تبیان، دستیار زندگی
کتاب آداب الصلوة پیرامون اسرار معنوی و مضامین عرفانی نماز است و حضرت امام خمینی(ره) در آن شمه ای از اسرار باطنی نماز را برای اهل معرفت بیان و به رشته تحریر درآورده اند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نماز، راهی برای رسیدن

امام خمینی

کتاب "آداب الصلوة" با موضوع آداب و اسرار نماز، اثر گرانقدر امام راحل، توسط موسسه ی تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) به چاپ هفدهم رسید.

به گزارش تبیان، این کتاب به همت موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی با رعایت کمال دقت و امانتداری، پس از بررسی نسخه بدلها و تطبیق با نسخه اصل که در اختیار موسسه است، به چاپ رسیده است. ترجمه آیات و پاورقی ها و توضیحات نیز توسط موسسه افزوده گردیده است. شرکت انتشارات علمی و فرهنگی نیز در چاپ و انتشار این اثر با موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی همکاری داشته است.

این کتاب که پیرامون اسرار معنوی و مضامین عرفانی نماز است و حضرت امام خمینی(ره) در آن شمه ای از اسرار باطنی نماز را برای اهل معرفت بیان و به رشته تحریر درآورده اند که شامل دو مقدمه و هفت باب و یک خاتمه است و در 427 صفحه به چاپ رسیده است.

کتاب دارای دو مقدمه است که حضرت امام در سال 1363ه.ش نگاشته اند و در آنها این اثر را به فرزند گرامیشان، حضرت حجة الاسلام حاج سید احمد خمینی و خانم فاطمه طباطبایی (همسر جناب حاج سید احمد خمینی) اهدا فرموده اند. متن دستخط این دو مقدمه نیز در این کتاب چاپ شده است.

این کتاب پیرامون اسرار معنوی و مضامین عرفانی نماز است و حضرت امام خمینی(ره) در آن شمه ای از اسرار باطنی نماز را برای اهل معرفت بیان و به رشته تحریر درآورده اند

آمیختگی کتاب با تلمیحات منوّر قرآنی، برخورداری کتاب از تلمیحات حدیث و روایت با ویژگی فقه و منابع امامیّه، تراکم معنی بر لفظ، تنوع عناصر و تعابیر عرفانی، بهره‏مندی از اشعار عربی و فارسی برای تبیین بهتر موضوعات کتاب و صمیمیت در زبان از جمله ویژگی های کتاب آداب الصلوه است.

در مقدمه این کتاب توسط موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی آمده است: "کتاب آداب الصلوه که تاریخ ختم نگارش آن دوم ربیع الثانی سال 1361 ه. ق (30 فروردین 1321ه.ش) است، بیان تفضیلی آداب قلبی و اسرار معنوی نماز است. سه سال پیش از تالیف این کتاب، در یکی از تصانیف گرانقدر حضرت امام(ره) به نام "سر الصلوة" همین معانی به طور خلاصه و به زبان خواص اهل عرفان به نگارش در آمده بود، لکن آن حضرت به این منظور که عده بیشتری از مطالب آن کتاب فایده برند به تالیف کتاب حاضر به زبانی ساده تر پرداختند."

حضرت امام، خود در مقدمه این کتاب فرموده اند: "پیش از این رساله ای فراهم آوردم که به قدر میسور از اسرار صلوة در آن گنجانیدم. و چون آن را با حال عامه تناسبی نیست، در نظر گرفتم که سطری از آداب قلبیه این معراج روحانی را در سلک تحریر درآورم، شاید برادران ایمانی را از آن تذکری و قلب قاسی خود را تاثری حاصل آید."

فهرست آیات، روایات و ادعیه، کتب، اشعار، اعلام، منابع پاورقیها نیز در پایان کتاب توسط موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) گنجانده شده است که از مزایای این اثر محسوب می شود و برای محققین و پژوهشگران سودمند است.


تهیه و تنظیم: گروه کتاب تبیان - محمد بیگدلی