تبیان، دستیار زندگی
رییس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران گفت: استفاده از عینک های آفتابی در ساعات اولیه صبح و عصرها به هنگام غروب خورشید...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

استفاده از عینک آفتابی، صبح و عصر ضروری تر است

عینک آفتابی

رییس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران گفت: استفاده از عینک های آفتابی در ساعات اولیه صبح و عصرها به هنگام غروب خورشید در مقایسه با بقیه اوقات روز مهم تر و ضروری تر است.

دکتر پرویز زرین بخش، جراح و متخصص چشم با بیان این مطلب افزود: بسیاری از افراد تصور می کنند در ساعات اولیه ی صبح و همچنین عصرها که نور خورشید شدت کمتری دارد؛ به استفاده از عینک آفتابی نیازی نیست و بر این اساس ممکن است در این ساعات کمتر از عینک استفاده کنند، این در حالی است که در همین ساعات، چون خورشید به صورت مورب می تابد، میزان اشعه ی بیشتری وارد چشم می شود، اما در سایر اوقات روز مثلا در ظهر که شدت تابش نور خورشید به حداکثر خود می رسد، نور مستقیم وارد چشم نمی شود بلکه بیشتر روی سر متمرکز می شود.

زرین بخش یادآور شد: تحقیقات نشان داده است در بهار، پاییز و تابستان شدت اشعه ی UV یا همان اشعه ی فرابنفش خورشید در ساعات اولیه ی تابش(صبح زود) و ساعات پایانی(بعد ازظهر) به علت آن که پرتو خورشید با زاویه کمتر می تابد، دو برابر است و چشم ها در این ساعت ها کاملا در معرض خطر قرار دارند.

این متخصص با اشاره به این که استفاده از عینک های آفتابی استاندارد در همه ی فصل های سال لازم است، گفت: عینک آفتابی غیراستاندارد؛ به علت کیفیت نامناسبی که دارد باعث ورود میزان بیشتری از نور خورشید به داخل چشم ها می شود.

وی افزود: عینک های آفتابی در دسترس ترین وسیله ی محافظت از چشم ها در برابر نور خورشید است اما عینک های آفتابی غیر استاندارد نه تنها قادر به کنترل ورود نور خورشید به داخل چشم نیستند بلکه سبب بازتر شدن مردمک چشم و ورود اشعه ی بیشتر به داخل چشم می شود.

جراح و متخصص بیماری های چشمی اضافه کرد: با توجه به وجود عینک های آفتابی غیر استاندارد در بازار، بهتر است افراد برای خرید آن، به مراکز معتبر و مراکزی که دارای دستگاه های سنجش UV (اشعه ی فرابنفش خورشید) هستند، مراجعه کنند.

عضو انجمن چشم پزشکی ایران با بیان این که مهم ترین مشخصه ی عینک آفتابی جلوگیری از ورود اشعه ی فرابنفش به داخل چشم است گفت: این اشعه و سایر اشعه های موجود در نور خورشید به پوست اطراف چشم آسیب می رساند و یک عینک آفتابی که مانع ورود این اشعه نشود نه تنها مفید نیست؛ بلکه خطرناک هم هست. همچنین استفاده از عینک های کوچک باعث ورود اشعه از اطراف و بالای چشم به داخل چشم می شود و توصیه می شود افراد از عینک هایی استفاده کنند که اطراف چشم را به طور کامل بپوشاند.

رییس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران یادآور شد: در محیط هایی مانند کنار دریا، استخر، فضاهای باز و در بیشتر شهرهای ایران که آفتاب شدید دارند، استفاده از عینک های آفتابی مناسب، برای همه ی افراد لازم و ضروری است.

عضو انجمن چشم پزشکی ایران گفت: اشعه ی آفتاب می تواند باعث پیری زودرس پوست و برخی سرطان های پوستی شود که پوست اطراف چشم به علت نازک تر بودن، بیشتر در معرض عوارض نور خورشید قرار دارد.

رییس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران با اشاره به این که استفاده از عینک های آفتابی و کرم های ضد آفتاب به خصوص در کودکان، ضروری است افزود: چشم کودکان در مقایسه با بزرگسالان بیشتر در معرض عوارض و آسیب های ناشی از اشعه ی فرابنفش خورشید قرار دارد.

ایرنا

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید.

*مطالب مرتبط:

عینک آفتابی قهوه‌ای هنگام رانندگی

انواع عینک های آفتابی

چه کسانی باید عینک آفتابی بزنند؟

چرا عینک آفتابی استفاده کنیم؟

تاثیرات مضر نور خورشید بر چشم

برخی از عینك‌های آفتابی مضرند

چه عینکی؟ چه رنگی؟

چرا چشم شما قرمز می شود؟

در انتخاب عینك دقت كنید ، زیرا ...

باورهای غلط درباره چشم (1) و (2)

اطلاعات شگفت انگیز درباره چشم

رژیمی برای تقویت چشم‌ها

از چشم ها مراقبت كنیم

مراقب چشمان خود باشید

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.