تبیان، دستیار زندگی
حلیم از معروف ‌ترین غذاهای سنتی ایرانی است و انواع مختلفی دارد و در هر نقطه‌ ای از ایران به سبک خاص و...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حلیم و سوپ آماده بخریم یا نه؟

سوپ نیمه آماده

حلیم از معروف ‌ترین غذاهای سنتی ایرانی است و انواع مختلفی دارد و در هر نقطه‌ ای از ایران به سبک خاص و محلی آن منطقه تهیه می ‌شود. اما در کل، گندم پوست‌ گرفته و کوبیده، پیاز، گوشت و کمی روغن از مواد غذایی مشترک در میان انواع حلیم ها‌ هستند.

سوپ هم جزو مواد غذایی زودهضم و در عین حال خوش ‌مزه و مغذی است که انواع بسیاری دارد.

اما این روزها با زیاد شدن مشغله‌ های کاری و نداشتن فرصت کافی، صنعت‌ غذایی اقدام به تهیه ی حلیم و سوپ ‌های آماده‌ ای کرده‌ است که به صورت پودر در آمده و در بسته ‌بندی‌ های مختلف و با عناوین گوناگون در سوپرمارکت‌ ها و مغازه‌ ها به فروش می ‌رسند.

اگر چه ارزش غذایی این حلیم‌ ها و سوپ ‌ها به طور قطع، به اندازه سوپ‌ ها و حلیم هایی نیست که در خانه تهیه می ‌شوند، اما زمانی که ما فرصت کافی برای تهیه این غذاها را نداریم، طبعا برای این که از مزایای مفید این گروه باز نمانیم، می ‌توانیم به انواع آماده ی آن بسنده کنیم تا حداقل اگر نمی ‌توانیم حلیم و سوپی را که با مواد تازه مثل سبزیجات تازه، گوشت، مرغ و قارچ تهیه شده‌ اند، مصرف کنیم، از انواع آماده ‌شان بهره ببریم.

حلیم در ماه رمضان یکی از دلچسب ‌ترین غذاها مخصوصا هنگام افطار است که می ‌تواند انرژی از دست رفته ی ما را در طول روز تامین کند.

حلیم به دلیل این که دارای گندم، روغن و گوشت است یک غذای کامل محسوب می ‌شود، اما نباید هر شب و در هر وعده افطار یا سحر مورد استفاده قرار گیرد.

به طور کلی می‌ توان گفت هر محصول غذایی که مجوز تولید دریافت می ‌کند، اثرات تغذیه ‌ای مفیدی دارد و غذای سالمی است. حلیم و سوپ‌ های آماده نیز از آن جمله هستند، اما آن چه اهمیت دارد، توجه به این نکته است که معمولا این مواد از نظر کیفیت و ویتامین ‌ها، در حد پایین‌ تری از غذاهای خانگی هستند، بنابراین توصیه ی اصلی این است که در صورت داشتن فرصت کافی، این غذاها ترجیحا در منزل پخته شوند.

دکتر محمدرضا وفا – متخصص تغذیه و رژیِم درمانی

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

اگر می خواهید با کارشناسان تغذیه ی سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید.

اگر می خواهید با فوت و فن آشپزی آشنا شوید، اینجا را کلیک کنید.

* مطالب مرتبط:

آشنایی با طرز تهیه ی انواع، سوپ، آش و حلیم

آشنایی با روش های نگهداری و بهداشت مواد غذایی

مطالبی کامل درباره ی تغذیه و سلامت در ماه مبارک رمضان

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.