تبیان، دستیار زندگی
سازمان انتقال خون، امسال در حالی به استقبال ماه مبارک رمضان رفت که به دلیل پشت سرگذاشتن روزهای گرم تابستانی با کاهش...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اهدای خون در ماه مبارک رمضان

اهدای خون

سازمان انتقال خون، امسال در حالی به استقبال ماه مبارک رمضان رفت که به دلیل پشت سرگذاشتن روزهای گرم تابستانی با کاهش اهدای خون روبرو بوده است.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، در مواقع خاص از سال مانند فصل سرما، گرما، تعطیلات نوروز، ماه رمضان و ... معمولا روند اهدای خون به کندی پیش می ‌رود و این موضوع کاهش ذخایر خونی را به همراه دارد. این در حالی است که از سویی نیاز به خون و فرآورده‌ های خونی همیشگی است و از سوی دیگر در خصوص مدت نگهداری فرآورده‌ های خونی محدودیت‌ هایی وجود دارد و امکان ذخیره‌ سازی قبل از فرا رسیدن چنین روزهایی وجود ندارد.

با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان از علل کاهش استقبال هموطنان به اهدای خون، تصور ابطال روزه و یا احتمال ضعف و بی ‌حالی است اما به استناد استفتائات و فتواهای موجود از مراجع دینی، اهدای خون نه تنها باعث ابطال روزه نمی شود بلکه واجب کفایی هم شمرده شده است.

برای جلوگیری از ضعف و بی‌ حالی بعد از اهدای خون نیز توصیه می ‌شود، روز قبل و بعد از اهدای خون در فاصله افطار تا سحر مایعات به خصوص نوشیدنی ‌های شیرین مصرف شود و حتی‌الامکان در همان ساعات اولیه صبح به مراکز اهدای خون مراجعه شود.

گفتنی است، در این ماه پایگاه‌ های ثابت و سیار سازمان انتقال خون همه روزه علاوه بر ساعات رسمی کار، پس از افطار نیز پذیرای هموطنان هستند و حتی در شب های قدر تا سحرگاه به فعالیت خود ادامه می ‌دهند اما این بدان معنا نیست که اهدای خون تنها به شب های قدر موکول شود.

معمولا در شب ‌های قدر مراکز اهدای خون با ازدحام جمعیت مواجه می‌ شوند و این خود مانع ارائه خدمات مطلوب و موجب معطلی مراجعه‌ کنندگان است. از این رو از اهدا کنندگان گران قدر تقاضا می ‌شود که شب‌ های دیگر را نیز مدنظر قرار دهند تا ضمن جلوگیری از این اتفاق، میزان اهدای خون به طور متعادل در طول ماه مبارک رمضان توزیع شود.

زمان فعالیت پایگاه‌ های انتقال خون در ماه مبارک رمضان:

مرکز وصال در خیابان انقلاب، خیابان وصال شیرازی روزانه از ساعت 8 صبح تا پایان برگزاری مراسم ویژه این ماه جهت ارایه خدمات به شهروندان تهرانی فعال است.

همچنین واحد اهدای خون صادقیه(فلکه دوم صادقیه ضلع شمال غربی میدان)، واحد نارمک(بین میدان رسالت و چهارراه سرسبز)، واحد پیروزی(خیابان پیروزی، نبش خیابان اول نیروی هوایی)، واحد افسریه(بزرگراه بسیج، نرسیده به 20 متری افسریه)، واحد شهدای گمنام شهریار(شهرستان شهریار، خیابان انقلاب)، واحد رباط کریم(رباط کریم، بلوار مصلی، ضلع جنوب غربی میدان معلم)، واحد شهر قدس(شهرستان قدس، خیابان 45 متری انقلاب، بوستان آزادگان)، واحد حرم حضرت عبدالعظیم(ع)(ضلع شرقی حرم)، امامزاده صالح(ع)(صحن حرم)، مصلی امام خمینی(ره)(درب جنوبی مصلی)، مسجد امام حسن مجتبی(ع)(خیابان آزادی)، مسجد ابوذر(خیابان ابوذر نرسیده به میدان ابوذر) و واحد ورامین(ورامین خیابان 15 خرداد حسینیه گلزار شهدای سید فتح ا...) از ساعت 19 تا پایان مراسم ویژه این ماه فعال هستند.

گفتنی است؛ ارایه اصل کارت شناسایی(کارت ملی، شناسنامه و یا گواهینامه) به منظور اهدای خون الزامی است.

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید.

*مطالب مرتبط:

‌نوروز ‌و نیاز به اهدای‌ خون

شرایط اهدای خون در برخی بیماری ها

تابستان به خون بیشتری نیاز داریم

دقت در اهدای خون

اهدای خون سالم = اهدای زندگی

اهدای خون را فراموش نکنید

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.