تبیان، دستیار زندگی
چندی‌پیش باز هم هوو خبر ساز شد و در یك تصادف بر اثر نقص فنی هوو در شهر همدان.....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وقتی هوو می کشد

تریلی هوو

بخش اقتصاد- به گزارش خبرنگار انتظامی فارس، چندی ‌پیش باز هم هوو خبر ساز شد و در یك تصادف بر اثر نقص فنی هوو در شهر همدان 13 نفر كشته و زخمی شدند،‌ طی چند ماه گذشته هووها عامل بسیاری از تصادفات دلخراش بوده‌اند.

تردد خطرناك این خودرو بی‌ كیفیت چینی در جاده‌ها، ‌پلیس را بر آن داشت تا محدودیت‌های تردد برای این نوع خودرو را اعمال كند اما حادثه دو روز گذشته در شهر همدان نشان داد كه حتی محدودیت تردد نیز نمی‌ تواند مقابل آدم كشی هوو بایستد.

سردار محسن بیگی فرمانده پلیس راه كشور در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی فارس می ‌گوید: تجزیه و تحلیل حوادث سال‌های 87،88 و 4 ماه اول سال جاری خودروهای هوو به دلیل نقص فنی در سیستم ترمز و مهار وسیله نقلیه با وقوع 151 فقره تصادف منجر به فوت و 327  فقره تصادف منجر به جرح در جاده‌های كشور موجب مرگ 209 نفر و مجروحیت 526  نفر شده‌ است.

فرمانده پلیس راه كشور می‌ گوید: بیشترین تصادفات تریلی‌های هوو در محورهای بندرعباس - سیرجان، رشت - قزوین، فیروزكوه، ‌قم - تهران، خرم آباد - اندیمشك، اصفهان - تهران، چمن‌ بید به وقوع پیوسته و 289 نفر در محورهای مذكور فوت و مجروح شدند.

به گفته سردار مؤمنی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی " عمر مفید هوو پنج سال است" ، كه با گذشت این زمان مطمئناً‌ توانمندی هوو در مرگ ایرانیان افزایش تصاعدی خواهد یافت.

تصادف ماه گذشته هوو در جاده دماوند و تداوم آدم‌ كشی این ارابه مرگ در همدان كه علیرغم محدودیت تردد هوو اتفاق افتاد، ضرورت توجه به كیفیت و ایمنی خودروها را دوچندان كرده و لازم است تا نهادهای نظارتی با دقت بیشتری این موضوع را بررسی كنند.

وی با اشاره به این كه مردم انتظار دارند تا پلیس موضوع این تریلی‌ها را بررسی كند چرا كه وظیفه ما ایمنی آمد و شد و حفظ جان مردم است، می‌افزاید: در رابطه با این خودرو اقدامات كوتاه مدت و بلند مدتی در دست اقدام است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی می‌گوید: هم‌اكنون 16 هزار تریلی هوو در جاده‌های كشور تردد دارند، هوو با 40 تن بار و7 محور پذیرش نیروهای جانبی وارده از سوی یدك را ندارد و به این لحاظ دارای مشكلات فراوانی است در برخی از كشورهای شرقی از این خودروها به عنوان كامیون با ظرفیت‌های پایین‌تر استفاده می‌شود.

وی با تأكید بر این كه در مرحله اول از این كشنده‌ها به هیچ وجه برای حمل مواد آتش ‌زا و خطرناك استفاده نخواهد شد، اعلام كرد: محدودیت‌های زمانی و مكانی بزودی برای تردد این خودرو اعمال می‌شود.

رئیس پلیس راهور ناجا می‌گوید: شركت ایران خودرو دیزل نیز قرار است نسبت به فراخوانی این خودروها نسبت به اصلاح سیستم آنها بخصوص ترمز اقدام كند. هرچند كه نصب ترمز ضد قفل (ABS) نیز برای این خودروها كارایی ندارد.

سردار مؤمنی می‌گوید: ورود تریلی‌های هوو به عنوان كشنده تصمیم اشتباهی بود، این خودرو در سراشیبی مشكلاتی را به لحاظ ایستایی دارد و باعث می‌شود تا ترمز از كار بیفتد. همچنین ظرفیت باد ترمز این خودرو با چند ترمز پیاپی كاهش یافته و كارایی ترمز از بین می‌رود.

رئیس پلیس راهور ناجا تأكید كرد: در دراز مدت ظرفیت تریلی‌های هوو از 40 تن به 26 تن كاهش می‌یابد و با تغییر وضعیت، از آن به عنوان كامیون، كمپرسی و میكسر استفاده می‌شود.

سردار مؤمنی می‌افزاید: تریلی‌های هوو علی‌رغم این كه یك درصد از كل خودروهای سنگین كشور را تشكیل می‌دهند اما بیش از 10 درصد تلفات و تصادفات خودروهای سنگین كشور را به خود اختصاص داده‌اند.

تریلی هوو

حال بشنوید از معاون وزیر صنایع  و معادن:

به گزارش خبرنگار ایلنا، افشین روغنی معاون وزیر صنایع و معادن در جمع خبرنگاران در خصوص موضع وزات صنایع و معادن در مورد كامیون‌های هوو گفت: با وجود عزم وزیر برای جلوگیری از واردات خودروهای چینی بی كیفیت اما تا سال 87 ، 16 هزار خودروی هوو وارد كشور شده است.

وی تصرح كرد: پلیس راهنمایی و رانندگی کشور ملزم به جلوگیری از تردد تریلرهای غیر استاندارد در جاده‌های کشور شده است و خودروسازان نیز ملزم شده‌اند تا چند روز آینده تدابیر خاصی را برای اصلاح این نوع خودرو اعلام کنند، ضمن اینکه فراخوانی نیز برای کاهش خطرات و انجام اصلاحات و تعمیرات لازم بر روی این خودروها منتشر شده است.

معاون امور صنایع و اقتصادی وزارت افزود: بعد از فراخوان تاكنون 3 هزار دارنده خودرو هوو به خودروساز مربوطه مراجعه کرده‌ اند البته ایران خودرو دیزل همواره بر عدم وجود نقص فنی در این كامیون اصرار ورزیده است.

روغنی خاطر نشان كرد: ایران خودرو دیزل علت بروز این حوادث را استفاده از تریلرهای غیر استاندارد می‌داند اما در صورت مراجعه دارندگان کشنده این نوع خودروها، برای تعمیر هر هوو هزینه‌های استاندارد سازی را تقبل کرده است حتی اگر این مبلغ تا ده میلیون تومان باشد.

وی وجود تریلرهای را مربوط به كارگاه‌هایی خواند كه در حومه شهر به ساخت تریلر مشغول هستند و تصریح كرد: در حال حاضر 5 کارخانه اقدام به ساخت کشنده استاندارد در کشور می کنند اما تعدادی نیز در کارگاه‌ها و آهنگری‌های غیر مجاز ساخته می‌شوند که اغلب این حوادث نیز ناشی از همین تریلرهای غیر استاندارد بوده‌اند.

معاون امور صنایع و اقتصادی وزارت صنایع و معادن عنوان کرد: بسیاری از رانندگان کامیون هوو از تریلرهای غیراستاندارد استفاده می کنند که برخورد قانونی با این کارگاه‌ها در دستور کار قرار گرفته است.

وی هم چنین از ممنوعیت واردات این نوع کشنده خبر داد و گفت: با پیگیری‌های وزارت صنایع از سال 87 تاکنون ورود کامیون هوو به کشور ممنوع شده است و این تعداد خودروی هوو در حال تردد در کشور از سالهای قبل از آن وارد شده‌ اند،با توجه به تولید خودروهای بی کیفیت در چین، اجازه ورود خودروی چینی به ایران را نمی ‌دهیم و به طور کلی، وزارت صنایع برای ورود هیچ کالاهای بی کیفیتی به کشور مجوز نمی ‌دهد.

روغنی افزود: از آنجایی که صاحبان این خودروها مردم هستند و نمی‌ توان در زمان حاضر کامیون هوو را از رده خارج کرد، باید با استاندارد سازی مداوم منتظر اتمام دوره فعالیت و از رده خارج شدن آنها بود.

وی با استناد با آمار پلیس راه، اعلام کرد که سهم خودروهای هوو با کشنده‌هایشان از کل تریلرهای در حال تردد در کشور 1.7 درصد است اما 9.1 درصد کل تصادفات جاده ای مربوط به کل کامیونها و تریلرها را به خود اختصاص داده است.

ریحانه حمیدی فر

گروه جامعه و ارتباطات