تبیان، دستیار زندگی
مصلحت نیست که کسانی در این نظام روی کار باشند که برای مردم مشکلاتی ایجاد کنند، این مصلحت نیست از آنها نگذرید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

این‌ها آبروی هزارساله روحانیت را بردند

آیت الله جوادی آملی

بخش سیاسی-نگذارید چنین کسانی که با آبروی روحانیت بازی کرده‌اند بر سر کار باشند

آیت الله جوادی آملی خطاب به اولیای دم کشته شدگان کهریزک در حوادث پس از انتخابات، گفت: عفو خوب است اما نباید از مسئولان قضایی این اتفاق گذشت، مظلوم واقع نشدن هنر است.

والدین محسن روح الامینی، محمد کامرانی و امیر جوادی فر در دیدار خود با آیت الله جوادی آملی از گذشت خود در خصوص قصاص نفس در پرونده فرزندان خود سخن گفتند.

در پی پیشنهاد بخشش دو افسر نگهبان نیروی انتظامی که عامل قتل در پرونده جنایات کهریزک شناخته و به قصاص نفس محکوم شده بودند، آیت الله جوادی آملی ضمن استقبال از چنین تصمیمی، عفو را از زکات قدرت برشمردند و در عین حال بر پیگیری مجازات عاملان اصلی این اتفاق تاکید کردند.

آیت‌الله جوادی آملی در این دیدار که چندی قبل در منزل ایشان صورت گرفت، در سخنانی کوتاه پنج اصل مهم را به خانواده‌های قربانیان کهریزک یادآور شدند که مهم‌ترین آن‌ها اهمیت پیگیری محکومیت عاملان اصلی واقعه کهریزک بود.

ایشان اصل اول را سنگینی داغ فراق برای همه بالاخص پدر و مادر قربانیان دانسته و در عین حال بر اصل اسلامی قصاص تاکید کردند.

ایشان هم‌چنین اصل سوم را عفو مجرمین و متهمین کوچک و دون‌پایه این پرونده دانسته و تاکید کردند ثواب این گذشت بزرگ به روح قربانیان خواهد رسید.

اگر چنانچه این‌ها(مسببان اصلی فاجعه) سر کار باشند، علاقه مردم به نظام کم می‌شود. این نظام به آسانی بدست نیامده است، هزار سال زحمت و تلاش و کوشش شده تا این نظام به ثمر نشسته است. این‌ها با آبروی هزارساله روحانیت در ایران بازی کرده‌اند

آیت‌الله جوادی آملی از مراجع تقلید شیعه اصل چهارم را لزوم پیگیری برای برخورد دستگاه قضا با مسببان اصلی این حادثه دانستند و با تاکید بر لزوم تعلیق و تحدید این افراد افزودند: نگذارید چنین کسانی که با آبروی روحانیت بازی کرده‌اند بر سر کار باشند.

جوادی آملی

ایشان با اشاره به زحمات زیاد روحانیت شیعه و مردم برای تحقق حکومت دینی تاکید کردند: اگر چنانچه این‌ها(مسببان اصلی فاجعه) سر کار باشند، علاقه مردم به نظام کم می‌شود. این نظام به آسانی بدست نیامده است، هزار سال زحمت و تلاش و کوشش شده تا این نظام به ثمر نشسته است. این‌ها با آبروی هزارساله روحانیت در ایران بازی کرده‌اند.

آیت‌الله جوادی آملی با بیان این نکته که خونهای پاک زیادی ریخته شده تا این نظام شکل بگیرد افزودند: من یادم هست، وقتی تاریخ جنگ به 2000 روز رسید روزنامه های سراسری آن‌روز نوشتند که هزار روحانی شربت شهادت نوشیدند. یعنی یک روز در میان یک روحانی اعم از طلبه نوجوان یا پیر مرد کهنسال برای دفاع از این انقلاب و نظام به شهادت رسیده است. دیگر اقشار جامعه هم به همین نسبت زحمت کشیده‌اند.

ایشان هم‌چنین افزودند: الان هم اگر یک دیوانه ای دیوانگی کند و به سمت ایران حمله کند اول کسی که آماده شهادت است همین روحانیت است. این که می بینید بیگانه هرگز به خود اجازه تجاوز به این آب وخاک نمی‌دهد، این است که این ملت بیدارند.

این مرجع تقلید شیعه در پایان افزودند: مصلحت نیست که کسانی در این نظام روی کار باشند که برای مردم مشکلاتی ایجاد کنند، این مصلحت نیست از آنها(مسببان قضایی فاجعه کهریزک) نگذرید.

منبع:فردا

تنظیم:س.آقازاده