تبیان، دستیار زندگی
اگر مجلس در راس امور نباشد دیکتاتوری حاکم می شود
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اگر مجلس در راس امور نباشد دیکتاتوری حاکم می شود

بخش سیاسی- نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در واکنش به سخنان اخیر رئیس جمهور مبنی بر اینکه مجلس در راس امور نیست، ولایت فقیه و مجلس را دو مانع اصلی استبداد دانست و گفت: امام خمینی (ره) به این موضوع توجه داشته اند که میل به تک روی، استبداد و دیکتاتوری بوجود می آورد و باید قوه ای به نام مجلس باشد تا تمایل به استبداد در دولت رشد نکند.

مطهری

علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درگفتگو با خبرنگار مهر، در تشریح اظهارات اخیر رئیس جمهور  مبنی بر اینکه دوران فرمایشات بنیانگذار انقلاب مبنی بر در راس امور بودن مجلس گذشته است، گفت: استدلال احمدی نژاد از اینکه مجلس در راس امور نیست، اصلا درست نیست چرا که فرموده امام راحل مبنی بر اینکه مجلس در راس امور است به این دلیل نبوده که نخست وزیر از طریق مجلس انتخاب می شد و حال که رئیس جمهور با رای مستقیم مردم انتخاب می شود مجلس دیگر قدرتی ندارد.

مجلس هنوز در راس امور است و قدرت عزل رئیس جمهور را دارد

مطهری ادامه داد: اکنون نیز مجلس در راس امور است و قدرت دارد. چرا که اختیار عزل رئیس جمهور در دست مجلس است و می تواند از طریق مطرح کردن سئوال از رئیس جمهور، استیضاح وی وتصویب عدم کفایت سیاسی، رئیس جمهور را ازقدرت عزل کند. بنابراین مجلس دست بالا را دارد و باز هم در راس امور است.

اگرنظر رئیس جمهور این بوده است که مجلس فعلی بدین گونه عمل کرده که در راس امور نیست ، شاید این حرف درست باشد و من نیز آن را قبول داشته باشم

با رئیس جمهورموافقم، مجلس هشتم راس امور نیست

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: مگر اینکه نظر رئیس جمهور از بیان این سخنان این بوده باشد که مجلس فعلی در راس امور نیست چرا که عملکردش را به گونه ای انجام داده که به وظایف نظارتی اش درست عمل نکرده است و در بسیاری از زمان ها که باید از رئیس جمهور سئوال می کرده و از ابزارهای قانونی برای نظارت در امور اجرایی و جلوگیری از تخلفات و اختلافات استفاده می کرده و وزرا و رئیس جمهور را تحت نظر خود قرار می داده ، این کار را نکرده است.

مطهری

وی تاکید کرد: اگرنظر رئیس جمهور این بوده است که مجلس فعلی بدین گونه عمل کرده که در راس امور نیست ، شاید این حرف درست باشد و من نیز آن را قبول داشته باشم.

مطهری ادامه داد: اما اینکه بگوییم به طور کلی مجلس در راس امور نیست این حرف درست نیست.

اگر مجلس در راس امور نباشد دیکتاتوری حاکم می شود

وی در بیان اینکه چه ضرورت هایی وجود داشته که حضرت امام خمینی (ره) فرمودند مجلس در راس امور است، افزود: امام خمینی (ره) به این موضوع توجه داشته اند که همیشه قدرت فساد آور است و میل به تک روی، استبداد و دیکتاتوری را بوجود می آورد و باید نهادی به نام مجلس در مقابل دولت قرار بگیرد تا قدرت را مهار کند و تمایل به استبداد در دولت رشد نکند.

نماینده مردم تهران گفت: در انقلاب مشروطه زمانی این انقلاب از مسیرش منحرف شد که مجلس و روحانیت جایگاه خود را از دست دادند و دیگر مانعی در مقابل دولت ها وجود نداشت و کم کم آن دولت اولیه مشروطه که تا حدودی مقید به دموکراسی بود به استبدادی خشن منتهی شد.

ولایت فقیه و مجلس دو مانع اصلی استبداد هستند

وی تاکید کرد: امام راحل همواره نظرشان این بود که مجلس همیشه باید قدرتمند باشد تا بتواند جلوی استبداد و سرکشی و قدرت را بگیرد. درجمهوری اسلامی نیز 2 نهاد داریم که مانع استبداد می شوند اول ولایت فقیه ودوم مجلس . اگر این دو نهاد تضعیف شوند راه برای استبداد و خودکامگی دولت ها باز می شود.

مطهری در پاسخ به اینکه آیا این احتمال وجود دارد که با در راس نبودن مجلس مجددا این وقایع تکرار شود، افزود: قطعا. چون طبیعت قدرت این است که میل به سرکشی و تک روی دارد و اگر مانع و نظارتی جلوی خودش نبیند به استبداد منتهی می شود.

وی اضافه کرد: مگر اینکه در افراد خودساخته و انسان های کامل و معصوم و الا انسانهای عادی وسوسه می شوند و تمایل به استبداد و تک روی دارند که باید مجلس قوی در مقابل آنها باشد.

مجلس هشتم در مقابل احمدی نژاد خیلی نجیب است

نماینده مردم تهران در بیان اینکه مجلس چه عکس العملی در مقابل این اظهار نظرهای رئیس جمهور خواهد داشت نیز گفت: مجلس هشتم، مجلس نجیبی است و البته نجابت آن هم بیش از حد است.

وی معتقد است: شاید گاهی برداشت های غلطی در مجلس از وحدت وجود دارد و تصور می کنند که نباید اقدامی انجام دهند که مانع وحدت قوا در کشور باشد. در حالی که مطرح کردن سئوال از رئیس جمهور زمانی که می گوید قانونی را اجرا نمی کند - مثلا قانون تسهیلات ارزی برای مترو تهران و کلانشهرها را اجرا نمی کند - ضروری است و دیگر جای سکوت نیست.

اکنون نیز مجلس در راس امور است و قدرت دارد. چرا که اختیار عزل رئیس جمهور در دست مجلس است و می تواند از طریق مطرح کردن سئوال از رئیس جمهور، استیضاح وی وتصویب عدم کفایت سیاسی، رئیس جمهور را ازقدرت عزل کند. بنابراین مجلس دست بالا را دارد و باز هم در راس امور است

سکوت مجلس خیانت به حقوق ملت است

مطهری ادامه داد: اینجا جای سئوال کردن از رئیس جمهور است و باید ایشان بیاید و برای این اجرا نکردن قانون توضیح بدهد شاید نمایندگان نیز قانع شدند ، اما نمی شود مجلس در مقابل قانونگریزی دولت سکوت کند، چرا که این اقدام خیانت به حقوق مردم است و هیچ ربطی به وحدت و اختلاف ندارد و موضوعی است به نفع کشور که باعث اصلاح امور کشور می شود.

مطهری

وی افزود: حتی اگر فرض کنیم که کشور درشرایط خاص تحریم ها واحتمال ضعیف حمله نظامی نیز قرار دارد این موضوعات به هم ربطی ندارند و هرکسی باید وظیفه خودش را انجام دهد. مجلس نیز باید به وظایفش عمل کند و نباید مسائل را با هم مخلوط کرد.

نماینده تهران در مجلس تصریح کرد: وقتی مجلس این قدر نجیب است حتما رئیس جمهور هم آن حرف ها را درباره مجلس می زند.

سخنان احمدی نژاد جز تخریب و تحریک مجلس اثری ندارد

وی عنوان کرد: اتفاقا این سخنان مغایر با وحدت میان قوا در کشور است و واقعا برای خود من جای سئوال است که چه ضرورتی وجود داشته است که احمدی نژاد این سخنان را در شرایط کنونی مطرح کند و اصلا روشن نیست که چرا این حرف ها را زده است.

مطهری افزود: سخنان اخیر رئیس جمهور اثری جز تخریب مجلس و تحریک نمایندگان مجلس ندارد.

نماینده تهران در پاسخ به اینکه تحریک نمایندگان به چه موضوعی مربوط می شود، به مهر گفت: من نمی دانم. شاید به قول خودشان یک "پروژه" است و شاید هم اتفاقی بوده است و همین جوری رئیس جمهور یک اظهار نظری کرده اند.

وی در بیان پیشنهاد خود برای واکنش مجلس به این اظهارات رئیس جمهور گفت: بدون توجه به اظهارات اخیر رئیس جمهور مجلس باید درهمه مراحل به وظایف خود عمل کند و هرکجا که احساس می کند انحرافی در اجرای قوانین وجود دارد و یا قانونی زیر پا گذاشته شده است باید اقدام کرده و از ابزارهایی که در اختیار دارد در جهت احقاق حقوق ملت استفاده کند.

گروهی از نمایندگان به دنبال عمل کردن به وظیفه نظارتی خود هستند

مطهری افزود: اکنون برخی نمایندگان در حال مشورت برای انجام اقدامات قانونی هستند و تا زمانی که این اقدامات به مرحله عمل نرسیده است نیازی به رسانه ای کردن آن نیست اما همین قدر بگویم که گروهی از نمایندگان مجلس هستند که می خواهند به وظایف قانونی خودشان در بعد نظارت عمل کنند.

تنظیم برای تبیان: عطاالله باباپور