تبیان، دستیار زندگی
کشته شدن 52 خبرنگار در 8ماه
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

در 8 ماه نخست سال جاری میلادی 52 روزنامه‌نگار کشته شدند

بخش ارتباطات- مدیر سازمان بین‌المللی مطبوعات گفت: «روزنامه‌نگاران قربانی درگیری‌ها، جنگ‌های مسلحانه، قتل‌های از پیش پرداخت شده، دولت‌ها، قاچاقچیان موادمخدر، دولتمردان فاسد و غفلت ماموران حفظ امنیت می‌شوند.

موسسه بین‌المللی مطبوعات اعلام كرد كه در هشت ماه نخست سال ۲۰۱۰میلادی ۵۲ روزنامه‌نگار از جمله 10 روزنامه‌نگار مکزیکی به واسطه حرفه‌شان، جان خود را از دست داده‌اند.

مطبوعات

به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتدپرس، موسسه بین‌المللی مطبوعات كه مقر آن در وین قرار داشته و بر رسانه‌ها نظارت دارد آمار اخیر را در یکشنبه هم‌زمان با افتتاح كنفرانس جهانی رسانه در وین صادر کرد.

موسسه بین‌المللی مطبوعات اعلام كرده كه 9 روزنامه‌نگار دیگر در هندوراس و شش تن در پاکستان کشته شدند.

ا«لیسون بتل مک کنزی»، مدیر این سازمان گفت: «روزنامه‌نگاران قربانی درگیری‌ها، جنگ‌های مسلحانه، قتل‌های از پیش پرداخت شده، دولت‌ها، قاچاقچیان مواد مخدر، دولتمردان فاسد و غفلت ماموران حفظ امنیت می‌شوند.

بنا بر این گزارش، فهرست سازمان بین‌المللی مطبوعات هم شامل روزنامه‌نگاران کشته شده در حین انجام وظیفه و هم کسانی می شود که به واسطه شغل خود کشته شده‌اند.

۱۸ مورد مرگ از جمله قتل‌های پاکستان، در آسیا به ثبت رسیده‌اند. همزمان هشت مورد مرگ روزنامه‌نگاران در آفریقا شمارش شده است و شمار روزنامه‌نگاران کشته شده در خاورمیانه از جمله شامل دو گزارشگری می‌شود که در عراق ربوده شده و به قتل رسیدند.

یک گزارشگر دیگر در حالی که درگیری‌های میان رژیم‌صهیونیستی و نیروهای لبنانی را گزارش می‌کرد، جان باخته است.

فهرست اخیر دو مورد قتل در اروپا را نیز در بر می‌گیرد. یکی از قربانیان کارگردان رادیوی یونانی بود که در خارج از خانه خود در آتن کشته شد و دیگری کارگردان تلویزیونی بود که در داغستان کشته شد.

تنظیم برای تبیان: عطالله باباپور