تبیان، دستیار زندگی
روح بلند خدا به ملكوت اعلی پیوست و پیش‌بینی آن دیده‌بان الهی محقق شد، اما آنچه كه آن حكیم زمانه هشدارش را به سردمداران شوروی داده بود، به وقوع پیوست
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شگفتی‌های فروپاشی شوروی

فروپاشی شوروی

كتاب «شگفتی‌های پس از فروپاشی، سفر به مسكو و آسیای میانه (تركمنستان، ازبكستان، قزاقستان و قرقیزستان)» نوشته دكتر محمد حسن زمانی از سوی موسسه بوستان كتاب به چاپ سوم رسید.

كتاب حاضر گزارش مشاهداتی است كه نویسنده در سفرهای خود به تعدادی از جمهوری‌های مستقل شده پس از فروپاشی شوروی داشته است.

به گزارش ایبنا، كتاب حاضر سفرنامه نویسنده به كشورهای روسیه، تركمنستان، ازبكستان، قزاقستان و قرقیزستان است، كشورهایی كه در گذشته جزئی از اتحاد جماهیر شوروی بودند.

وی در این اثر سطح آگاهی‌های سیاسی، دینی و فرهنگی مردم و نیز شیوه زندگی، آداب و رسوم، مناسبات اجتماعی و نوعی تعامل حكومت با مردم و مسایلی از این قبیل را از طریق مطالعه میدانی و با مشاهده عینی، گزارش كرده است.

فروپاشی نظام مقتدر سوسیالیستی شوروی، بی‌شك پدیده بزرگ تاریخ معاصر ماست كه قطب‌بندی‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جهان را دگرگون كرد.

این رخداد شگفت، در همسایگی سرزمین ما انجام گرفت، از این‌رو سزاوار است ما ایرانیان از نزدیك به تماشای چگونگی این فروپاشی و پیامدهای آن بپردازیم.

فروپاشی نظام مقتدر سوسیالیستی شوروی، بی‌شك پدیده بزرگ تاریخ معاصر ماست كه قطب‌بندی‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جهان را دگرگون كرد

این مطالعه آن‌گاه ضرورت بیشتر خویش را می‌نمایاند كه به پیوند آن با انقلاب اسلامی ایران توجه كنیم، زیرا نفس مسیحایی خمینی بزرگ(ره) بود كه با ارسال آن نامه تاریخی به گورباچف(آخرین رییس جمهور اتحاد جماهیر شوروی) تجدید حیات و رهایی صدها میلیون انسان به زنجیر كشیده آن دیار را مژده داد و با اعلان فرارسیدن زمان فروپاشی دیوارهای آهنین و شنیدن صدای در هم شكستن استخوان‌های كمونیسم، زمینه پذیرش فروپاشی را در اذهان دولت و ملت‌شان فراهم ساخت.

روح بلند خدا به ملكوت اعلی پیوست و پیش‌بینی آن دیده‌بان الهی محقق شد، اما آنچه كه آن حكیم زمانه هشدارش را به سردمداران شوروی داده بود، به وقوع پیوست.

ملتی كه 70 سال زیر شلاق دیكتاتوری ماتریالیزم، انتظار فروغ آزادی عبادت، خداپرستی و سلامت اخلاق و شكوفایی اقتصادی را می‌كشیدند به مجرد فروپاشی در منجلاب ابتذال اخلاق غربی و تعطیلی كارخانه و اختلال و ورشكستگی اقتصادی و فقر و غرب‌زدگی غرق شدند، استعمار غرب به سركردگی شیطان بزرگ كه انتظار چنین روزی را برای تكیه زدن بر اریكه تك قطبی بودن جهان می‌كشیدند با سیمای افسون‌گرانه خود بی‌رحمانه تمام حیثیت این ملت را آن‌چنان نابود كردند كه دیگر امید رویش بهاران در این خرابه در دل‌ها نماند... .

در انتهای این اثر، فهرستی از اشخاص، مكان‌ها، ملل، فرقه‌ها، گروه‌ها، قبایل، ادیان و مذاهب، كتاب‌ها و تصاویر رنگی نیز جای دارد.

چاپ سوم كتاب این کتاب در شمارگان 2000 نسخه، 232 صفحه و بهای 30000 ریال راهی بازار نشر شده است.


تهیه و تنظیم: گروه کتاب تبیان - محمد بیگدلی