تبیان، دستیار زندگی
حتما تا قبل از این که این مطلب را بخوانید برای شما سخت بود که نقاشی بکشید. اگر می خواهید در طراحی کردن و نقاشی کشیدن بهتر شوید، باید بیشتر تمرین کنید. اگرهدفتان این است که یاد بگیرید که چطور نقاشی بکشید یا بخواهید در آن پیشرفت کنید، پس مدادهایتان را بردا
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دوست دارید نقاشی ماهر شوید؟

دوست دارید نقاشی ماهر شوید؟

حتما تا قبل از این که این مطلب را بخوانید برای شما سخت بود که نقاشی بکشید. اگر می خواهید در طراحی کردن و نقاشی کشیدن بهتر شوید، باید بیشتر تمرین کنید.

اگر هدفتان این است که یاد بگیرید که چطور نقاشی بکشید یا بخواهید در آن پیشرفت کنید، پس مدادهایتان را بردارید و با نکاتی که به شما می گویم کار خود را از همین الان شروع کنید. این اولین قدم برای رسیدن به هدفتان است.

با ما همراه شوید و به نکات و ایده های خوب برای تمرین کردن نقاشی دقت کنید.

مدادتان را بردارید و روی کاغذی بکشید.

می توانید از یک ماژیک، خودکار، مداد، مداد شمعی و ... برای کشیدن استفاده کنید. اما مداد بهترین وسیله برای تمرین کردن اولیه است.

اگر یک چیز برای بهتر شدن و پیشرفت شما در طراحی باشد، این است که در درجه ی اول برای کشیدن و پیشرفت کردن اشتیاق داشته و از کاری که می کنید راضی و خشنود باشید.

با خواندن این موارد تا حدودی با موضوع و روش کار آشنا می شوید.

در این مرحله باید بسیار تمرین کنید و از کار کردن خسته نشوید. کشیدن را دوست داشته باشید تا بتوانید بهتر تمرین کنید.

روی کار خود متمرکز شوید

خطوطی که می کشیم نشان دهنده ی فکری است که ما در ذهن داریم. پس برای برقرار کردن ارتباط با فکرمان باید مداد را روی کاغذ بگذاریم و شروع به کشیدن کنیم. زیرا توانایی ارتباط برقرار کردن بین ذهن و کشیدن خلاقانه بسیار مهم است. در واقع وقتی می توانید اثری خلاق بکشید که بر گرفته از ذهن خودتان باشد.

برای کشیدن و تمرین کردن چیزی که در ذهن دارید، یا کشیدن چیزی را که به آن فکر می کنید، باید ذهنی متمرکز داشته باشید و تمام حواستان به چیزی که می خواهید بکشید باشد نه به خطوطی که رسم می کنید.

برای رسیدن به هدف و موفقیت باید اشتباه کنید تا به نتیجه ی درست برسید.

و حالا چطور این کار را انجام دهیم؟

آرامش در فکر و جسم خود به وجود بیاورید. تا بتوانید تمرکز کنید. به چیزی که می خواهید بکشید فکر کنید.

دوست دارید نقاشی ماهر شوید؟

نسبت به خطوطی که روی کاغذ می کشید اشتیاق داشته باشید. به جای ثابت نگه داشتن مداد، خطوطی سریع، نازک و بدون اینکه به جزئیات آن دقت کنید، بکشید. کم کم با خطوطی که می کشید، تصویری دوست داشتنی بدست می آورید.

به چطور کشیدن فکر نکنید، تصاویر خودشان روی کاغذ نقش می بندند به شرطی که ذهنی متمرکز داشته باشید. و برای کشیدن خطوط و هر آن چیزی که روی کاغذ می آورید وسواس نداشته باشید.

به نتیجه ی کار فکر نکنید و روی آن به هیچ وجه تمرکز نکنید، آزاد آزاد مداد را روی کاغذ بچرخانید و بکشید و از این کار لذت ببرید. حالا ببینید چه چیزی از آب در می آید. و بیشتر روی کاری که انجام می دهید تمرکز کنید. و این باعث به وجود آمدن یک اثر خلاقانه می شود.

بهتر است برای این تمرینات از کاغذ های باطله ( یا هرکاغذی که مورد استفاده ی جدی نباشد) استفاده کنید. زیرا شما می خواهید تمرین زیاد داشته باشید و در شروع کار بسیار دچار اشتباه می شوید. با این کار، هم از کاغذهایی که دور ریختنی بود دوباره استفاده کرده و هم در هزینه ی خرید کاغذ صرفه جویی کرده اید.

نقاشی در لحظه

وقتی می خواهید شروع به کشیدن کنید، به نوع رسم کردن و یا استفاده از روش خاصی فکر می کنید. اما اجازه دهید که ذهنتان این کار را برای شما انجام دهد، یعنی به روشی خاصی فکر نکنید و ذهنتان را محدود به یک روشی که می دانید نکنید.

مثلا می خواهید یک درخت بکشید، با استفاده از آموزش هایی که قبلا دیده اید کار نکنید. البته آموزش ها کمک می کند ولی این بار بگذارید ذهنتان با تصوری که از درخت دارد، آن را بکشد.

اگر این اجازه را به ذهنتان بدهید، می بینید که چطور تصاویر خلاقانه ای ابداع می کند. یاد گرفتن یک روند ثابت و دائمی نیست. اما این به منظور یاد نگرفتن نیست.

بلکه مسیر همیشه در حال تغییری است که به نتایج مختلف و متفاوت کمک می کند. زمانی که در حال تمرین نقاشی هستیم نباید به نتیجه ی آن فکر کنیم دست و ذهنتان را برای خلق هر چیزی آزاد بگذارید و از چیزی که به وجود آمده و شما رسم کرده اید لذت ببرید حتی اگر زیبا نباشد، این نوع تمرین باعث می شود دست شما قدرتمند شود تا خطوط را در هنگام کشیدن کنترل کند.

در هنگام یادگیری از تجربه ای که در این کار به وجود آمده استقبال کنید. کمی حوصله به خرج دهید تا برای رسیدن به هدفتان پله پله راه را بپیمایید.

اشتباه کنید!

آنقدر زیاد اشتباه کنید که نتوانید آنها را بشمارید.

برای رسیدن به هدف و موفقیت باید اشتباه کنید تا به نتیجه ی درست برسید.

جملاتی که ممکن است در حین اشتباهاتی که می کنید با خود بگویید:

دوست دارید نقاشی ماهر شوید؟

* بیشتر شبیه سگ شده تا گربه

* چشم راستش بزرگتر شده

* خط های دستش خیلی کج شده است

* پای چپش چقدر کوتاهتر شده

* چرا کشیدن دست ها آنقدر سخت است؟

*... و هزاران هزار اشتباه دیگر که در هنگام تمرین کردن آن را تجربه می کنید.

ناامید نشوید، هزاران راه برای رسیدن به یک تجربه موفقیت آمیز وجود دارد و آن این است که هزاران بار تمرین کنید و هیچ وقت از این کار خسته نشوید. اشتباهاتی که می کنید، شاید باعث دلسردی شما بشود اما اشتباهات می توانند بسیار مفید و آموزنده باشند، تا شما دیگر آن اشتباه را تکرار نکنید. پس در تمرین بعدی حتما کارتان بهتر از نقاشی قبلی می شود.

وقتی کاری که انجام داده اید، به نتیجه ی دلخواه نرسید، تسلیم شدن و رها کردن کارتان راحت ترین کار است، اما بدانید که تسلیم شدن، شما را به سمت موفقیت هدایت نمی کند، شما باید مصمم باشید تا به هدفتان برسید.

حالا چطور ناامید و دلسرد نشویم؟

این نکته را به خاطر داشته باشید که هر هنرمند ماهری باید از نقطه ای شروع کند و برای اینکه سرانجام در کار خود به فردی حرفه ای تبدیل شود حتما در راه رسیدن به هدف خود، اشتباهاتی انجام می دهد.

بنابراین دفعه ی بعدی که موفق نشدید، از آن به عنوان یک تجربه یاد کنید تا بتوانید اشتباهاتتان را اصلاح کنید. و در مسیر موفقیت قرار بگیرید.

اگر دوست دارید تا به نتیجه ی بهتری برسید حتما قسمت بعدی را نیز دنبال کنید.

ادامه دارد...

مهدیه زمردکار

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.