وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
اگر شما از جمله دانش پژوهانی هستید که به پروژه هایی نظیر تصفیه خانه آب، آشنایی با ویژگی‏های منحصر به فرد آب، آلودگی آب، بررسی سلامت و کیفیت آب علاقمندید. اگر می خواهید با مراحل تولید و توزیع آب و مشکلات آبی ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تصفیه خانه های آب تهران

محلی مناسب برای بازدید دانش پژوهان

تصفیه خانه های آب تهران محلی مناسب برای بازدید دانش پژوهان

اگر شما از جمله دانش پژوهانی هستید که به پروژه هایی نظیر تصفیه خانه آب ، آشنایی با ویژگی ‏های منحصر به فرد آب ، آلودگی آب ، بررسی سلامت و کیفیت آب علاقه مندید. اگر می خواهید با مراحل تولید و توزیع آب و مشکلات آبی شهر تهران از نزدیک آشنا شوید، از تصفیه خانه های آب تهران بازدید نمایید.

آب تهران از دو منبع آب های سطحی و آب های زیر زمینی تأمین می شود. منابع آب های سطحی از 4 منطقه ی سد كرج ، سد لتیان ، سد لار و سد طالقان تأمین می شود. شهر تهران دارای پنج تصفیه خانه در حال بهره برداری است که مشخصات کلی آن ها به شرح زیر می باشد:

 

تصفیه خانه شماره یک (جلالیه)

تصفیه خانه های آب تهران محلی مناسب برای بازدید دانش پژوهان

                 

تصفیه خانه جلالیه قدیمی ترین تصفیه خانه ایران است که در ضلع جنوب شرقی تقاطع خیابان دکتر فاطمی و خیابان حجاب واقع می باشد. مطالعه و عملیات اجرائی آن از اواخر دهه 1320 شروع و در نیمه اول سال 1334 هجری شمسی به بهره برداری رسیده است.

منبع تأمین آب این تصفیه خانه رودخانه کرج از ایستگاه آبگیر بیلقان است.

آب خام بعد از حذف شن و ماسه و شاخه و برگ های بزرگ و انجام کلر زنی مقدماتی در آبگیر توسط دو خط لوله فولادی به قطر 1000 میلی متر و به طول 40 کیلومتر به صورت ثقلی به تصفیه خانه انتقال می یابد.

 

تصفیه خانه شماره دو  (کن)

تصفیه خانه های آب تهران محلی مناسب برای بازدید دانش پژوهان

تصفیه خانه کن بزرگ ترین تصفیه خانه ایران، واقع در منطقه غرب تهران (شهرزیبا) است. این تصفیه خانه شامل دو بخش است که در سال های 1342 و 1349مورد بهره برداری قرار گرفت. منبع تأمین آب تصفیه خانه کن، رودخانه کرج بوده که پس از عبور از محل آبگیر بیلقان و حذف ذرات معلق درشت و پیش کلرزنی (به دلیل امکان زمان ماند بالا و حذف میکروارگانیسم های موجود در آب) پس از طی مسافت 33 کیلومتر از طریق دو لوله بتنی با قطر 2000 میلی متر به محل تصفیه خانه وارد می شود.

 

تصفیه خانه های شماره سه و چهار (تهرانپارس)

تصفیه خانه های آب تهران محلی مناسب برای بازدید دانش پژوهان

تصفیه خانه های تهرانپارس در شمال شرقی تهران، بلوار شهید عباسپور، ابتدای شهرک حکیمیه واقع شده اند. تصفیه خانه شماره 3 در سال 1346 و تصفیه خانه شماره 4 در سال 1363 هر کدام با ظرفیت طراحی 4 مترمکعب در ثانیه به بهره برداری رسیده است. آب خام ورودی از سد لتیان و از طریق تونل تلو به طول حدود 10 کیلومتر و قطر 7/2 متر از سد لتیان انتقال می یابد که پس از انجام فرآیندهای مختلف تصفیه (فیزیکی ـ شیمیایی)، آب مناطق شرق و بخش هایی از شمال و مرکز و جنوب شهر تهران را تأمین می کند.

 

تصفیه خانه شماره پنج

  

تصفیه خانه های آب تهران محلی مناسب برای بازدید دانش پژوهان

                             

تصفیه خانه پنجم در شمال شرق شهر تهران قرار دارد این تصفیه خانه در سال 1383 مورد بهره برداری قرار گرفته است. منبع تأمین آب این تصفیه خانه سد لار است که بعد از طی مسافتی به طول تقریبی 40 کیلومتر وارد تونلی به قطر 3600میلی متر  شده و وارد تصفیه خانه می شود. در این تصفیه خانه تصفیه آب از نوع فیزیکی و شیمیایی است و عوامل آلاینده از این طریق حذف می شوند. کانال آب خام به طول 26/38 متر و به عرض 6-5/9 متر و به عمق 4-8/6 متر بعد از تونل احداث شده است. در ورودی آب به تصفیه خانه کلرزنی اولیه به منظور از بین بردن ارگانیسم های بیماری زا و اصلاح نسبی رنگ و بو و طعم آب خام انجام می گیرد.

 

تصفیه خانه پنجم مجهز به بهترین تکنولوژی کنترل فرآیند می باشد. کلیه قسمت ها، شیرآلات، گیت ها، الکتروموتورها و پمپ ها از طریق سیستم PLC (کنترل هوشمند) قابل کنترل، برنامه ریزی و بهره برداری می باشند و اطلاعات موردنیاز واحد بهره برداری از طریق پلاسماهای واقع در اطاق کنترل، قابل بررسی، مشاهده و اقدام می باشد.

 

گروه مدرسه اینترنتی سایت تبیان

تهیه: الهام گارسچی برگرفته از سایت شرکت آب و فاظلاب استان تهران

تنظیم: فاطمه گودرزی

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین