تبیان، دستیار زندگی
اگر بگوییم برنامه عموپورنگ در حال حاضر شادترین برنامه تلویزیون است حرف عجیبی نزده‌ایم. برنامه‌های او تركیبی است از صدای قهقهه بچه‌ها و ترانه‌های شاد پورنگ و شیطنت‌های امیرمحمد و....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شادی‌های كودكانه در بوستان عموپورنگ

عمو پورنگ

اگر بگوییم برنامه عموپورنگ در حال حاضر شادترین برنامه تلویزیون است حرف عجیبی نزده‌ایم. برنامه‌های او تركیبی است از صدای قهقهه بچه‌ها و ترانه‌های شاد پورنگ و شیطنت‌های امیرمحمد و....

احتمالا به همین خاطر است كه خیلی از بزرگ‌ترها هم در كنار بچه‌ها به تماشای برنامه‌های پورنگ می‌نشینند.

نام برنامه‌هایی كه پورنگ اجرا كرده در طول 7، 8 سال گذشته چندین بار تغییر كرده است. نام قبلی برنامه «فوق‌برنامه» بود و الان به «دوستان بوستان پورنگ» تغییر یافته است، اما همه بچه‌ها این برنامه را با نام پورنگ‌ می‌شناسند. داریوش فرضیایی آن قدر با نام نمایشی‌اش گره‌خورده است كه كسی باورش نمی‌شود او نامی جز «پورنگ» داشته باشد.

برنامه او جزو معدود برنامه‌های حوزه كودكان است كه به‌صورت زنده اجرا می‌شود. حضور در پشت صحنه یك برنامه زنده همیشه جذاب و هیجان‌انگیز است، مخصوصا وقتی نفر اول آن برنامه، مجری پرطرفداری چون «عموپورنگ‌» باشد.

هشدار عموپورنگ درباره كلاهبردارها

با هماهنگی‌های انجام شده در روزهای پایانی ماه مبارك رمضان همراه با عكاس روزنامه در پشت صحنه برنامه حاضر می‌شویم. استودیویی كه واردش شده‌ایم 2 تا دكور مجزا دارد. یك طرفش دكور ماه عسل قرار گرفته و در طرف دیگرش دكور برنامه عموپورنگ.

چند ساعت مانده به آغاز برنامه استودیو شلوغ است و عوامل گروه مدام در حال رفت و آمد هستند. امیرمحمد و پورنگ هركدام یك برگه به دست گرفته‌اند و دارند دیالوگ‌هایشان را تمرین می‌كنند.

این استودیو فضای شاد و كودكانه‌ای دارد. همان طور كه انتظار داشتم در اینجا با افرادی مواجه می‌شوم كه همگی سرحال و خندان هستند.

چند دقیقه بعد بچه‌های شركت‌كننده در برنامه این قسمت با لباس‌های رنگارنگشان وارد استودیو می‌شوند. محمدحسین خلیفه كه مجری طرح و مدیر تولید برنامه است بچه‌ها را راهنمایی می‌كند. او سعی می‌كند با لحنی كودكانه با آنها صحبت كند. از بچه‌ها می‌خواهد كه آدامس نجوند و وسط برنامه حرف نزنند. خلیفه با صدای بلند اعلام می‌كند كه همه صدای موبایل‌هایشان را ببندند. امیرمحمد می‌گوید: نخیر. خاموش كنن. نویز می‌ندازه.

خلیفه واكنش‌هایی را كه بچه‌ها باید نشان بدهند با آنها تمرین می‌كند. بچه‌ها وقتی خبر قهر بودن 2 نفر را می‌شنوند باید تعجب كنند. وقتی هم عموپورنگ وارد صحنه می‌شود همه باید هورا بكشند.

عموپورنگ و تهیه‌كننده با هم در حال بحث و گفتگو هستند. عموپورنگ با نگرانی درباره خبری كه صبح شنیده است تعریف می‌كند: یك عده كلاهبردار هستند كه با خانواده‌ها تماس می‌گیرند. آنها وعده می‌دهند كه بچه‌ها را به برنامه ما می‌آورند و... .

داریوش فرضیایی ادامه می‌دهد: امروز در برنامه هشدار می‌دهم كه هیچ كس به حرف این‌ها توجه نكند و پولی به این آدم‌ها ندهد.

عمو پورنگ

امیرمحمد، خردسال‌ترین بازیگر نقش مكمل!

چند دقیقه پیش از آغاز ضبط برنامه فرصتی پیش می‌آید كه با «امیرمحمد متقیان» صحبت كنم. امیرمحمد را همه بچه‌ها و حتی بزرگ ترها می‌شناسند. او همان كودك شیطان و بامزه برنامه‌های عموپورنگ است كه این ور و آن ور می‌پرد. از زمانی كه وارد استودیو می‌شویم او را زیر نظر می‌گیرم. امیرمحمد چندتا برگه دستش گرفته و راه می‌رود و دیالوگ‌هایش را حفظ می‌كند. البته وسطش شیطنت می‌كند و با هر كس كه دوروبرش باشد شوخی می‌كند.

وقتی كه نوبت مصاحبه با او می‌رسد می‌آید و چهار زانو روی مبل می‌نشیند. امیرمحمد متقیان آذر ماه كلاس سوم راهنمایی را به پایان رسانده و امسال وارد دبیرستان می‌شود. او متولد آذر ماه سال 1374 است. از او می‌پرسم تو در زندگی واقعی‌ات هم مثل امیرمحمد شیطون هستی؟ او جواب می‌دهد:‌ آره ولی دیگه نه این قدر! می‌پرسم: چقدر؟ بند انگشت اشاره‌اش را نشان می‌دهد و می‌گوید: این قدر وقتی با او صحبت می‌كنم چند تا دختربچه و پسربچه طرفش می‌آیند و می‌خواهند با او عكس یادگاری بگیرند. چند نفر هم از او امضا می‌گیرند.

او می‌گوید، دوست دارد تا زمانی كه عموپورنگ باشد در این برنامه بماند. امیرمحمد دوست دارد درآینده بازیگر یا كارگردان شود. او كه از 8 سالگی در گروه نمایش مدرسه‌شان بازی می‌كرده می‌گوید: اگه كارگردان یا بازیگر بشم توی 80?سالگی می‌گم من 72 ساله این كاره‌ام!

تمرین دیالوگ‌ها یك ساعت و نیم قبل از برنامه آغاز می‌شود. بازیگران ما بیش از 85 درصد وفاداربه متن هستند. محمد سلیمی سرپرستی نویسندگان را به عهده دارد. در این مدت نزدیك به 10 جلسه مشترك با نویسندگانمان داشته‌ایم. نویسنده‌های ما برای 150 قسمت برنامه 150 تا متن نوشته‌اند. برخی از متن‌ها مناسبتی‌اند و برای ایامی چون ماه مبارك رمضان، روز معلم، روزجهانی كودك و اعیاد نوشته شده‌اند.

امیرمحمد از لطیفه‌هایی كه خودش شنیده هم در برنامه استفاده می‌كند. از او می‌خواهم یكی از این لطیفه‌ها را تعریف كند. می‌گوید: یه نفر تصادف كرده، میان ملاقاتش، می‌گن چی شده. می‌گه اومدم سبقت بگیرم. یه ماشین داشت می‌رفت. نگو داشت می‌اومد.

او موقع خداحافظی می‌گوید:‌ آقا ما ارادت داریم كیلو كیلو!

امیرمحمد در آغاز برنامه ترانه‌ای را می‌خواند كه ترجمه منظوم سوره حمد است: «ما رو راهنمایی كه به سمت راهی كه درست و مستقیمه»

او این ترانه را كامل می‌خواند؛ اما روی ترانه «خوش?اومدی» فقط لب می‌‌زند. خلیفه شمارش معكوس شروع برنامه را اعلام می‌كند. او از بچه‌ها می‌خواهد كه دست‌هایشان را بالای سرشان ببرند و برای هورا كشیدن آماده شوند. هنگام ضبط برنامه هم از پشت صحنه به بچه‌ها اشاره می‌كند كه چه كاری باید بكنند.

عموپورنگ میزانسن‌پذیر نیست

احمد درویش علی‌پور، كارگردان هنری برنامه «دوستان بوستان پورنگ» است. از او می‌پرسم كه در این برنامه چه وظایفی را بر عهده دارد. او می‌گوید: از نظر ساختاری روی تعداد آیتم‌های برنامه و مدت زمان هر كدامشان نظارت دارم. همچنین درباره این كه چقدر از آیتم‌ها تولیدی باشد و چقدرشان زنده، برنامه‌ریزی می‌كنم.

علی‌پور ادامه می‌دهد: تمرین دیالوگ‌ها یك ساعت و نیم قبل از برنامه آغاز می‌شود. بازیگران ما بیش از 85 درصد وفاداربه متن هستند. محمد سلیمی سرپرستی نویسندگان را به عهده دارد. در این مدت نزدیك به 10 جلسه مشترك با نویسندگانمان داشته‌ایم. نویسنده‌های ما برای 150 قسمت برنامه 150 تا متن نوشته‌اند. برخی از متن‌ها مناسبتی‌اند و برای ایامی چون ماه مبارك رمضان، روز معلم، روزجهانی كودك و اعیاد نوشته شده‌اند.

دوربین‌هایی كه دور تا دور استودیو قرار گرفته‌اند توجهم را جلب می‌كند. برنامه با 4 تا دوربین متحرك ضبط می‌شود. احتمالا سوییچ كردن این نماها باید كار سختی باشد؛ چون عموپورنگ در یك جا ثابت نمی‌ماند و مدام جایش را عوض می‌كند.

علی‌پور این نكته را تایید می‌كند و می‌گوید: عموپورنگ میزانسن‌پذیر نیست، چون جنب و جوش زیادی دارد. نمی‌توانی به او بگویی از نقطه «الف» به نقطه «ب» برو.

دشواری‌های حضور كودكان در استودیو

مهسا ایرانیان، دستیار كارگردان برنامه از شور و شوق بچه‌ها برای شركت در برنامه تعریف می‌كند. او می‌گوید: این بچه‌ها شب قبل خبردار می‌شوند كه فردایش قرار است مهمان عموپورنگ شوند. به گفته پدر و مادرشان شب از خوشحالی خوابشان نمی‌برد و فردایش از اول صبح التماس می‌كنند كه آنها را به استودیو ببرند.

او از مشكلات حضور بچه‌ها در یك برنامه زنده تعریف می‌كند و می‌گوید: كنترل بچه‌ها سخت است. برخی‌ها بیش‌فعال هستند و مدام به وسط صحنه می‌آیند. برخی هم عموپورنگ را صدا می‌كنند. اما حضور بچه‌ها باعث گرم‌تر شدن یك برنامه زنده می‌شود.

سعید جهانیان هم نقش آش دایی را بازی می‌كند. آش?دایی مخفف آشپز دایی است. او از این لباس‌های بادی تنش می‌كند و در نقش یك مرد چاق روی صحنه می‌رود. در برنامه امروز قرار است آش دایی و امیرمحمد با هم قهر كنند.

رقابت پدرها و پسرها در مسابقه حضوری

وسط آیتم‌ها كارتون پخش می‌شود و گروه در این زمان كوتاه فرصت پیدا می‌كنند كه دكور را عوض كنند. یكی از بخش‌های برنامه، مسابقه حضوری است كه 2 پدر و 2پسر در آن شركت می‌كنند. گروه یك نیمكت و چند صندلی عروسكی را وسط صحنه می‌برند. امیرمحمد هم در این مدت گریمش را عوض می‌كند. او لباس‌های قبلی‌اش كه مربوط به نگهبانی پارك بود درمی‌آورد و نقش خودش را بازی می‌كند. امیرمحمد یك شیشه محلول بی‌رنگ به دست گرفته و دارد گریم صورتش را پاك می‌كند. او پیش داریوش فرضیایی می‌رود و از او می‌پرسد كه آیا دیالوگ‌هایش را خوب ادا كرده یا نه. عموپورنگ روی شانه‌اش می‌زند و كارش را تایید می‌كند.

این برنامه مدام در حال تغییر است

عمو پورنگ

مسلم آقا جان‌زاده،‌ تهیه‌كننده برنامه علاوه بر تهیه‌كنندگی به جای مدیریت پارك هم صحبت می‌كند. اگر برنامه «دوستان بوستان پورنگ» را دیده باشید، حتما می‌دانید كه در فضای پارك بلندگویی قرار گرفته كه گاهی پیام‌هایی از آن صادر می‌شود. مسلم آقاجان‌زاده صحبت‌هایش را این طوری شروع می‌كند: ‌براساس آخرین نظرسنجی سازمان صدا و سیما در زمستان سال گذشته، برنامه عموپورنگ پربیننده‌ترین برنامه حوزه كودكان بوده است. از او می‌پرسم راز موفقیت برنامه شما در چیست؟ او پاسخ می‌دهد:‌ خیلی‌ها در تلویزیون زوركی عمو و خاله شده‌اند؛ اما این قدر محبوب نشده‌اند. عموپورنگ و امیرمحمد كاراكترهای دلنشینی هستند. ضمن این كه برنامه ما مدام در حال تغییر است. این تغییر را شما می‌توانید در دكورها، آیتم‌ها و ترانه‌های برنامه ببینید. طراوت برنامه موجب می‌شود كه بیننده خسته نشود.

عموپورنگ: هیچ‌وقت فضای برنامه را شلوغ نكرده‌ایم

داریوش فرضیایی خیلی سرش شلوغ است. اما با این حال دعوت ما را برای یك گفتگوی كوتاه می‌پذیرد. از او درباره عنوان جدید برنامه یعنی «بوستان دوستان پورنگ» می‌پرسم. او پاسخ می‌دهد: فضای قبلی برنامه موقتی بود. قرار بود یك فضای بازی بچه‌ها ایجاد كنیم. پارك یك مكانی برای تفریح و سرگرمی است. دوستان هم معنای شعف و شور و شادی را می‌رساند. پارك بهانه‌ای است برای دور هم جمع شدن و شادی كردن. ما به جای واژه لاتین پارك كلمه فارسی بوستان را انتخاب كردیم. داخل این بوستان دستمان خیلی باز است.

فرضیایی با بیان این كه در درازمدت شخصیت‌های جدیدی را به نمایش‌های برنامه خواهیم آورد توضیح می‌دهد: این برنامه 150 قسمت دارد. هیچ‌وقت فضای برنامه را شلوغ نكرده‌ایم. اما دوست داریم از همه عناصر به نحو احسن استفاده كنیم. شلوغ كردن بی‌فایده است. باید كسانی را بیاوریم كه استعداد بازی در 2، 3 نقش مختلف را داشته باشند. الان چون فضایمان خلوت است، من راحت‌ترم. من و امیرمحمد پس از چند سال همدیگر را كاملا پیدا كرده‌ایم. ما جای خالی هم را پر می‌كنیم. لزومی ندارد كه دنبال یك جایگزین بگردم. مكمل اصلی من امیرمحمد است. اما دوست دارم برای تنوع كار یك نفر دیگر در كنارمان باشد.

سایر عوامل

كارگردان: احمد درویش علی‌پور، دستیار كارگردان:‌ مهسا ایرانیان، سرپرست نویسندگان: محمد سلیمی، آهنگساز: مهرداد نصرتی، شاعر:‌ شكوه قاسم‌نیا و تهیه‌كننده: مسلم آقاجان‌زاده.

نوشته : احسان رحیم‌زاده

تنظیم برای تبیان : مسعود عجمی