تبیان، دستیار زندگی
احمد صادقی معاون وزیر مسکن و شهرسازی با اعلام جزئیات پرداخت وام ودیعه مسکن 4 تا 12 میلیون تومانی......
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وام مسکن می خواهید یا گرانی ؟

ساختمان های مسکن مهر

بخش اقتصاد-احمد صادقی معاون وزیر مسکن و شهرسازی با اعلام جزئیات پرداخت وام ودیعه مسکن 4 تا 12 میلیون تومانی به تعداد نامحدود، از نوسازی 50 هزار واحد مسکونی در سال جاری خبر داد.

وی افزود: رقم وام ودیعه مسکن در تهران 12 میلیون تومان، در کلان شهرها8 میلیون تومان، در مراکز استانها 6 تا 7.5 میلیون تومان و در شهرستانها 4 تا 4.5 میلیون تومان است.

صادقی در عین حال تاکید کرد: به هر تعداد از متقاضیان که شرایط دریافت وام ودیعه مسکن را داشته باشند، وام ودیعه مسکن پرداخت خواهد شد.

معاون وزیر مسکن و شهرسازی از آغاز پرداخت وام ودیعه مسکن از مهرماه امسال خبر داد و اظهارداشت: متقاضیان این نوع وام از طریق سازمان مسکن و شهرسازی یا شرکت عمران و مسکن سازان هر استان به بانکها معرفی خواهند شد. وی تصریح کرد: وام ودیعه مسکن بدون سود بوده و قرار است ظرف مدت دو سال بازپرداخت شود.

صادقی در ادامه با تاکید بر ضرورت نوسازی بافتهای فرسوده، افزود: امسال 50 هزار واحد مسکونی در کشور نوسازی می‌شوند که از این تعداد نوسازی 10  هزار واحد پایان یافته و ازهفته چهارم مهرماه تا هفته چهارم آذرماه افتتاح خواهند شد.

وی از افتتاح 40 هزار واحد مسکونی نوسازی شده از دی ماه تا آخر سال جاری خبرداد و روند نوسازی این بافتها را مناسب ارزیابی کرد.

این در حالی است که، محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی محدود کردن تسهیلات خرید مسکن را در کاهش قیمت مسکن تاثیرگذار دانست و هشدار داد: در صورت آزاد گذاشتن میزان تسهیلات خرید، قیمت مسکن با افزایش شدید مواجه خواهد شد.

محمود بهمنی در گفتگو با مهر درباره روند تسهیلات پرداختی به بخش مسکن گفت: تسهیلات پرداختی به بخش مسکن بیش از میزانی که در بسته سیاستی- نظارتی امسال تعیین شده بود، پرداخت شده است.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه تصمیم گیری و پرداخت تسهیلات علاوه بر ایجاد تقاضا در بخش خرید مسکن ، تقاضای دیگری نیز در بخش احداث و تولید مسکن ایجاد می کند، تصریح کرد: در هر دو حالت این موضوع بر قیمت مسکن تاثیر گذار خواهد بود.

وی تاکید کرد: اگر تسهیلات خرید مسکن آزاد گذاشته شود، به طور قطع یک دفعه بر افزایش تقاضای مسکن تاثیر خواهد گذاشت و بالابردن تقاضا بدون افزایش عرضه ، چیزی جز افزایش شدید قیمت نمی تواند در برداشته باشد.

بهمنی درباره رشد اجاره بهای مسکن نیز اظهارداشت: در بسته امسال 20 درصد تسهیلات قابل پرداخت به جامعه باید به بخش مسکن اختصاص می یافت که بیش از این رقم اختصاص یافته است.

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه منابع نظام بانکی محدود است، اظهارداشت: اگر منابع سیستم بانکی قابل توجه بود، یکی از راهکارها در این باره آزادسازی تسهیلات در بخش خرید نیز بود، بنابراین مجبوریم که فقط به بخش احداث مسکن تسهیلات پرداخت کنیم.

وی تاکید کرد: حتی اگر تمام سیاستهای اجرا شده در بخش مسکن را نیز قانع کننده ندانیم، این نتیجه حاصل شده است که محدود کردن تسهیلات خرید مسکن در کاهش قیمتهای مسکن بی تاثیر نبوده است.

ریحانه حمیدی فر

گروه جامعه و ارتباطات