تبیان، دستیار زندگی
فصل شیوع آنفلوانزا از ابتدای مهرماه هر سال تا اردیبهشت سال بعد است، اما بهترین زمان برای واکسینه شدن...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

الان واکسن آنفلوانزا بزنید

واکسن آنفلوانزا در داروخانه های سراسر کشور توزیع شد

واکسن آنفلوانزا

دکتر داوود یادگاری، رئیس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی- گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از توزیع واکسن آنفلوانزا در داروخانه های سراسر کشور خبر داد.

دکتر داوود یادگاری با اعلام این خبر افزود:

واکسن آنفلوانزای امسال علیه ویروس آنفلوانزای خوکی H1N1 که در سال گذشته پاندمی (همه گیر) شده بود نیز ایجاد مصونیت می کند.

فصل شیوع آنفلوانزا از ابتدای مهرماه هر سال تا اردیبهشت سال بعد است، اما بهترین زمان برای واکسینه شدن بر علیه این بیماری، اواخر شهریور ماه و کل مهر ماه است.

اثربخشی این واکسن در بدن دو هفته به طول می انجامد.

ضروری است، افراد در معرض خطر پس از مشورت با پزشک، نسبت به واکسیناسیون اقدام کنند. افراد بالای 60 سال سن، کودکان بالای شش ماه و زیر پنج سال از افراد در معرض خطر هستند.

مبتلایان به بیماری های قلبی و ریوی، دیابت، بیماران کلیوی و اشخاصی که به سایر بیماری های مزمن دچار هستند، کسانی که بر اثر دیالیز، شیمی درمانی ، پیوند اعضا، تالاسمی و ... دچار ضعف سیستم ایمنی هستند، به منظور جلوگیری از بستری شدن در بیمارستان و کاهش خطر مرگ نیز می بایست علیه ویروس آنفلوانزا واکسینه شوند.

همچنین مادران باردار، کودکان مبتلا به آسم، پرسنل مراکز درمانی و شاغلان خانه های سالمندان و عده ای که مراقبت از سالمندان را عهده دار هستند نیز می بایست، همه ساله واکسینه شوند.

آنفلوانزا یک عفونت مسری مجاری تنفسی (بینی، گلو و ریه ها) است که علایم آن شامل تب، سردرد، خستگی شدید، سرفه، گلودرد، احتقان بینی و بدن درد است که می تواند کار و فعالیت اجتماعی فرد را تا دو هفته مختل کند.

گونه های آنفلوانزا هر سال تغییر می کنند. لذا حتی اگر فردی نسبت به گونه های آنفلوانزای شایع در سال های گذشته ایمن بوده باشد، ممکن است، نسبت به گونه های جدیدی که امسال ظاهر می شوند، ایمن نباشد.

اگرچه بسیاری از افراد ممکن است، بدون مصرف دارو بهبود یابند، اما آنفلوانزا می تواند، منجر به بروز مشکلات تنفسی حادتری مثل برونشیت و پنومونی (ذات الریه) شود.

بهترین راه برای حفاظت در برابر گونه های جدید آنفلوانزا، واکسیناسیون هر ساله علیه این بیماری است. واکسیناسیون علاوه بر اینکه خطر بیماری های تنفسی و مراجعات بعدی به پزشک و غیبت از محل کار و تحصیل و هزینه مراقبت های پزشکی را کاهش می دهد، سبب افزایش بهره وری نیز می شود.

بیماری آنفلوانزا در افرادی که بیماری زمینه ای دارند، می تواند با شدت و مشکلات بیشتری همراه شود؛ مثلا عوارض عفونت ریوی ناشی از تهاجم ویروس یا عفونت ثانویه ریوی، سینوزیت، عفونت گوش و ... در گروهی که بیماری زمینه ای قلبی و ریوی دارند، شدیدتر است.

سلامت نیوز

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن بهداشت و سلامت سایت، اینجا را کلیک کنید.

* مطالب مرتبط :

10 نکته درباره واکسن آنفلوآنزا

تجویز سلیقه‌ای واکسن آنفلوانزا

واکسن آنفلوانزا موثر است؟

آیا فرزندتان به واکسن آنفلوانزا نیاز دارد؟

آنفلوآنزا و واکسیناسیون (قسمت اول) و ( قسمت دوم)

برای درمان و مقابله با آنفلوآنزا چه کنیم؟

ماسک، از‌ آنفلوانزا جلوگیری می‌‌کند؟

آنفلوآنزا

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.