تبیان، دستیار زندگی
برخورد مدیران تئاتر و اصحاب این هنر، این روزها و ماه ها عجیب و غریب شده است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مدیران تئاتر، برخورد اربابی دارند

علی هاشمی در نشست خبری نمایش «پاره‌های ساده» گفت: متاسفانه مدیران مركز هنرهای نمایشی تنها شعار جوان‌گرایی سر می‌دهند و در كل شیوه برخورد مدیران با هنرمندان ارباب و رعیتی است.

«علی هاشمی» در این نشست گفت: نمایش «پاره‌های ساده» مثلث سوم از سه‌گانه‌های مهدی میر محمدی به عنوان نویسنده نمایشنامه بود كه بعد از نمایش‌های «جزغاله‌های عاشقانه» و «امروز دوست ندارم» توسط گروه تئاتر اكنون روی صحنه رفت.

تئاتر

وی افزود: پاره‌های ساده در ادامه آثار قبلی بیشترین تاكید را روی شخصیت زن قرار داده، اما این بار به شیوه نیمه رئالیستی - نیمه برشتی برای تماشاگران روایت می‌شود كه تا حدی با سایر آثارم در این زمینه تفاوت دارد.

كارگردان نمایش «پاره‌های ساده» در مورد طراحی صحنه این اثر نمایشی هم گفت: در طراحی صحنه نمایش سعی كردیم تا حد زیادی بیگانه سازی برشتی را اعمال كنیم در این راه هم سعی كردیم تا با نوع بازی بازیگران و نشان دادن قطعاتی از زندگی یك زن كه برگرفته از خاطرات یك زن به نام مهرناز است، نمایشی را به روی صحنه ببریم كه بخشی از آن رئالیستی است و بخش دیگری از آن در یك فضای غیر واقعی گذر می‌كند.

وی در ادامه این نشست خبری كه در كافه تریای اداره برنامه‌های تئاتر برگزار شد با اشاره با نگاه تلخ نویسنده و كارگردان به زندگی در این نمایش گفت: من اصولا در ژانر كمدی هیچ گاه فعالیت نكردم اما معتقدم آنچه در جامعه‌ام می‌بینم، شاد نیست چرا كه درگیر دردسر و مشكلات هستیم. بنابراین من به عنوان یك هنرمند تلاش كردم تا این تلخی ها را نشان دهم كما این كه معتقدم نمایش پاره‌های ساده به شدت آثار قبلی‌ام تلخ نیست.

به گزارش فارس، سید علی هاشمی در بخش دیگری از این نشست خبری، از برگزار كنندگان جشنواره تئاتر بانوان تقدیر كرد. گفت : با اینكه نمایشنامه پاره‌های ساده اولین بار به جشنواره تئاتر فجر سه سال گذشته ارائه شد و البته از حضور در جشنواره به دلایل مختلف باز ماند اما برگزاری جشنواره تئاتر بانوان باعث شد كه این نمایش به عنوان یكی از 5 اثر برگزیده جشنواره در نوبت اجرای عمومی قرار بگیرد .

وی گفت: با اینكه تصمیم داشتم این نمایش را در كارگاه نمایش مجموعه تئاترشهر به روی صحنه ببرم و البته با پاسخ منفی مدیران تئاتر شهر مواجه شدم و به من گفتند شما در سهمیه این مكان قرار نداری اما اجرا در خانه نمایش اداره تئاتر به دلیل نوع صحنه‌ای كه دارد و باعث می‌شود بازیگر نفس به نفس در كنار تماشاگرحضور داشته باشد تجربه بسیار ارزشمندی است.

وی در بخش دیگر ی از صحبت‌های خود با انتقاد از رویه فعلی سیاستگذاری در عرصه تئاتر خاطرنشان كرد: متاسفانه در حال حاضر مدیران فقط شعار جوان گرایی می‌دهند در حالی كه شیوه آنها در این زمینه یك شیوه سلیقه‌ای و متفاوت است. متاسفانه مدیران تئاتری این روز ها از كارهایی حمایت می‌كنند كه حركات ژانگولر مهمترین عناصر آن است

هاشمی در انتقاد به شیوه‌های جدید عقد قرار داد با مركز هنرهای نمایشی هم گفت: متاسفانه دستور العمل جدید ارائه شده بدون منطق شبیه دستور‌العمل سینماست و به نوعی می‌توان گفت گویی نمایش ما را می‌خواهند با آثار سینمایی چون اخراجی‌ها تطابق‌ دهند. البته شاید بتوان این شیوه را در جایی مثل تالار اصلی تئاتر‌شهر اجرا كرد اما به نظر می‌آید اجرای این شیوه در تالارهایی مانند خانه نمایش یك شیوه غیر منطقی است.

كارگردان نمایش «پاره‌های ساده» از مدیران مركز هنرهای نمایشی نسبت به مجموعه‌های نمایشی خارج از تئاتر شهر هم انتقاد كرد و گفت: مدیران تئاتری باید از گروه‌هایی كه در مكان‌هایی مانند اداره تئاتر كار می‌كنند، ممنون باشند و از آنها حمایت كنند. و بدانند كه همین گروه‌های جوان تئاتر هستند كه چراغ این تالارهای مهجور را روشن نگه داشته‌اند . اما متاسفانه مدیران محترم تئاتر نه تنها حمایتی از ما نمی كنند بلكه با شیوه كاملا غیر منطقی با ما برخورد می كنند.

هاشمی افزود: متاسفانه تمركز بسیاری از هنرمندان و مسولان تئاتر به مجموعه تئاترشهر تا حدی افزایش پیدا كرده كه بسیاری از هنرمندان ما نمی‌دانند خانه نمایش اداره تئاتر كجاست؟ و نمی‌دانند در این مكان بزرگانی چون مشایخی، كشاورز، نصیریان حضور داشتند. انگار هنرمندان تئاتر دیگر عادت كرده‌اند كه تئاتر فقط در تئاتر شهر قابل ارزیابی و تماشاست.

وی در بخش دیگر ی از صحبت‌های خود با انتقاد از رویه فعلی سیاستگذاری در عرصه تئاتر خاطرنشان كرد: متاسفانه در حال حاضر مدیران فقط شعار جوان گرایی می‌دهند در حالی كه شیوه آنها در این زمینه یك شیوه سلیقه‌ای و متفاوت است. متاسفانه مدیران تئاتری این روز ها از كارهایی حمایت می‌كنند كه حركات ژانگولر مهمترین عناصر آن است.

وی با انتقاد از وضعیت قرار دادهای نمایشی هم تصریح كرد: متاسفانه تاكنون هیچ پرداختی انجام نشده و ما مجبور شدیم برای ساخت دكور و دوخت لباس از طریق عموی یكی از اعضای گروه كه در بازار مشغول فعالیت است یك میلیون تومان پول قرض كنیم .

وی تصریح كرد : اساسا شیوه برخورد مركز هنرهای نمایشی با هنرمندان شیوه ارباب و رعیتی است و وقتی هم كه اعتراض می‌كنیم می‌گویند همین است.


گروه هنر تبیان