تبیان، دستیار زندگی
استفاده از سطل پر از آب، یکی از روش‌های آبیاری گیاهان آپارتمانی است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آبیاری فیتیله ای بیاموزید

آبیاری

فصل تابستان است و خانواده ها تمایل زیادی به سفر دارند اما یک نگرانی در این مواقع خود را بروز می دهد و آن چگونگی تازه ماندن و آبیاری گیاهان آپارتمانی در غیاب خانواده است .

اگر قصد سفر دارید و می‏خواهید گیاهان آپارتمانی‌تان تا زمان برگشتن‌تان سالم و سرحال بمانند، این توصیه ها را جدی بگیرید....

آبیاری فیتیله ای

استفاده از سطل پر از آب، یکی از روش‌های آبیاری گیاهان آپارتمانی است. سطل یا لگنی را پر از آب در آشپزخانه یا حمام روی شیء پایه‌دار با ارتفاع حدود 50 سانتی متر قرار دهید. گلدان‌ها را دورتادور آن بچینید. پارچه‌ای نخی به اندازه یک متر یا بیشتر و به عرض حدود پنج سانتی‌متر آماده کنید و یک سر آن را از کنار گلدان به داخل خاک فرو کنید. سر دیگر را در سطل پر از آب قرار دهید. به این ترتیب دستمال پارچه‌ای همواره آب را به خود جذب می‌کند و آب کم‌کم به داخل خاک گلدان منتقل می‌شود.

قرار دادن گیاهان در حمام نیز می‏تواند مفید باشد. پنجره‌های حمام را ببندید، وان یا ظرف بزرگی را از آب پر کنید تا رطوبت به حداکثر برسد و بعد تمام گیاهان را آبیاری کنید. رطوبت زیاد تعرق را کاهش می‏دهد. بیشتر گیاهان را می‎توان تا 2هفته در این شرایط نگاه داشت. تنها عیب این روش ایجاد شاخه ضعیف روی گیاهان قوی به دلیل نور کم است که البته وقتی گیاهان را به محل اصلی بازمی‌گردانید، می‌توانید شاخه‌های نامطلوب را هرس کنید.

پیچیدن گیاهان در کیسه‌های پلاستیکی نیز می‌تواند سیستم بسته‌ای ایجاد ‌کند که هیچ آبی از دست نرود. می‌توان برای تعداد زیادی گیاه از پوشش پلاستیکی استفاده کرد. البته گیاهان زیر پوشش را نباید در معرض نور خورشید قرار داد.

پارچه‌ای نخی به اندازه یک متر یا بیشتر و به عرض حدود پنج سانتی‌متر آماده کنید و یک سر آن را از کنار گلدان به داخل خاک فرو کنید.

استفاده از ژل‌های نگه‌دارنده آب نیز مفید است. مقداری ژل داخل ظرف بریزید و آب را مرحله به مرحله اضافه کنید تا ژل به طور کامل از آب اشباع شود و دیگر آب را جذب نکند. مقداری از خاک گلدان را بردارید و ژل را دور تا دور گیاه به طور یکسان بریزید و دوباره خاک را به گلدان برگردانید.

از کاشت گیاهانی که نیاز آبی آنها با بقیه گیاهان تفاوت چشمگیر دارد به صورت گروهی و درون گلدانهای بزرگ پرهیز نمایید. در صورت نیاز یا اجبار گیاه را باگلدان خود درون گلدان بزرگتر کاشت نمایید تا آبیاری آن به صورت مجزا عملی گردد.

جهت پخش بهتر آب سطح خاک گلدان را با گیاهان پوششی دارای ریشه های سطحی بپوشانید.

راضیه پاشایی- سلامت/ سیمرغ/ مرجع کشاورزی ایران

گردآوری و تنظیم برای تبیان: کهتری

برای دستیابی به آموزش هایی در زمینه هنر باغبانی و کشاورزی در بخش فیلم و انیمیشن  می توانید اینجا را کلیک کنید.

مقالات مرتبط

بهانه دیگه بسه

سبز بمانید

گل و گیاه ،صفای خانه

روش نگهداری گل های مختلف

با گل ها به آرامی رفتار کن!

سایبان باغچه

طراحی باغچه

باغچه داری

نکاتی چند در مورد نگهداری گل های آپارتمانی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.