سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
کاره کا یکی از بهترین مهاجمان نسل خود بود و ستاره محبوب تیم برزیل در دهه 80 به شمار می رفت. شما مطمئناً گل زیبای این بازیکن در بازی تاریخی مقابل فرانسه در جام جهانی 86 را به یاد دارید. کاره کا که اکنون 44 سال دارد. اگر چه هن...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آشنایی با ستاره معروف و اسبق فوتبال برزیل


کاره کا یکی از بهترین مهاجمان نسل خود بود و ستاره محبوب تیم برزیل در دهه 80 به شمار می رفت. شما مطمئناً گل زیبای این بازیکن در بازی تاریخی مقابل فرانسه در جام جهانی 86 را به یاد دارید. کاره کا که اکنون 44 سال دارد. اگر چه هنوز گهگاهی فوتبال بازی می کند و در بازیهای نمادین ظاهر می شود اما کار اصلی اش را در مرزعه شخصی اش در نزدیکی سائوپائولو انجام می دهد. او همچنین یک باشگاه محلی نیز تاسیس کرده اما شخصا دوست ندارد بار دیگر در فوتبال حرفه ای ایفای نقش کند.

"اوه کاره کا.. کاره کا... کاره کا... – بمب افکن ما... بمب افکن ما!"

OCARE, CARE, TIRA IA BOMBA, TIRA IA BOMBA

این شعاری است که هنوز هم به گوش طرفداران فوتبال در منطقه پورتوگیزه آشناست. شعاری که هر بار بعد از گلزنی اعجوبه برزیلی در استادیوم ها طنین انداز می شد. در ژاپن وقتی کاره کا گل می زد گزارشگران تلویزیون عادت کرده بودند کلمه "گورو" GORUUUU! را که این روزها بعد از به ثمر رسیدن گل در مسابقات به صورت کشیده بیان می شود، ادا کنند.

هر بار که کاره کا گل می زد تمام دنیای فوتبال شگفت زده می شد و طرفداران او در سراسر جهان از فرط هیجان به هوا می پریدند. اما در ایتالیا بود که شعار کاره کا بمب افکن گلزنی معنای واقعی خود را پیدا کرد و بمب هایی که بدون هیچ رحمی در شلیک های پای راست او به دروازه حریفان فرود می آمد واقعاً ویران کننده بود. او توانست صفحه جدیدی را به تاریخ فوتبال اضافه کند. تیم ناپولی با حضور کاره کا و مارادونا به روزهای روشن و طلایی رسید و شهرت و افتخار را به صورت توام از آن خود کرد. "کاره" لقب کاره کا بود. اما او هرگز به روزهایی که باعث شد تا او را یکی از بهترین مهاجمان تاریخ فوتبال معرفی کنند، چندان مغرورانه فکر نمی کند و می گوید: "زیاد مهم نبود."

اکنون تنها 5 سال است وداع همیشگی کاره کا با فوتبال حرفه ای می گذرد اما او هنوز و هر جا که بتواند دوست دارد از هنر فوتبال برزیلی در فرصت های انگشت شمار لذت ببرد. او هرگز دوست ندارد کسی او را با عنوان "ستاره سابق" خطاب کند و این واقعاً او را عصبانی می کند. هر چند کمتر کسی توانسته عصبانیت واقعی او را در زمین فوتبال ببیند.

دلقک مشهور

آماده همچون همیشه، قد بلند و محکم و سریع به اندازه توپی که زیر پاهایش قرار داشت!... کابوی برزیلی مثل دوران بازیگری اکنون نیز عنان کار زندگی شخصی و کاری خود را کاملاً در اختیار خود دارد. او یک شخص موفق در تجارت است. او اکنون در مزرعه خود در شهر کامپیناس جایی که متولد شده و فوتبال را آغاز کرده در 95 کیلومتری سائوپائولو زندگی می کند. وقت گذراندن با اسبها، بازی تنیس یا فوتبال، سفر به نقاط مختلف دنیا و برزیل. گذراندن اوقات خوش در کنار خانواده به طور معمول برنامه های روزانه زندگی کاره کا را تشکیل می دهد. البته نباید فراموش کرد که رفتن به ماهیگیری نیز یکی دیگر از برنامه های اوقات فراغت مردی است که نامش در ورزشگاه های تمام تیم هایی که در آن عضویت داشته، حک شده است. کاره کا ماهیگیری را خیلی دوست دارد و همیشه هر وقت از فوتبال فراغتی می یافت به این تفریح می پرداخت.

او اخیرا حتی به همراه گروهی از بازیکنان سابق تیم ملی برزیل راهی شهر مکزیکی گوآدالا خارا شد تا در بازی خداحافظی روماریو فعالانه شرکت کند. روز 23 فوریه 1999 در شهر نایل برای طرفداران کاره، یک روز به یاد ماندنی بود و تمام نایولیتن ها (طرفداران ناپولی) برای وداع کاره کا گرد هم آمدند اما برای خود آنتونیوروز 20 آوریل 1978 یک روز خاطره انگیزتر به شمار می رود. روزی که به آنتونیو 17 ساله اجازه داده شد تا اولین بازی حرفه ای خود را با پیراهن تیم گوارانی انجام دهد البته در آن زمان هیچ کس او را نمی شناخت ولی از آن پس کسی او را به نام کوچکش صدا نکرد.

رویای سانتوز

کارلوس آلبرتو سیلوا به آنتونیواین شانس را داد تا یک مهاجم درجه 1 شود. از آن پس پیراهن شماره 9 که در پشت آن نام "کارگاه" حک شده بود در بین فوتبال دوستان جهان مشهور شد و او در برزیل، ژاپن، ایتالیا و هر جا که رفت طرفداران پر شماری داشت. "کاره کا" در زبان برزیلی به معنی "سرتاس" است، اما با توجه به اینکه او موهای بلندی داشت مجبور بود همیشه در مورد لقبش توضیح دهد. کاره کینیا CAREQUINHA (سرتاس کوچک) نام یک دلقک مشهور بود که آنتونیو در کودکی او را بسیار دوست می داشت. و به خاطر این علاقه شدید اعضای خانواده به آنتونیو "کاره کا" می گفتند. از آوریل 1978 کاره کا راه مشهور شدن را آغاز کرد. او گلی را به ثمر رساند که اولین و تنها قهرمانی لیگ برزیل را برای باشگاه کوچک گوارانی به ارمغان آورد. روند گلزنیهای وی ادامه یافت تا اینکه در سال 1983 به سائوپائولو نقل مکان کرد. در این تیم او در کنار بازیکنان بزرگی چون گیلمار دروازه بان، مولر، سیلاس وپیتا، کاره کا موفق شد بهترین گلزن تیم شود و قهرمانیهای زیادی را نصیب تیمش کرد. از جمله در سال 1986آنتونیو گلی تاریخی را وارد دروازه تیم سابقش گوارانی کرد که در نهایت با تساوی 3-3 سائوپائولو قهرمان لیگ برزیل شد. از اینجا دوران بازیگری کاره کا صعودی حیرت انگیز داشت. در سال 1987 او به ناپولی پیوست سپس در دو جام جهانی 1986 و 1990 به میدان رفت و سرانجام راهی ژاپن شد و بعد از اینکه با حضورش روندی غیر قابل باور را برای تیم کاشیوا ریسول رقم زد مبدل به چهره ای محبوب برای طرفداران چشم بادامی شد.

اما این مهاجم استثنایی حقایق دیگری را در زندگی خود داشت. دو رویایی که پیش از پایان دوران بازیگری اش آنها را به حقیقت مبدل کرد. یکی از این رویاها بازی برای تیم سانتوز بود که کاره کا در سال 1997 به آرزویش رسید، دیگری تاسیس یک باشگاه فوتبال بود که این رویا نیز زودتر از تصور او عملی شد.

در سال 1999 باشگاه فوتبال کامپیناس به افتخار نام زادگاه کاره کا تاسیس شد و اکنون دو قهرمان سابق جام جهانی 1994 یعنی آلدایر و مارسیو سانتوس را در ترکیب خود دارد همین طور سیلاس ستاره سابق فوتبال برزیل و تیم جنووا نیز در این تیم است.

کاره کا در ادامه مرور خاطراتش می گوید: "در سال1983 من تقریباً خود را به عنوان بازیکن رئال مادرید می دانستم. اما زندگی در آن روزها برایم کاملاً پیچیده بود و از طرفی من به خاطر اینکه در آخرین لحظات بدلیل مصدومیت جام جهانی 1982 را از دست داده بودم، کاملاً مستاصل و ناامید به نظر می رسیدم.

بسیاری بر این باورند که در جام جهانی 1982 تیم رویایی برزیل نیاز به یک مهاجم شش دانگ مثل کاره کا داشت.

اگر من همراه تیم برزیل بودم مطمئناً قهرمان جام جهانی می شدیم."

متشکر از فیفا

در سال 1986، آنتویو در اوج آمادگی بسر می برد اما در جام جهانی مکزیک او با "تراژدی" دیگری روبرو شد. برزیل با شکست از فرانسه از دور رقابتها کنار رفت. کاره کا اگر چه در تمام مسابقات تیم به میدان نرفت اما 5 گل به ثمر رساند تا بعد از گری لینه کر انگلیسی کفش نقره ای برترین گلزنان تورنمنت را از آن خود کند. وی در مورد آن رقابتها گفت: "جام جهانی مکزیک در بهای فوتبال اروپا را گشود. مذاکرات برلی انتقال من به یوونتوس یا میلان چیزی نمانده بود به نتیجه برسد اما این اتفاق نیافتاد."

او سپس خنده ای از ته دل کرده و در مورد نقشی که فیفا در زندگی شخصی او ایفا نمود صحبت کرد:" فکر نمی کنم هیچ بازیکن برزیلی به اندازه من از فیفا ممنون بوده باشد.

شانس حضور و درخشش در جام جهانی، این فرصت را برایم مهیا کرد تا به جشن گالا (جشن معرفی برترینهای فوتبال که هر سال برگزار می شود.) دعوت شوم. در این مراسم جوایز برترینهای جام جهانی مکزیک- 86 اهدا شد و من در کنار مارادونا نشانده شده بودم.

در زمان شام ما صحبتهای زیادی با هم کردیم و زمینه یک دوستی بزرگ ریخته شد. رفاقتی که تاکنون ادامه داشته است. آن شب مسیر زندگیم کاملاً تغییر کرد."

پس از این ملاقات بود که مارادونا در مراجعت به ناپولی تمام موانع موجود بر سر انتقال کاره کا به این تیم را از بین برد و این ستاره برزیلی راهی اروپا و ایتالیا شد.

"در دهه 60، پله و کوتینیو و بهترین زوج سانتوز بودند یک نسل بعد در ناپولی، من و مارادونا دقیقا این شرایط را داشتیم. البته مارادونا در90 درصد موارد تماشاگران را به وجد می آورد و سهم من 10درصد بقیه بود. البته از سهم خود را ضی بودم و این برایم کافی بود."

یک عنوان قهرمانی سری آ ایتالیا و یک قهرمانی جام یوفا، هنوز هم در باشگاه پر سابقه و محبوب شهر ناپل بعنوان مهم ترین و بزرگ ترین افتخارات تاریخ این باشگاه به شمار می رود. هنوز هم برای اره کاناپولی بعنوان خانه دوم به شماره می رود و طعم اسپاگتی معروف ترین رستوران شهر ناپل- مارجلینا- برای ما او معخی خاصی دارد.

من طرفدار پله هستم

علاقه خاص من به غذاهای خوشمزه یکی از وجوده مشترک آنتونیو ودیه گو بوده و هست. در مدت 4 سال حضور این و در ناپولی هر پنجشنبه مارادونا و خانواده اش برای صرف چوراسکو و فیژوآدا دو غذای محلی برزیلی به خانه کاره کا می رفتند.

این دو غذا را دیه گو خیلی دوست داشت. در حقیقت پخت و پز یکی از کارهایی است که آنتونیو به آن خیلی علاقه دارد و او را سرگرم می کند. یکی دیگر از سرگرمی های او بازی تنیس است و او سعی می کند با تماشای بازی برترین تنیسورها از آنها چیز یاد بگیرد. با این همه در فوتبال قهرمان مورد علاقه او در درجه او مارادونا است. همچنین در بین تنیس بازان بزرگ جهان همیشه جان مکر انروسطوره تنیس جهان را تحسین کرده است.

"او واقعاً شخصیت جالبی دارد"

برای کاره کا این مساله که شاهد مشکلاتی در زندگی مارادونا بوده و دوست خود را بیمار دیده بسیار ناراحت کننده است و او بارها سعی کرده تا با دعوت از مارادونا به خانه اش برای بازگشت روحیه و سلامتی او تلاش کند. در جام جهانی 90 ایتالیا کاره کا دوبار برای تیم کشورش گلزنی کرد اما در یک بازی رقت آور مقابل آرژانتین مارادونا با پاسی مکارانه توپ را برای گلزنی کانی جیا مهیا کرد و این برای کاره کا نه تنها شکست دردناک از رقیب سنتی چون آرژانتین بلکه باخت در مقابل دوست صمیمی اش مارادونا بود. شاید کمتر کسی توجه داشت که در آن لحظات دیه گو همراه شادی با هم تیمی هایش به دنبال تسلی دادن کاره کا بود.

مارادونا در مورد دوران طلایی حضورش در ناپولی و همبازی بودن با کاره کا می گوید:

"فصل 88- 1987 بهترین فصل بود. ما شکست ناپذیر بودیم و باعث افتخار مردم ناپل و ایتالیا شدیم. یک فرمول جادویی عامل قهرمانی ناپولی بود. فرمول ما- جی- کا! یعین مارادونا، جوردانو و کاره کا!" و کاره کا شاید تنها برزیلی بوده که به تمجید از مارادونا پرداخته است.

"مارادونا بهترین بازیکن هم نسل من بود. پله از هر دوپایش بهره می برد و مارادونا تمام کارهایی که پله انجام می داد را نمایش می داد. البته با پای چپش! مارادونا زیاد از ضربه سر استفاده نمی کرد اما پله یک سرزن قهار بود. اگر مارادونا یک بازیکن دوپا بود مطمئناً از پله نیز در رده ای بالاتر قرار می گرفت."

کاره کا در ادامه مدعی شد معدود گلهایی که مارادونا با سر به ثمر رسانده، مدیون او بوده است!

"من به او یاد دادم که چگونه ضربات سر خود را به شیوه ای درست بزند."

اما با این اوصاف هنوز پله برای آنتونیو بزرگترین قهرمان است.

"من طرفدار پله هستم! من وقتی از فوتبال وداع کردم که یک فصل سابقه بازی در تیم پله یعنی سانتوز را در کارنامه ام به ثبت رساندم. در زندگی من از مادرم زوزا، و پدرم اولیویرا، پله بزرگترین الگو بوده است."

از 800 تا 8000

در فصل 89- 1988، کاره کا 30 گل به ثمر رساند که از جمله آنها گلهای فراموش نشدنی مقابل بایرن مونیخ و اشتوتگارت بود. 100 گل او با پیراهن ناپولی به ثمر رسید که موثرترین آنها گلی بود که باعث شد این تیم بدون شکست قهرمان سری "آ" شود. یک رکورد جاودانی و افتخارآمیز. او هنوز هم در مصاحبه های خود با سوالاتی در مورد آن فصل روبرو می شود.

بعد از دوران طلایی در ناپل، کاره کا تصمیم گرفت یک پیشنهاد کوچک اما حضور در محیطی جدید را بپذیرد. بدین ترتیب با امضای قراردادی به تیم دسته دومی کاشیواریسول ژاپن پیوست.

" در آن زمان کاشیما در هر مسابقه تنها 800 طرفدار را در ورزشگاه خود می دید اما ما آنرا به 8 هزار نفر رساندیم. موفق شدیم به دسته اول لیگ ژاپ صعود کرده و در اولین فصل تیم را تا مقام دوم جی لیگ بالا کشیدیم." از آنجا و در حالیکه هزاران طرفداران گریان کاشیوا کاره کا را بدرقه می کردند، او راهی تیم سانتوز شد و در آخر برای مدتی پیراهن تیم سائو ژوزه در لیگ در بازگشت به کامپیناس کاره کا به دیگر آرزوی دوران بازیگری خود جامه عمل پوشاند و باشگاه اف ث کامپیناس را تاسیس کرد. این تیم این فصل در دسته چهارم لیگ پائولیستا (ایالت سائوپائولو) حضور دارد. تمام مجموعه این باشگاه در مرکز ورزشی که توسط کاره کا ساخته شده جای گرفته است. در آنجا او بعنوان یک ستاره فوتبال در گذشته تمام فعالیتهای خود را متمرکز کرده و برنامه هایی را طراحی کرده که مرکز و باشگاه کامپیناس را بعنوان خاستگاه استعدادهای برزیل با وسواس خاصی آموزش می بینند.

باشگاه کاره کا تنها در زمینه فوتبال فعالیت نمی کند، بلکه ورزشکاران می توانند در رشته های دوومیدانی، شنا گلف و حتی شیرجه فعالیت می کنند. او حتی در این مجموعه کورت تنیس را باامکانات عالی احداث کرده است. شاید کمتر کسی می داند که اولین تلاشهای کاره کا برای فوتبالیست شدن در زمین های تنیس انجام شده است. او که یک پسر بچه کم سن و سال بود در بین بازیهای تنیس با یک توپ کوچک برای تماشاگران با پا نمایش مهارت می داد. اما این روزها تماشای هنرنمایی کاره کا در حالیکه با لباس یک دست سفید تنیس بازی می کند چندان غیر طبیعی نیست و حتی طرفدارانش برای گرفتن عکس یادگاری با او راهی باشگاه کامپیناس می شوند. او حتی لباس یکدست سفید را بعنوان پیراهن اصلی تیم اف ث کامپیناس معرفی کرده است.

اکنون در 44 سالگی کاره کا هنوز هم به فوتبال وفادار مانده و تصمیم به انتخاب راه دیگری در زندگی ندارد. مارادونا بعنوان دواسطوره جاودانه باشگاه ناپولی معرفی می شود، در برخی از مسابقات نمادین بعنوان بازیکن در زمین ظاهر می شو تا تجدید نمادین بعنوان بازیکن در زمین ظاهر می شود تا تجدید خاطرات کند. "البته کار باشگاهداری، و ظیفه سختی است اما مربیگری تنها یک شغل پردردستر و استرس زا می باشد."

شناسنامه ورزشی CARECA

پست دوران بازیگری: مهاجم ملیت: برزیلی نام کامل: آنتونیو کاره کاد اولیویرا فیلیو قد: 81/1 متر وزن: 82 کیلوگرم: متولد: 5 اکتبر 1960 در آراراکوآرا (ایالت سائوپائولو)

متاهل (نام همسر ماریا دفاتیما) و دارای 3 فرزند

سوابق باشگاهی: از 1976 تا 1982 گوارانی کامپیناس (برزیل) 180بازی، 109 گل

از 1983 تا 1986 سائوپائولو 188 بازی، 114 گل از 1987 تا 1992 ناپولی 222 بازی 96 گل از 1993 تا 1996 کاشیواریسول (ژاپن)

1997 سانتوز

1998 کامپیناس (برزیل)

1999 سائو ژوزه (برزیل)

تعداد بازی ملی/ گل: 60 بازی 34 گل

افتخارات: قهرمان لیگ برزیل 1978 و 1986/ حضور در دو جام جهانی 1986 مکزیک (5 بازی، 5 گل) و 1990 ایتالیا (4 بازی، 2 گل)/ قهرمان کوپاآمه ریکا 1989/ قهرمان جام یوفا 1989/ قهرمان سری A ایتالیا 1990/ قهرمان سوپر جام ایتالیا 1990/2 قهرمانی جام پائولیستا 1985 و 87/ بازی خداحافظی کاره کا روز 23 فوریه 1999 در استادیوم سان پائولو (زمین اختصاصی ناپولی) و در حضور50 هزار تماشاگر برگزار شد.

لقب: TIRA LA BOMBA (بمب افکن)

کاره کا در دوران بازیگرش در 590 بازی 319 بار گلزنی کرد.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین