تبیان، دستیار زندگی
سخنگوی قوه‌ی قضاییه درباره‌ی مسائل رخ داده درخصوص پرونده‌ی تیم‌های فوتبال صنعت نفت و راه‌آهن تاكید كرد كه مسؤولان یك سازمان نباید در مقابل رأی قاضی ایستادگی كنند. جمال كریمی‌راد درباره‌ی پرونده‌ی تیم‌های فوتبال صنعت نفت و را...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سخنگوی قوه قضائیه از پرونده صنعت نفت می گوید

سخنگوی قوه‌ی قضاییه درباره‌ی مسائل رخ داده درخصوص پرونده‌ی تیم‌های فوتبال صنعت نفت و راه‌آهن تاكید كرد كه مسؤولان یك سازمان نباید در مقابل رأی قاضی ایستادگی كنند.

جمال كریمی‌راد درباره‌ی پرونده‌ی تیم‌های فوتبال صنعت نفت و راه‌آهن و تصمیم دیوان عدالت اداری در این زمینه، همچنین مخالفت مسؤولان فدراسیون فوتبال از دخالت دستگاه قضایی در امور فوتبال، به ایسنا گفت:‌ بر اساس اصل 173 قانون اساسی، دیوان عدالت اداری به شكایات مردم از دستگاه‌ها رسیدگی می‌كند یعنی به شكایت دولت از دولت رسیدگی نمی‌كند. در ابتدا تصور می‌شد صنعت نفت تیم دولتی است كه قاضی شعبه دهم دیوان عدالت اداری نیز به این ایراد توجه كرد و این وارد شد.

وی ادامه داد: در ابتدا از شركت نفت استعلام شد كه آیا آنها سهام تیم صنعت نفت را خریداری كردند یا خیر؟ كه بر اساس سوابق ارائه شده، این‌گونه نبود؛ در نتیجه قاضی به این نتیجه رسید كه این تیم هنوز دولتی نشده و از مصادیق اصل 173 قانون اساسی است كه بتواند صلاحیت داشته و وارد رسیدگی شود؛ پس ما باید منتظر شویم كه نظر شعبه تجدیدنظر اعلام شود.

سخنگوی قوه‌ی قضاییه خاطرنشان كرد: بر اساس بررسی كه ما در دستگاه قضایی داشتیم، متوجه شدیم كه فیفا حساسیتی به ورود دستگاههای قضایی به مسائل فوتبال ندارد و این را دوستان ورزشی مطرح كردند كه به این پرونده رسیدگی نشود. همچنین مساله محرومیت فدراسیون فوتبال یمن را بررسی كردیم و این محرومیت هیچ ارتباطی به دخالت دستگاه قضایی در امور انضباطی فوتبال نداشته است.

وی با تأكید بر این‌كه همه باید تابع قانون باشیم، به ایسنا گفت: بر اساس ماده 576 قانون مجازات اسلامی هركسی كه از موقعیت خود سوءاستفاده كرده و از اجرای دستورات كتبی دولتی یا اجرای احكام یا اوامر مقامات قضایی یا هر گونه امری كه از طرف مقامات قانونی صادر شده باشد، جلوگیری نماید، مجازات می‌شود. مسؤولان یك سازمان نباید در مقابل رأی قاضی ایستادگی كنند. دیوان عدالت اداری سعی كرد این مسأله با تمهیدی حل شود.

كریمی‌راد خاطرنشان كرد: این مسأله به جام جهانی ارتباطی پیدا نمی‌كند و تظلم‌خواهی شده است و تأثیری بر تیم ملی فوتبال ندارد.

پرونده‌ی تیم‌های فوتبال صنعت نفت و راه‌آهن در حال حاضر به یكی از شعب تجدیدنظر دیوان عدالت اداری ارجاع شده و در انتظار صدور رای این شعبه است.

بالاخره رای دیوان عدالت اداری به نفع آبادان صادر شد

فیفا در پرونده نفت و راه آهن دخالت نمی کند

کنکاش در یک حکم جنجالی