سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
نتایج این بررسی نشان می دهد ، هورمون های استرس در خون افراد ، بر اثر تماشای فیلم خنده دار به میزان چشمگیری كاهش می یابد .
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

از ته دل بخندید

خنده

قهقهه ، باعث كاهش استرس می شود.

بر اساس تحقیقات جدید دانشمندان ، قهقهه میزان هورمون های استرس را در خون كاهش می دهد.

پژوهشگران دانشگاه پزشكی لوما لیندا ، با نمایش یك فیلم كمدی ، 16 مرد را در موقعیت خنده آور قرار دادند و میزان هورمون های استرس مانند كورتیزول ، اپی نفرین و دوپاك را در خون آنان ، قبل ، حین و بعد از نمایش فیلم ، اندازه گیری كردند .

نتایج این بررسی نشان می دهد ، هورمون های استرس در خون افراد ، بر اثر تماشای فیلم خنده دار به میزان چشمگیری كاهش می یابد .

به گفته پژوهشگران : قرار گرفتن در موقعیت های مثبت ، با كاهش هورمون های استرس ، از عوارض ناشی از افزایش مزمن این هورمون ها پیشگیری می كند .

محققان با توجه به نتایج این پژوهش توصیه می كنند ، در برنامه های كاهش استرس و فشار های روانی از موقعیت های خنده آور ، استفاده شود .

 حال سئوال اینجاست که چگونه می توان بر کیفیت زندگی افزود و لحظات شادی و نشاط و خنده را افزایش داد .

چگونه شادتر زندگی كنیم

پول خوشبختی نمی‌آورد، همین‌طور زیبائی، هوش یا جوانی. مهم نیست که چه جذابیتی دارید، مهم آن است که وجودی جذاب داشته باشید . دستیابی به خوشبختی آسان نیست.

عزت نفس بالا آدمی را از عذاب‌های فکری دور می‌کند بنابراین اندکی خودپسندی برای روحیه شما مفید است. کسانی که به خود عشق می‌ورزند کمتر افسرده، تنها یا نگرانند.

شرایط مهم برای ما (کار، تحصیل، پول) تنها 10 الی 15 درصد خوشبختی درونی یا قضاوت ما از زندگی خوب را تشکیل می‌دهند.خوشبختی تا حد زیادی به شخصیت و خلق و خوی افراد بستگی دارد. رنج‌ها یا شادی‌ها در نحوه احساس ما چندان تفاوتی ایجاد نمی‌کنند. وقتی نوبت به خوشبختی درونی می‌رسد از دنیای بیرون چیز زیادی عایدتان نمی‌شود. برای مثال زیبائی، جوانی و ثروت ممکن است مایه خوشبختی باشند، اما سبب‌ساز خوشبختی نیستند. زمانی‌که توانستید از پس یک زندگی متوسط برآئید، پول بیشتر حقیقتاً دیگر تأثیری در بالا بردن روحیه شما نخواهد داشت. طبقه متوسط جامعه معمولاً اوقات آزاد بیشتر و بهتری دارند. بیشتر ورزش می‌کنند و در باشگاه‌های مختلف عضو می‌شوند. به تعطیلات می‌روند و زندگی اجتماعی فعالی دارند و تمامی این فعالیت‌های سرگرم‌کننده سبب شادتر بودن آنها می‌شود.

برخی از موارد شادی‌بخش روزمره نظیر  تماشای فیلمی جالب یا خوردن غذای مورد علاقه می‌توانند در شما احساسی خوب و مطبوع ایجاد کنند، اما تأثیرشان زودگذر است.

خنده

اگر می‌خواهید آن 10 تا 15 درصد فوق را به نفع خود برگردانید، می‌توانید از فهرست زیر، راهنمای کوچکی که براساس مطالعات فراوان ارائه شده‌اند بهره‌مند شوید. مهارت‌های اجتماعی را در خود ایجاد کنید و داوطلب کارهای اجتماعی شوید. ازدواج کنید، اهداف پرمعنا و گویا در سر داشته باشید، از طی روند خویش شاد باشید. پیشرفت همراه با هدفمندی احساسات خوبی را در شما ایجاد خواهد کرد. از چیزهای کوچک لذت ببرید. لذت‌ها و شادی‌های بزرگ که گاه‌به‌گاه در زندگی خودنمائی می‌کنند مؤثرند.

 

 راهنمای شادمانی

همه آدم‌ها زیبائی را دوست دارند. زیبائی سبب محبوبیت بیشتر شما شده و تا حد زیادی در پیشرفت کاریتان نیز مؤثر است، اما به خاطر داشته باشید زیبائی به خودی خود چندان به کار نمی‌آید.

عزت نفس بالا آدمی را از عذاب‌های فکری دور می‌کند بنابراین اندکی خودپسندی برای روحیه شما مفید است. کسانی که به خود عشق می‌ورزند کمتر افسرده، تنها یا نگرانند.

 

شوخ‌طبعی و جدی نگرفتن مسائل زندگی می‌تواند امید و شادی را به دنبال داشته باشد، کسانی که چهره‌ای امیدوار دارند به راحتی می‌خندند.

اوقات فراغت اگر به درستی سپری شود سبب ایجاد شادی در آدمی می‌شود. فعالیت‌هائی که ادغامی از فعالیت‌های اجتماعی و جسمی باشند و در عین حال مستلزم مهارت‌هائی در حد متعادل باشند، بهترین فعالیت‌ها به شمار می‌آیند. اغلب ما وقت آزادمان را صرف تماشای تلویزیون می‌کنیم که می‌تواند تفریحی از سر استراحت باشد، اما اگر یک بازی گروهی انجام دهیم شادی بیشتری را در خود احساس خواهیم کرد. به حال دوستان بی‌کار خویش غبطه نخورید، درست است که وقت آزاد بیشتری دارند ولی از اوقات فراغتشان به خوبی بهره‌برداری نمی‌کنند و همین موضوع باعث خمودگی آنها می‌شود.

ایجاد روابط و دوستی یکی از شادی‌های اساسی زندگی است. گذراندن زمان در کنار دوستان خوب در روحیه شما تأثیرگذار است بنابراین همراه و هماهنگ و آگاه بودن از نحوه صحبت با آنها می‌تواند شادی را در شما ایجاد کند.

طی مطالعاتی که انجام شده است داوطلب شدن در انجام کارهای خیر بیش از هر چیز دیگری به زندگی آرامش، شادی و نشاط می‌دهد. حس پیروزی، ارتباط اجتماعی و فرصت انجام کاری پرمعنا سبب می‌شود تفریح خوبی باشد. بدون شک مسائل قشنگ‌تر سبب خوشبختی ما خواهند شد و اغلب موضوعاتی که برای کوتاه مدت ما را ارشاد می‌کنند، خوشبختی را ضمانت نمی کنند . خوشبختی به احساس درون ما باز می گردد و این احساس باید توسط فعالیت های سودمند ایجاد شود .

 

سلامت - ماهنامه اقتصاد خانواده

فراوری: کهتری

 

برای آنکه لبخند بر لبان شما بنشیند می توانید این فیلم های کمدی خنده را در فیلم و انیمیشن تبیان ببینید.

مقالات مرتبط

سلامت روان، خنده می‌ خواهد

مهارتی به نام " خنده "

اثرات مفید خنده بر سلامت

آرامش روحی ندارم!

چگونه اضطراب را به خنده تبدیل كنیم؟

قرص شادی آور ،آنلاین!

برای زندگی شارژ شوید!

لبخند ، یک ژست اجتماعی نیست

می خندی یا نه؟

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین