سر از آب بیرون آورده و به عنوان تنها جزیره شمال ایران خودنمایی می کند. آشوراده نام این جزیره قدیمی و زیباست که امواج خروشان دریا همواره خود را بر تن ماسه ای آن می کوبد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تنها جزیره شمال ایران

آشوراده


 

جایی در دل خزر بزرگترین دریاچه جهان، تکه خشکی سر از آب بیرون آورده و به عنوان تنها جزیره شمال ایران خودنمایی می کند. آشوراده نام این جزیره قدیمی و زیباست که امواج خروشان دریا همواره خود را بر تن ماسه ای آن می کوبد.

 


 

 

آشوراده مرکز شبه جزیره میانکاله، در جنوب شرقی دریای خزر در شهرستان بندر ترکمن از توابع استان گلستان واقع شده است و در اثر بالا آمدن سطح آب دریاچه خزر از میانکاله جدا شده‌است.

ارتفاع این جزیره از سطح دریاهای آزاد برابر 26 متر و دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است، در تابستان های مناطق ساحلی که هوا گرم و شرجی آن بیشتر است وزیدن باد در این منطقه از مقدار رطوبت کاسته و هوای جزیره را متعادل می سازد.

 

آشوراده

 

در صورتی که تمایل دارید یک منطقه کاملا بکر و در واقع زیستگاه حیات وحش را با چشمان خود ببینید پیشنهاد می کنیم سری به آشوراده که به عنوان ذخیره گاه زیست کره در یونسکو نیز ثبت شده است بزنید. با سفربه این جزیره می توانید پناهگاه فک ها و حیواناتی مانند روباه، خرگوش، شغال، پرندگان دریایی، کبک، قرقاول و ماهیان خاویاری و... را از نزدیک ببینید. همچنین بوته های تمشک و درختان انار ترش و پوشش گیاهان جزیره با بیش از 110 گونه نادر در حال انقراض را از نزدیک لمس کنید.

 

آشوراده

 

این جزیره سالانه میزبان یک میلیون پرنده مهاجر است و با دست و دلبازی غذای این پرندگان زیبا را تامین می کند. با توجه به اهمیت این زیستگاه جزیزه آشوراده در فهرست مهمترین تالاب های بین اللملی جهان نیز قرار گرفته است.

آشوراده در زمان حکومت صفویه شكارگاه شاهان صفوی بوده است و قلعه های متعددی برای اقامت آنان ساخته شد که در حال حاضر در حال تخریبند.

 

آشوراده

در زمان محمد شاه قاجار چند سالی این منطقه پایگاه روس ها بود و به همین دلیل تاسیسات تجاری و مسکونی و قلعه نظامی در آن ساختند که رضا شاه بعدها قلعه نظامی آنان را بازسازی کرد و تا مدتی به عنوان پاسگاه مرزی مورد استفاده قرار گرفت، هم اکنون بزرگترین قلعه و خانه وزیر مختار روس ها که در معرض نابودی و تخریب قرار دارد، در آشوراده موجود است.

 

آشوراده

 

آشوراده در 5کیلومتری غرب بندر ترکمن قرار دارد تنها راه رسیدن به این جزیره از این بندر قایق های موتوری محلی می باشند که شما را پس از اندک زمانی به آنجا می رسانند. فراموش نکنید در راه برگشت سری به بازارهای بندر ترکمن بزنید و از صنایع دستی زیبای آنها نیز دیدن کنید.

 


گروه گردشگری تبیان- مریم تجریشی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین