تبیان، دستیار زندگی
ورزش به عنوان عامل سلامت جسمی و نشاط روحی جامعه باید فراگیر شود. رهبر معظم انقلاب اسلامی، صبح دیروز در دیدار جمعی از ورزشکاران قهرمان و مسوولان ورزش کشور، با تاکید بر رفع مشکلات موجود در راه گسترش کمی و کیفی ورزش، افزودند: و...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مقام معظم رهبری: ورزشکاران باید روح پهلوانی را حفظ کنند

ورزش به عنوان عامل سلامت جسمی و نشاط روحی جامعه باید فراگیر شود.

رهبر معظم انقلاب اسلامی، صبح دیروز در دیدار جمعی از ورزشکاران قهرمان و مسوولان ورزش کشور، با تاکید بر رفع مشکلات موجود در راه گسترش کمی و کیفی ورزش، افزودند: ورزش به عنوان عامل سلامت جسمی و نشاط روحی جامعه باید فراگیر شود.

به گزارش ایسنا، در ابتدای این دیدار، چند تن از ورزشکاران، دیدگاه های خود را بیان کردند. آقای حسین رضا زاده، قهرمان وزنه برداری جهان، خطاب به رهبرمعظم انقلاب، گفت: ایستادن بر سکوی قهرمانی ، نتیجه الطاف الهی، دعای خیر مردم و توجه ورزشکاران به معنویات و ارزشهای اسلامی است و ما همواره قدردان این نعمات بوده و هستیم.

آقای یحیی گل محمدی از اعضای تیم ملی فوتبال نیز با اشاره به لزوم توجه جدی به مسائل اخلاقی درعرصه ورزش، اختصاص امکانات بیشتر به فوتبال و نظارت بر عملکرد برخی از مطبوعات ورزشی را خواستار شد . آقای علی رضا حیدری، قهرمان کشتی جهان ، با اشاره به الگو پذیری جوانان از قهرمانان ورزشی گفت: علمی شدن محیط ورزش، فراهم آمدن تسهیلات بیشتر برای تحصیل قهرمانان در دانشگاه ها و تامین آینده ورزشکاران ، می تواند در الگو سازی صحیح ورزشی موثر باشد.

آقای بهنام محمودی، کاپیتان تیم والیبال نیز با تاکید بر لزوم فعالیت ورزشکاران در دو بعد جسمی و روحی گفت: با حمایت بیشتر مسوولان از والیبال،  قادر خواهیم بود پرچم پر افتخار جمهوری اسلامی را در میدان های ورزشی بارها به اهتزاز در آوریم.

خانم مهین فرهاد زاده ، مسوول انجمن تیراندازی بانوان ، در سخنان خود هدف اصلی ورزش بانوان را تامین سلامت زنان جامعه دانست و افزود: حجاب و متانت ورزشکاران زن ایرانی در میدان های ورزشی ، باعث الگو پذیری ورزشکاران دیگر کشورهای اسلامی شده است.

آقای علی نادری به نمایندگی از ورزشکاران جانباز و معلول ، با اشاره به افتخار آفرینی فراوان این ورزشکاران در سطح جهان، توجه بیشتر رسانه ها به ورزش جانبازان و معلولان را خواستار شد .

آقای آرش میراسماعیلی، قهرمان جودو گفت: ورزشکاران با اخلاق ایرانی در صورت رفع برخی از مشکلات ، قادرند افتخارات بیشتری برای جمهوری اسلامی ایران بیافرینند.

خانم پروانه محمد تقی پور نیز به نمایندگی از زنان ورزشکار گفت: با حفظ تمام شوون اسلامی قادریم در میدان های ورزشی موفقیت های بیشتری به دست آوریم.

در این دیدار، رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز ملاقت با قهرمانان ورزشکار را ، شیرین و شوق انگیز خواندند و با ابراز علاقه و محبت به همه ورزشکاران افزودند: قهرمانان ورزشی در چشم ملت ایران و در قلب من احترام ویژه ای دارند.

حضرت آیت الله خامنه ای، اراده، هوشمندی، سرعت انتقال و تمرکز را از جمله عوامل قهرمانی ورزشکاران در میدان های رقابت بر شمردند و افزودند: مشاهده صحنه های افتخارآفرینی ورزشکاران ایرانی در جهان، نشاط و شادابی خاصی در انسان بر می انگیزید.

ایشان تدین و دلبستگی به معنویات را ، ارزش اختصاصی جوانان ورزشکار ایرانی خواندند و افزودند: همرنگ شدن با فرهنگ رایج در ورزش جهانی هنر نیست ، بلکه هنر آن است که مانند ورزشکاران قهرمان ایرانی درهنگام افتخار آفرینی، روح ارزش گرایی و معنویت را با افتخار به همه دنیا نشان داد و به عنوان الگو، ورزشکاران دیگر کشورهای اسلامی را نیز به چنین اعتقاد و رفتاری ترغیب کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای با توصیه به جوانان ورزشکار برای تقویت معنویات افزودند: ورزشکاران باید روح پهلوانی را که در داستان های قدیمی ایرانی و حوادث اسلامی جلوه گر است ، حفظ کنند و در همه حالات به ویژه در هنگام کسب موفقیت و قهرمانی در برابر خداوند و مردم ، حقیقتاً متواضع باشند، تا نام آنها مثل پوریای ولی، با عزت و احترام و بزرگی همراه شود. رهبر معظم انقلاب اسلامی، شکست دادن رقیب حقیقی انسان یعنی هواهای نفسانی را پیروزی و قهرمانی حقیقی خواندند و افزودند: محیط های ورزشی باید به طور طبیعی پاک باشد و مسوولان و مربیان ورزشی کشور در این زمینه وظایف سنگینی بر عهده دارند.

ایشان با تاکید بر لزوم رفع مشکلات موجود بر سر راه ورزش کشورافزودند: اراده جمهوری اسلامی ایران، گسترش و پیشرفت ورزش است؛ چرا که این امر سلامت جسمی و نشاط و شادابی روحی جامعه را به دنبال دارد و چنین جامعه ای قادر خواهد بود در همه زمینه ها پیشرفت کند. ایشان با توصیه به دولت برای حل مشکلات مادی ورزش تاکید کردند: علاوه بر توجه مادی باید ورزش کشور را علمی کرد ، تا راه پیشرفت و توسعه آن هموار شود .

حضرت آیت الله خامنه ای احترام به قهرمانان ورزشی را باعث الگو سازی و تشویق جوانان به ورزش دانستند و خاطر نشان کردند: قهرمانانی که الگو می شوند ،  وظایف دشواری بر عهده دارند و لازم  است در رفتار و گفتار خود به گونه ای عمل کنند که شایسته الگو برداری و هدایت جوان ها باشد .

رهبر معظم انقلاب اسلامی اهتمام به ورزش زنان را ضروری بر شمردند و افزودند: از لحاظ فلسفه اصلی ورزش یعنی سلامت جسمی و نشاط روحی جامعه، فرقی میان زن و مرد نیست و باید امکانات ورزشی بانوان را گسترش داد.

ایشان افزودند: به گونه ای عمل شود که زنان ورزشکار کشور نیز به دور از فرهنگ های غلط رایج شده در دنیا ،  با رعایت حدود شرعی ، وقار و متانت در رشته هایی که می توانند ، حضوریابند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با تجلیل از غیرت دینی و ملی ورزشکاران افزودند: اقدام  ورزشکاری که دعوت کشور بیگانه را رد می کند و به خاطر پول از کشور خود نمی گذرد، از صد مدال بیشتر ارزش دارد و بنده عاشق این گونه رفتارها هستم.

در این دیدار، معاون رییس جمهور و رییس سازمان تربیت بدنی در گزارش از افتخارات ورزشی کشور در یک سال اخیر گفت: ورزشکاران ایران در بازی های آسیایی بوسان 36 مدال( 8 طلا، 14 نقره و 14 برنز) به دست آوردند که به غیر از یک دوره، در تاریخ حضور ایران در بازی های آسیایی بی سابقه بوده است.

آقای مهر علیزاده ،  کسب مقام قهرمانی جهان در رشته کشتی، کسب مدال طلای کشتی فرنگی پس از 32 سال، انتخاب آقایان حاجی زاده و رنگرز به عنوان بهترین کشتی گیران جهان در سال 2002 میلادی ،  نایب قهرمانی بسکتبال جوانان آسیا ،  پس از سه دهه، مقام اول والیبال جوانان آسیا و نایب قهرمانی مسابقات جهانی والیبال نوجوانان را از جمله افتخارات ورزشی ایران دریک سال اخیر اعلام کرد و با اشاره به افزایش بودجه ورزشی کشور گفت: برای حضور موفق در بازی های المپیک 1383 آتن و بازی های آسیایی 1385 قطر ستاد ویژه ای تشکیل شده است.