تبیان، دستیار زندگی
ایران در مقایسه با کشورهای مسلمان نظیر عربستان، مصر، سوریه و لبنان از نظر تکنولوژی چاپ، صحافی و استفاده از مواد مصرفی، در چاپ قرآن ضعیف است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ضعف ایران در چاپ قرآن

قرآن

اشاره: ایران به عنوان کشوری که منادی اسلام ناب محمدی است باید زمینه های تبلیغ دین اسلام را فراهم کرده و در گسترش هر چه بیشتر آن بکوشد. اما واقعیت این است که ایران در مقایسه با کشورهای مسلمان نظیر عربستان، مصر، سوریه و لبنان از نظر تکنولوژی چاپ، صحافی و استفاده از مواد مصرفی، در چاپ قرآن ضعیف است.

اظهار نظر برخی از مسوولین حوزه ی چاپ و نشر قرآن:

محمدحسین رحیمی یگانه، مدرس و کارشناس چاپ

اگر بخواهیم چاپ قرآن در ایران را با کشورهای مسلمان نظیر عربستان، مصر، سوریه و لبنان و احیانا کشورهای اروپایی که در این زمینه فعالیت می کنند، مقایسه کنیم، چاپ قرآن در ایران از نظر تکنولوژی چاپ و استفاده از مواد مصرفی، ضعیف است.

صحافی جلد سخت هنوز به صورت حرفه ای در ایران وجود ندارد. برخی از مراکز، ماشین آلات مورد نیاز در این زمینه را وارد کرده اند، اما مقوای جلد، چسب، پروسه صحافی و زمان تولید جلد سخت که باعث ماندگاری جلد قرآن شود، وجود ندارد. همین مساله باعث می شود که در مراکزی مانند آستان امامزادگان که در آن ها تعدد مصرف قرآن وجود دارد، جلد قرآن، خیلی زود از بین برود.

او معتقد است مواد مصرفی و فرآیند تولید جلد قرآن به گونه ای است که سبب می شود محصول نهایی، در این بخش، ضعف عمده داشته باشد.

جهانگیر رضایی، مدیر اتحادیه چاپخانه داران استان قم

رضایی ضمن تاکید بر ضعف ایران در این زمینه گفت: در اتحادیه چاپخانه داران استان قم، از طراحان، گرافیست ها، تصویرسازان و عکاسان دعوت کردیم تا بهترین طرح های خود را در زمینه کتاب های مذهبی و قرآن ارائه بدهند. حتی روند طراحی و گرافیک این کتاب ها هم ضعیف بود چرا که ناشران نخواسته اند در این زمینه رشد داشته باشند.

وی رشد صنعت چاپ قرآن را پیش از هر چیز به رشد طراحی و گرافیک مورد استفاده در قرآن، وابسته دانست و تاکید کرد که استفاده از امکانات و تکنولوژی روز نیز کیفیت چاپ قرآن را ارتقاء می دهد.

یوسف افراش، دبیر دهمین جشنواره صنعت چاپ

وی عدم توجه به كیفیت و رعایت استانداردها، ضعف در مدیریت آموزش، فرسودگی ماشین آلات و... را از جمله مشكلات صنعت چاپ كشور معرفی كرد. وی در بخش دیگری از سخنانش ضمن اشاره به پتانسیل‌های موجود در كشور گفت: بر این باوریم كه حداقل در زمینه چاپ قرآن از لحاظ كیفیت و كمیت می توانیم حرف اول را در منطقه بزنیم.

حجت الاسلام محمدی، قائم مقام وزیر ارشاد در امور قرآنی

محمدی عقیده دارد: با استفاده از ابزار و هنرهای مختلف می توانیم شاهد نفوذ بیشتر قرآن در جوامع باشیم و از آنجایی كه خصوصا بعد از حادثه 11 سپتامبر توجه بیشتری به قرآن در سراسر جهان صورت گرفت، می بایست از تمام ظرفیت ها و عملیاتی كه می تواند باعث توجه به آن شود، استفاده كرد.

منبع: خبرآنلاین - خبرگزاری برنا


تهیه و تنظیم: گروه کتاب تبیان - محمد بیگدلی