تبیان، دستیار زندگی
راهنمای سفر به زریوار، بزرگ ترین دریاچه آب شیرین جهان (قسمت دوم)
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آرامش در آب های شیرین (2)

راهنمای سفر به زریوار، بزرگ ترین دریاچه آب شیرین جهان (قسمت دوم)

قسمت اول این مطلب را اینجا بخوانید.

مریوان

چند پیشنهاد تماشایی در سنندج

 پارک جنگلی آبیدر: اگر می خواهید اول سنندج گردی کنید، پارک جنگلی آبیدر از معروف ترین مکان های این شهر- به خصوص در روزهای گرم تابستان- است. آبیدر کوهی مشرف به سنندج است. می توانید قله کوه را انتخاب کنید یا سراغ چشمه ها بروید که از نقاط مختلف آن جوشیده است. آلاچیق های چوبی، پارکینگ، سرویس بهداشتی و حتی چاپخانه های سنتی از امکاناتی هستند که می توان در این پارک طبیعی سراغ گرفت.

عمارت اصف (خانه کرد): به سنندج که رسیدید تماشای عمارت آصف را از دست ندهید. این عمارت که در خیابان امام خمینی (ره) است. اما از تمام مردم کوچه و خیابان هم می توان نشانی آنجا را بپرسید. این ساختمان در دوره صفوی ساخته شده. این عمارت در دو طبقه ساخته شده و با پرداخت 500 تومان می توانید بخش های مختلف موزه مثل: حمام، اتاق خان، مکتب خانه، اتاق شکار و... را در این جا تماشا کنید.

عمارت سالار سعید (موزه سنندج): موزه سنندج هم در خیابان امام خمینی (ره) و در کنار مسجد جامع قرار دارد. این عمارت اواخر دوره ناصرالدین شاه و به سفارش ملا لطف الله شیخ الاسلام ساخته شد و پس از مرگ صاحب خانه اصلی به نام مالکان و نوادگان بعدی شناخته می شود. این موزه قدیمی محلی نمایش آثار باستانی ایران است که در کردستان (سرزمین غرب ایران باستان) و به خصوص تمدن زیویه به دست آمده برای تماشای این بنا تنها باید 500 تومان پرداخت کنید.

حمام خان: در سنندج می توان سراغ حمام های زیادی رفت اما یکی از زیباترین حمام های این شهر حمام خان است. این حمام یکی از حمام های باقیمانده از بافت قدیم شهر در شمال بازار سرپوشیده سنندج و کنار مسجد داروغه است با پرداخت 500 تومان می توانید به تماشای آن بروید. در حمام خان علاوه بر آنکه لذت بصری، می توانید با گذر از بخش های مختلف حمام لذت یک حمام اشرافی را هم در ذهن مجسم کنید.

مریوان

کجا بمانیم؟

پس از آنکه وارد مریوان شدید به سمت میدان استادیوم بروید. از آنجا پنج دقیقه بیشتر تا دریاچه زریورا نیست. با پرداخت 500 تومان ورودی برای هر خودرو می توانید وارد محوطه دریاچه شوید. قبل از آنکه تنی به آب بزنید به فکر پیدا کردن محلی برای اقامت شبانه چون در روزهای تعطیل حتی برای پیدا کردن محل برپایی چادر هم دچار مشکل خواهید شد. اگر اهل سفرهای طبیعت گردی هستید، می توانید بر سکوهای سیمانی مجاور رودخانه چادر بزنید توصیه ما این است که در محوطه دریاچه که بیشترین امکانات و امنیت را دارد مستقر شوید. اگر تمایلی به چادر خوابی ندارید، هتل های کنار دریاچه هم جای خوبی برای ماندن هستند. حتی می توانید برای اقامت اتاق هایی را در نزدیکی دریاچه و با پرداخت 10هزار تومان برای هر شب کرایه کنید.

مریوان

چه بخریم؟

بازارچه مرزی: صنایع دستی بهترین سوغات هنگام بازگشت از مریوان است. به خصوص محصولاتی که در بازار مرزی این شهر به فروش می رسد. مریوان در فاصه 20 کیلومتری مرز ایران و عراق قرار گرفته و در بازارهای آن می توانید اجناس مختلفی را از صنایع دستی تا لوازم الکترونیک پیدا کنید. به همین دلیل حتما به بازار قدیمی مریوان سری بزنید مهم ترین محصولات صنایع دستی مریوان محصولات چوبی و گیوه های دستباف هستند که به زبان کردی به آن کلاش می گویند. این گیوه ها را بیشتر در روستاهای اورامانات وهجیج می بافند از کلاش فروشی های سر بازار قدیم می توانید با قیمت های مختلف خرید کنید.

بازار مریوان: در بازار مریوان سراغ «موج» را بگیرید! موج پارچه نازک و لطیفی دستبافی است که گردها از آن برای نگهداری رختخواب و وسایل اضافی استفاده می کنند از شال دستباف هم غافل نشوید چون این روزها نوع دستباف آن را کمتر می توان یافت، پارچه ای که برای تهیه لباس کردی استفاده می شود. علاوه بر اینها عسل طبیعی و سرشیر هم از سوغاتی های این بازارچه است. در این بازار می توانید اجناس الکترونیکی و لوازم خانگی ای را که از مرز عراق وارد می شوند با قیمتی بسیار پایین تر از تهران بخرید. حتی می توانید کمی دورتر هم در 16 کیلومتری مریوان سری به بازار مرزی باشماق زده و اجناس متنوع تری بیابید

مریوان

در کنار زریوار چه کنیم؟

برای آنکه خاطره بهتری از سفر به دریاچه زریوار داشته باشید بهتر است این نکات را به خاطر بسپارید:

1) برای اقامت در منطقه  زریوار شب را در کنار دریاچه بگذرانید و در محل های تعیین شده چادر بر پا کنید.

2) فقط در محل های تعیین شده شنا کنید و هنگام شنا مراقب قایق های موتوری ای که در دریاچه رفت و آمد می کنند، باشید.

3) اگر موقع شنا کردن از آب دریاچه خوردید، نگران نشوید چون آب دریاچه فقط از چشمه های آب داخل  آن و آب باران تامین می شود.

مریوان

4) برای خوردن ناهار سراغ ماهی فروشی ای حاشیه دریاچه بروید بسته به وزن ماهی قیمت هر کباب ماهی آن هشت تا ده هزار تومان تمام می شود.

5)بعد از آنکه از تیزی آفتاب گذشت، لذت قایق سواری روی زریوار را حتما تجربه کنید. قایق های پارویی کنار دریاچه را می توانید ساعتی دو هزار و 500 تومان اجاره کنید. اگر خوش شانس باشید، جزایر کوچک سرگردان دریاچه را هم خواهید دید. می توانید از قایق پیاده شوید و روی آنها قدم بزنید.

6) هنگام شب می توانید پیاده یا با خودروی شخصی در جاده اطراف دریاچه بگردید و دریاچه را در روشنایی شب تماشا کنید.

7) یادتان نرود که به خصوص صبحهای زود دوربین عکاسی تان را بردارید و از این زیبایی ها و درختان بلوط اطراف دریاچه عکاسی کنید.

8) حواس تان به شلوغی های کنار دریاچه باشد اگر بخت یار باشید، می توانید عروس و دامادهایی را با لباس کردی و اقوام آنها را با لباس رنگارنگ در روزهایی که در نزدیکی دریاچه هستید، ببینید.

9) ماهی گیری و شکار در محوطه دریاچه ممنوع است و امکان دارد که به همین دلیل جریمه شوید محیط زیست را قدر بدانید.

10) مراقب محیط زیست حاشیه دریاچه باشید و بی جهت نی و گیاهان اطراف دریاچه را از ریشه نکنید شما را به خدا پلاستیک و آشغال نریزید.

و چند نکته کوتاه!

میراثی بر پوست آهو: یکی از گنج های این سرزمین که بارها به سرقت رفته و باز به جایگاهش بازگشته قرآن نفیس و تاریخی نگل است. در سفر به زریوار بازدید از آن را فراموش نکنید.

هزار ماسوله: در منطقه اورامان در هر دره ای یک روستای مطبق مثل ماسوله گیلان قرن هاست که زنده است. به همین خاطر به اورامانات سرزمین هزار ماسوله می گویند. تماشای این روستاها، بدون شک می تواند یکی از لذتبخش ترین قسمت های سفر شما باشد!

خرید دست اول: بازار سرپوشیده مریوان یکی از بهترین محل ها برای خرید پارچه های دست باف زنان کرد است. بنابراین در سفر به مریوان سر زدن به این بازار و خرید صنایع دستی هموطنان کرد را فراموش نکنید.


گروه گردشگری تبیان- الهام مرادی

برگرفته از: سرزمین من