سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
پندار تضاد شفاعت با توحید و شرک بودن درخواست شفاعت از عقاید وهابیان است که به علت عدم تعقل در طولی بودن تأثیر شفیع و فاعلیت خداوند سرچشمه می گیرد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خداشناسی در قرآن

خداشناسی

کتاب «پرسمان قرآنی خداشناسی» به قلم موسی سلیمانی منتشر شد.

به گزارش رسا، پرسمان قرآنی خداشناسی، یکی از کتابهای «مجموعه پرسمانی قرآنی» است و در یک پیشگفتار و دو بخش به همت مرکز فرهنگ و معارف قرآن تهیه شده است.

نویسنده در بخش اول این کتاب پرسش هایی درباره توحید و در بخش دوم پرسش های مطرح شده درباره شرک را تدوین کرده است.

خداشناسی، توحید و اقسام و مراتب توحید، عناوین بخش اول این کتاب را در بر می گیرد؛ همچنین اقسام شرک، معنی شرک، اقسام و مراتب شرک، تاریخچه شرک و عوامل شرک دربرگیرنده بخش دوم کتاب است.

پاسخ به پرسشهایی همچون ضرورت شناخت خدا، برهان علیت، برهان نظم، برهان فطرت، علل خدا گریزی، معنای توحید، اهمیت توحید، صفات خداوند، توحید افعالی و توحید در تشریع بخشی از پرسش ها و پاسخ های این کتاب را تشکیل می دهد .

در بخش دوم کتاب نیز پرسش ها و پاسخ هایی درباره معنای شرک، شرک ذاتی، شرک صفاتی، شرک افعالی، شرک عملی، عوامل شرک، تدوین شده است.

پندار تضاد شفاعت با توحید و شرک بودن درخواست شفاعت از عقاید وهابیان است که به علت عدم تعقل در طولی بودن تأثیر شفیع و فاعلیت خداوند سرچشمه می گیرد

در بخشی از این کتاب در پاسخ به پرسشی درباره شفاعت می خوانیم:

«شفاعت به معنای درخواست عفو گناهان از غیر خدا نیست؛ مفهوم قرآنی شفاعت این است که شخص گنه کار به خاطر پاره ای از جنبه های مثبت مانند ایمان یا انجام برخی اعمال صالح، شباهتی با اولیای خدا پیدا کند و آن ها با عنایت ها و کمک های خود، او را به سوی کمال سوق دهند و از پیشگاه خدا تقاضای عفو کنند؛ به تعبیر دیگر، حقیقت شفاعت، قرار گرفتن موجودی قوی تر و برتر، در کنار موجودی ضعیف تر و کمک کردن به او برای پیمودن مراتب کمال است.

پندار تضاد شفاعت با توحید و شرک بودن درخواست شفاعت از عقاید وهابیان است که به علت عدم تعقل در طولی بودن تأثیر شفیع و فاعلیت خداوند سرچشمه می گیرد».

پرسش هایی مطرح شده در این کتاب، پرسش هایی است که از متن جامعه برخاسته و حاصل ده سال تلاش گروه پاسخ دهی به پرسش های قرآنی مرکز فرهنگ و معارف قرآن دفتر تبلیغات اسلامی است.

این پرسش ها که از میان شصت هزار پرسش کتبی و هزاران پرسش تلفنی، حضوری و اینترنتی ارسالی از دویست شهر سراسر کشور گردآوری شده است می تواند نمایانگر شبهات و سؤالهای اعتقادی رایج عصر ما باشد.

یادآوری می شود، چاپ نخست کتاب«پرسمان قرآنی خداشناسی» تدوین شده از سوی موسی سلیمانی، در شمارگان 3000 نسخه، بهای 2100 تومان از سوی نشر جمال منتشر شد.


تهیه و تنظیم: گروه کتاب تبیان - محمد بیگدلی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین