تبیان، دستیار زندگی
در این نمایشگاه صدها عکس، فیلم ، سند و نامه اداری محرمانه مربوط به 8 سال جنگ تحمیلی به معرض نمایش گذاشته شده است. به گفته مسئولان برگزار کننده، برخی از اسناد موجود در این نمایشگاه برای نخستین بار است که عرضه می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نمایشگاهی از اسناد محرمانه جنگ

صدها عکس، سند و دست نوشته در نمایشگاه اسناد دفاع مقدس عرضه شده است تا نمایشی باشد از گوشه ای از ایثار، فداکاری و پایمردی انسان هایی که برای حفظ یک وجب از خاک میهن از جان خود گذاشتند. 

به گزارش ایرنا، درآستانه سی امین سالگرد آغاز جنگ تحمیلی، نخستین نمایشگاه اسناد دفاع مقدس با مشارکت 17 سازمان اسنادی کشور، در محل گنجینه اسناد ملی بر پا شده است.

در این نمایشگاه صدها عکس، فیلم ، سند و نامه اداری محرمانه مربوط به 8 سال جنگ تحمیلی به معرض نمایش گذاشته شده است.

دفاع مقدس

به گفته مسئولان برگزار کننده، برخی از اسناد موجود در این نمایشگاه برای نخستین بار است که عرضه می شود.

اسناد، مدارک ، دست نوشته ها و تصاویری که با خود هزاران حرف و سخن به همراه دارد و هر بیننده ای را در مقابل عظمت و خلوص سازندگان این لحظات ناب تاریخی مجذوب می کند.

بخش آرشیو سازمان صدا و سیما در غرفه خود دوربین های خبرنگاری ، میکروفن های حرفه ای ضبط صدا و وسایل مخصوص فیلم برداری از صحنه های جنگی را به نمایش گذاشته است.

ضمن اینکه در این بخش تصاویر و یا فیلم های مربوط به 30 سال گذشته که به کمک تکنیک های مدرن ارتقاء کیفیت یافته اند، نمایش داده می شود.

در بخش دیگری از نمایشگاه بیننده می تواند اطلاعات کاملی از مهمترین عملیات های دفاعی رزمندگان اسلام چون عملیات آفندی فتح المبین ،عملیات پدافندی چزابه، عملیات خیبر و .. بدست آورد.

نامه های شهید باقری و گزارشات او از مراحل مختلف نبرد، دست نوشته هایی از شهید تندگویان وزیر نفت دوران جنگ از روزهای اسارت، گزارشی مبنی بر آموزش نیروهای عراقی توسط فرانسوی ها،سند محرمانه همکاری ضد انقلاب  با دولت عراق خطاب به سپاه پاسداران از جمله اسناد مهمی است که برای علاقمندان به تاریخ دفاع مقدس و دوران جنگ به طور قطع قابل توجه خواهد بود.

نامه وزیر امور خارجه وقت ایران (علی اکبر ولایتی) به دبیر کل سازمان ملل مبنی بر نقض مکرر کنفوانسیون 1949 ژنو از سوی رژیم عراق یکی از مهمترین اسنادی است که در غرفه وزارت خارجه عرضه شده است.

در این نامه به حمله مکرر رژیم بعث عراق به مناطق مسکونی و غیر نظامی ایران که مقایر با بند 4 مقدمه قطعنامه 598 قطعنامه شورای امنیت است، اشاره شده است.

یکی دیگر از نامه های مهم و محرمانه ای که در این نمایشگاه وجود دارد، گزارش مرزبان خرمشهر به دفتر ریاست جمهوری است. در این نامه که 3 روز پیش از حمله رژیم عراق به مرزهای ایران اسلامی نوشته شده است، آمده: تلویزیون دولتی بصره در تاریخ 26 شهریور 1359 با قطع مکرر برنامه های عادی خود پیام صدام حسین رییس جمهور عراق را پخش کرد که در این پیام وی ضمن لغو یک جانبه قرارداد 1975 الجزایر ادعای مالکیت جزایر تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی را مطرح کرد و با تأکید بر جمله "ما می جنگیم و حقوق از دست رفته خود را باز پس می گیریم "اعراب منطقه را به شورش علیه دولت ایران تشویق کرد.

نمایشگاه اسناد دفاع مقدس از شنبه 27 شهریور ماه تا هشتم مهرماه در گنجینه اسناد ملی از ساعت 9 صبح تا 16 بعدازظهر برای بازدید عموم دایر است

این سند نشان می دهد که رژیم عراق چگونه با انگیزه گسترش اراضی ،جنگ طلبی و با هدف دسترسی به منابع نفتی جنوب ایران آغازگر جنگی شد که 8 سال به طول انجامید.

اما تنها رشادت ها و از جان گذشتگی های رزمندگان ایرانی بود که اجازه تحقق این هدف شوم را به دشمن نداد.

دشمنی که مورد حمایت مادی و معنوی کشورهای غربی و برخی کشورهای عربی قرار داشت.

بنا به این گزارش بنیاد شهید و امور ایثارگران، کمیسیون‌های اسرا و مفقودین، مرکز بررسی اسناد تاریخی، سازمان اسناد انقلاب اسلامی، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سپاه پاسداران، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، وزارت نفت، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، وزارت کشور، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه پاسداران، وزارت امور خارجه، قوه قضائیه، سازمان صدا و سیما و سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران از جمله سازمان هایی هستند که اسناد شاخص خود در حوزه دفاع مقدس را در این نمایشگاه عرضه کرده اند.

ضمن اینکه در حاشیه نمایشگاه اسناد دفاع مقدس و در همین مکان نمایشگاه کتابی نیز با همین موضوع برگزار شده است.

"حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی"،"مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس"،"انتشارات وزارت خارجه"،" انتشارات حفظ آثار ارتش"،" انتشارات جهاد کشاورزی "و"بنیاد شهید" از جمله مراکزی هستند که کتب، جزوات و فیلم های خود در ارتباط با 8 سال مقاومت و از خود گذشتگی رزمندگان در دفاع از ایران را در این نمایشگاه عرضه کردند.

در نمایشگاه کتاب بیش از 205 عنوان کتاب برای فروش و 150 عنوان برای نمایش اختصاص یافته است. ضمن اینکه آثار موجود با تخفیف 20 درصد ارائه می شود.

نمایشگاه اسناد دفاع مقدس از شنبه 27 شهریور ماه تا هشتم مهرماه در گنجینه اسناد ملی از ساعت 9 صبح تا 16 بعدازظهر برای بازدید عموم دایر است.

تنظیم : فرهنگ پایداری تبیان