تبیان، دستیار زندگی
فصل تازه رقابت های لیگ قهرمانان اروپا در حالی آغاز می شود كه در دور گروهی بیشترین نگاه ها به گروه هفتم رقابت هاست .........
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رویای مشترك مدعیان

 لیگ قهرمانان اروپا

فصل تازه رقابت های لیگ قهرمانان اروپا در حالی آغاز می شود كه در دور گروهی بیشترین نگاه ها به گروه هفتم رقابت هاست؛ جایی كه میلان، رئال مادرید و آژاكس بر سر دو بلیت دور یك هشتم نهایی پیكار دشواری را با یكدیگر خواهند داشت.

به نقل از ایسنا، از 26 اوت كه دور گروهی رقابت های لیگ قهرمانان اروپا در فصل 2011-2010 در مونت كارلو قرعه كشی شد، روشن بود كه فصل جاری این رقابت ها، نبردهای كلاسیك زیادی را باخود خواهد داشت.

آژاكس در سال های پیش بارها قهرمانی این رقابت ها را تجربه كرده است، اما مارتین یول، سرمربی این تیم نخستین بار است كه حضور در لیگ قهرمانان اروپا را تجربه می كند. با این حال او باور دارد كه تیمش در گروه G می تواند برابر رئال مادرید و میلان و همچنین اوسر شگفتی ساز باشد.

دیدیه دشام به عنوان كاپیتان با المپیك مارسی در همان نخستین فصلی كه لیگ قهرمانان اروپا با نام و شكل جدیدش برگزار می شد، قهرمانی را تجربه و بعدها با یوونتوس این كار را تكرار كرد. دشام در سال 2004 به عنوان مربی، موناكو را به دیدار پایانی رساند. بازیكن سال های پیش تیم ملی فوتبال فرانسه می خواهد، المپیك مارسی را برای نخستین بار از دور گروهی بالا ببرد. رقیب دشام همان كسی است كه او و موناكو را در سال 2004 ناكام گذاشته بود: ژوزه مورینیو.

آقای خاص فصل پیش با اینتر قهرمانی اروپا را تجربه كرد و اكنون هدایت پر افتخارترین تیم این رقابت ها یعنی رئال مادرید را بر عهده دارد. هیچ كس نباید در اراده و خواست مورینیو برای قهرمانی با مادریدی ها تزلزلی وارد كند. این مربی پرتغالی در آستانه آغاز این رقابت ها به پایگاه اینترنتی یوفا گفت: این رقابت رقابت هاست. نه تنها مهم ترین كه بزرگترین رخداد در فوتبال است. تنها مربیان اندكی هستند كه با دو تیم متفاوت توانسته اند، به قهرمانی برسند. اكنون هدف بزرگم آن است كه نخستین مربی باشم كه با 3 باشگاه موفق به انجام این كار می شود.

با احترام فراوان به انگیزه های فراوان مورینیو باید گفت كه صدرنشینی در گروه G به اندازه كافی دشوار است. دوئلی كه از بازی برابر آژاكس شروع می شود . آژاكسی كه با مربی گری یول دوست دارد، به روزهای درخشان گذشته باز گردد.

یول به UEFA.COM گفت: فرد در آژاكس ابتدا به موزه باشگاه دعوت خواهد شد تا از تماشای تمام جام ها به وجد بیاید. باشگاه های زیادی نیستند كه جام های بیشتری دارند. ما آخرین بار در سال 1995 لیگ قهرمانان اروپا را بردیم و شاید شدنی نباشد كه آن را دوباره به دست بیاوریم. با این همه به دلیل تاریخ مان این هدف برای ما بسیار اهمیت دارد. همیشه بلیت تمام بازی های خانگی ما به طور كامل به فروش می رسد كه نشان می دهد آژاكس برای هوادارنش چه اندازه اهمیت دارد. امیدواریم بتوانیم دوران گذشته را دوباره زنده كنیم.

لیگ قهرمانان اروپا

دشواری ماموریتی كه پیش روی ماسیمیلیانو آلگری، سرمربی تازه وارد میلان است، شاید تجربه نخست این مربی 43 ساله در اروپا باشد. او باید تازه واردهایی چون روبینیو و زلاتان ابراهیموویچ را با تیم هماهنگ كند و این اطمینان را به وجود بیاورد كه روسونری از این گروه دشوار جان به در می برد. 3 تیم از مجموع چهار تیمی كه در این گروه حضور دارند، روی هم رفته 20 بار مهم ترین جام باشگاهی اروپا را از آن خود كرده اند.

آلگری در آستانه كلید خوردن دور گروهی این رقابت ها می گوید: پای بازی هایی جذاب در میان است. چنین بازی هایی در كانون توجه تماشاگران لیگ قهرمانان اروپا قرار دارد. این سومین فصل حضورم در سری A است و مربی گری میلان در این رقابت معتبر رویایی است.

در حالی كه در گروه C سرآلكس فرگوسن با منچستر یونایتد می خواهد برابر همكار سابقش والتر اسمیت، سرمربی كنونی گلاسكو رنجرز موفق باشد، در گروه F‌ نیز نبردی میان شاگرد و استاد وجود خواهد داشت. در این گروه دشام، سرمربی مارسی با مربی قدیمی اش در یوونتوس سر و كار خواهد داشت: كارلو آنچلوتی كه اكنون روی نیمكت مربیگری چلسی می نشیند. كارلتو به عنوان بازیكن و هم چنین مربی 2 بار قهرمان اروپا شده و از این بابت تنها فردی است كه این ركورد را از آن خود دارد.

دشام می گوید: بدون تردید و تامل لیگ قهرمانان اروپا زیباترین رقابت است. رقابت های در آن بازی كرده ام و مربیگری، جو، فضا و حضور رسانه ها، همه در آن فوق العاده است. تو برابر بهترین بازیكنان جهان بازی می كنی، در بالاترین سطح.

آنچلوتی هم نظر مشابهی دارد؛ چرا كه دیدار پایانی رقابت های فصل جاری در ورزشگاه ویمبلی برگزار می شود: "برای چلسی قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا همانند قهرمانی در لیگ برتر اهمیت دارد. ما فصل پیش قهرمان لیگ برتر شدیم و باشكوه خواهد بود اگر در لندن بتوانیم قهرمان اروپا بشویم."

اگرچه كلودیو رانیری و رم فصل پیش در رقابت با اینتر، قهرمانی در سری A را با اختلاف اندكی به نراتزوری واگذار كرد، با این حال از نظر رانیری جام های اروپایی مهم تر از برتری در رقابت های داخلی است: "آرزوی هر كسی در رم قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپاست؛ زیرا آنها سال ها پیش تنها فینال خود را برابر لیورپول در ضربه های پنالتی واگذار كرده اند. از همین رو طبیعی است كه این شهر ماه های طولانی و یا حتی سال ها(از خوشحالی قهرمانی) سر از پا نشناسد، چرا كه این مهمترین و بزرگترین جامی است كه هواداران رم می خواهند آن را بدست بیاورند."

لیگ قهرمانان اروپا

در لیگ قهرمانان اروپا تمام تیم ها در شروع رویای مشتركی دارند. حتی وقتی نام تیم هایی چون تاتنهام، توئنت انسخده ، بورسااسپور، براگا، ژیلینا و هاپول مطرح باشد؛ 6 تیمی كه برای نخستین بار در لیگ قهرمانان اروپا حاضر هستند.

FC بازل برای سومین بار است كه در این رقابت ها به میدان می رود و در گروه E باید با بایرن مونیخ، فینالیست سال پیش و رم و هم چنین كلوژ پیكار كند.

تورستن فینك، هدایت سوئیسی ها را بر عهده دارد. بازیكن سال های پیش خط میانی بایرن مونیخ می گوید: می خواهیم از این بازی ها سود ببریم؛ از این كه مدعی نیستیم و دوم یا سوم گروه بشویم.

هانس یورك بوت، سنگربان بایرن مونیخ درباره رویارویی با رم در لیگ قهرمانان اروپا گفت: برای موفقیت در دیدار مقابل رم باید در تمام خطوط عملكردمان را بهبود ببخشیم. به ویژه این كه باید از فرصت هایی كه به دست می آوریم، به خوبی استفاده كنیم.

توتی، كاپیتان رم درباره دیدار مقابل نایب قهرمان فصل گذشته لیگ قهرمانان عنوان كرد: دیدار مهم و دشواری را پیش رو داریم و باید در فاصله كمی از لیگ مقابل بایرن مونیخ به میدان برویم. برای همین تعویض شدن در دیدار مقابل كالیاری چندان برایم مهم نبود.

برنامه رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا:

سه شنبه:

گروه A

توئنت انسخده - اینتر

وردربرمن - تاتنهام

گروه B

بنفیكا - هاپول

لیون - شالكه

گروه C

بورسااسپور- والنسیا

منچستریونایتد - گلاسكو رنجرز

گروه D

بارسلونا - پاناتینایكوس

رابین كازان - FC كپنهاگ

چهارشنبه:

گروه E

بایرن مونیخ - رم

بازل - كلوژ

گروه F

مارسی - اسپارتاك مسكو

چلسی - ژیلینا

گروه G

رئال مادرید - آژاكس آمستردام

میلان - اوسر

گروه H

آرسنال - براگا

شاختار دونتسك - پارتیزان بلگراد

تنظیم برای تبیان: رضا سیگاری