تبیان، دستیار زندگی
هر اجتماع نیازمند وجود قوانین و مقررات مدون و مشخصی می باشد که براساس آن حدود و ثغور مسئولیت ها و اختیارات اشخاص حاضر در آن جامعه باید تعیین گردد. این قوانین باعث می شود ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مرامنامه فعالیت های کاربران سایت تبیان

آدمک

مقدمه:

هر اجتماع نیازمند وجود قوانین و مقررات مدون و مشخصی می باشد که براساس آن حدود و ثغور مسئولیت ها و اختیارات اشخاص حاضر در آن جامعه باید تعیین گردد. این قوانین باعث می شود تا در هنگام بروز هرگونه اختلاف با رجوع به آن حوزه تخلفات احتمالی و مسئولیت افراد مشخص گردد. جوامع مجازی اعم از سایت ها ؛ وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی و... نیز از این قاعده مستثنی نمی باشند. قواعد و قوانین زیر نیز مربوط به شرایط عضویت و بهره برداری از سایت تبیان می باشد که عضویت در سایت به معنی اطلاع کامل از متن و شرایط آن می باشد. این قوانین در قالب مرامنامه زیر ارائه گردیده است:

مرامنامه

متن این مرامنامه متعلق به سایت تبیان و کلیه حقوق انتشار آن محفوظ است و سایت تبیان به عنوان یک سایت مستقل ایرانی از قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران تبعیت می نماید.

متن این مرامنامه همیشه در قسمت عضویت سایت موجود و قابل مشاهده می باشد.

عضویت ویژه

شرایط عضویت:

1 - با توجه به اینکه سایت تبیان مخاطبان متعددی از اقشار، صنوف و سنین مختلف دارد لذا شرط سنی برای عضویت در سایت تبیان 15 سال به بالا می باشد.

2 - با توجه به سرویس محتوایی کودک و نوجوان؛ مدرسه اینترنتی و شبکه اختصاصی کودک عضویت افراد زیر 15 سال به عهده والدین آنها و با تایید و مسوولیت آنها می باشد.

3 - عضویت در سایت تبیان به معنای قبول کلیه شرایط و موازین فعالیت در سایت است و اعضایی که با این قوانین مخالفند می توانند درخواست لغو عضویت خود را به تبیان ارسال نمایند.

نگاهداشت اطلاعات شخصی و خصوصی:

4 - اعضاء سایت تبیان نباید اطلاعات شخصی و خصوصی خود را که فکر می کنند حساس و محرمانه است؛ برروی اینترنت و سایت تبیان در معرض دید عموم قرار دهند. سایت تبیان مسئولیت سوء استفاده از این اطلاعات توسط دیگران را نمی پذیرد.

5 - اطلاعات شخصی اعضای سایت اعم از آدرس های ایمیل و شماره همراه و نشانی اعضاء برای عموم قابل مشاهده نیست و تبیان این اطلاعات را برای هیچ شخص یا گروه یا موسسه دیگری فاش نمی کند.

6 - اطلاعات اعضاء غیر از آن قسمت از اطلاعات که به طور معمول توسط نرم افزار سایت قابل دیدن می باشد، محرمانه نگهداری می شود.

7 - تحت هیچ شرایطی سایت تبیان مسئولیت خسارت های وارده در اثر اعتماد و اتکاء اعضا به دیگر کاربران اینترنتی و فاش شدن اطلاعات توسط خود عضو را نمی پذیرد.

8 - مسوولیت حفظ رمز عبور به عهده خود کاربر می باشد و سایت تبیان تحت هیچ شرایطی رمز عبور کاربران را از آنها درخواست نخواهد کرد (به هیچ طریقی) و یا به شکل دستی به آنان ارائه نخواهد نمود. در صورتی که کاربری کلمه عبور خودرا فراموش کرد؛ می تواند  با استفاده از لینک "ارسال دوباره رمز عبور" آن را دریافت نماید.

9 - کاربران سایت موظفند اطلاعات عضویت خود را به شکل صحیح و درست وارد کنند. در غیر این صورت مسوولیت هرگونه عواقب ناشی از نادرست بودن اطلاعات وارد شده به عهده شخص کاربر می باشد.

10 - سایت تبیان مجاز است اعضایی را که اطلاعات شخصی غلط در سایت وارد می نمایند؛ لغو عضویت نماید.

11 - اعضای سایت موظفند هرگونه تغییر اطلاعات مانند آدرس یا تلفن را ظرف مدت یک ماه به سایت تبیان اعلام نموده و در فرم عضویت اصلاح نمایند. مسوولیت عدم دریافت جوایز و سایر خدمات سایت که به علت اشتباه بودن آدرس و اطلاعات تماس به وجود می آید به عهده کاربر می باشد.

12 - جعل هویت اشخاص حقیقی یا حقوقی و سوء استفاده از آن در جهت فریب سایر کاربران ممنوع می باشد.

13 - در مواردی که یکی از کاربران یا اعضاء از عضو دیگری ای میل یا شماره تلفن بخواهد ، توجه به امنیت و اعتمادپذیری آن فرد با خود کاربر است و در این موارد مسئولیتی به عهده تبیان نخواهد بود.

کاربر برتر انجمن ها

قوانین فعالیت های مختلف کاربری در سایت تبیان:

14 - سایت تبیان مجاز است کلیه مطالبی را که اعضا در اشکال مختلف (نظر ؛ ثبت مطالب؛ انجمن؛ وبلاگ و... ) در سایت به طورعمومی قرار می دهند؛ کنترل نماید ولی خود را ملزم به این مسئله نمی داند. مسئولیت کلی مطالب قرارداده شده روی سایت به عهده عضو قرار دهنده اطلاعات است و اشخاص نباید مطالب نامناسب را بر روی این سایت قرار دهند.

15 - تبیان هر از گاهی برای اطلاع یافتن کاربران از مطالب مهم ؛ ای میل یا پیام هایی را برای کاربران خود ارسال می دارد که کاربران با عضویت در سایت موافقت خود را با دریافت اینگونه ای میل ها یا پیام ها اعلام داشته اند.

16 - اعضا موظفند در صورت باز انتشار مطالبی که از منابع دیگر استخراج شده است؛ به منبع مطلب خود اشاره نمایند. مسئولیت درج بدون مجوز کلیه مطالبی که حقوق مالکیت معنوی آن متعلق به اشخاص حقیقی یا حقوقی است، بر عهده کاربر می باشد.

17 - از ارائه مطالبی که قبلاً در بخش دیگری از تبیان ثبت شده است خودداری نموده و مطالب مرتبط با موضوع (انجمن یا مطالب سایت یا ثبت مطالب روزانه و... ) را درج نمایند.

18 - از ثبت مطالب غیر اخلاقی خودداری کرده و لینک سایت های غیر اخلاقی و مبتذل را درج ننمایند.

19 - استفاده از کلمات زشت و رکیک (فحش و ناسزا ) ممنوع است.

13 - از تبلیغ شخصیت های مبتذل اعم از خوانندگان لس آنجلسی و بازیگران بدنام هالیوودی و بالیوودی خودداری نمایند.

14 - به شخصیت و عقاید سایر اعضاء و کاربران سایت بی احترامی و توهین و استهزا نشود.

15 - پاسخ به سوالات و مسابقات تبیان را در بخش های مختلف کاربری درج ننمایند.

16 - مطالبی که با جهت گیری و عناد با جمهوری اسلامی ایران و ملیت ایرانی است درج ننمایند.

17 - از قرار دادن تصاویر و طرح و کاریکاتورهای ترسناک؛ رعب انگیز؛ دلخراش؛ غیر اخلاقی؛ پوشش کم و نامناسب؛ مستهجن؛ عکس دیگر کاربران سایت؛ و تصاویر موهن سیاسی و مذهبی خودداری نمایند.

18 - از توهین به نظام مقدس جمهورس اسلامی، اصل ولایت فقیه و شخص حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری حضرت آیةالله خامنه ای (مد ظله العالی) خودداری کرده و همچنین مجاز به توهین یا افترا به هیچ یک از مقامات عالیرتبه جمهوری اسلامی ایران نمی باشند.

19 - تبیان از نقد سازنده و علمی و اصولی به قصد اصلاح و سازندگی حمایت می نماید.

20 - بیان عقاید و سلایق در چهارچوب قوانین نظام جمهوری اسلامی ایران؛ با احترام به اصول فکری و اخلاقی دیگران و با پرهیز از توهین و فحاشی مجاز می باشد.

21 - از تمسخر گویش ها و لهجه های اقوام و شهرهای مختلف ایران پرهیز نمایند و بیان لطیفه ها و جوک هایی که به این امر منجر می شود؛ ممنوع است. در صورت درج چنین مواردی از طرف کاربران مسوولیت به عهده کاربران بوده و تبیان در این زمینه مسوولیتی ندارد.

22 - در استفاده از اسامی در لطیفه ها به معنا و سابقه آنها دقت نمایند تا ناخواسته به موضوعی توهین نشود. در صورت درج چنین مواردی از طرف کاربران مسوولیت به عهده کاربران بوده و تبیان در این زمینه مسوولیتی ندارد.

24 - در مطالب سیاسی برای جلوگیری از افتادن در دام شایعه، استفاده از منابع موثق و قابل رجوع اهمیت اساسی دارد.

25 - در قراردادن لینک یا آدرس به دانلود برنامه یا بازی دقت نمایند که مشکل اخلاقی نداشته باشد.

26 - اقدام به مبادله و استفاده از برنامه های مخصوص هک ننمایند.

27 - از تجسس اطلاعات شخصی دیگران به انحاء مختلف خودداری نمایند.

28 - از ثبت مطالب و مباحث به شکل پینگلیش خودداری نمایند. اگر مطلبی به زبان غیر فارسی در بخش های فارسی درج شود حتماً لازم است ترجمه آن نیز قرار گیرد. مطالبی که با گویش ها و زبان های مختلف ایرانی نیز نوشته می شود نیاز به ترجمه فارسی دارد.

آدمک

29 - ثبت مطلب یا بحث و پاسخ از طرف سایر کاربران علی الخصوص کاربرانی که لغو عضویت شده اند؛ ممنوع می باشد.

30 - اعضاء مجاز به انتشار اطلاعات محرمانه مملکتی، اطلاعات محرمانه اشخاص دیگر ، مطالب نفرت آمیز، پورنو، غیر اخلاقی و غیر قانونی برروی این سایت نیستند.

31 - شکستن حریم خصوصی افراد و ورود به حریم های شخصی سایر کاربران ممنوع می باشد.

32 - از تهدید، اذیت و آزار، تجاوز و حمله به حقوق دیگران خودداری نمایند.

33 - پیشنهاد و یا تشویق به هر نوع فعالیت غیر قانونی ممنوع میباشد.

34 - از آنجایی كه تبیان سایتی فرهنگی و اطلاع رسانی است و بر مبنای اعتدال فعالیت می کند به کاربران توصیه می شود که از افراط و تفریط بپرهیزند و از درج بحث های تند و جنجال برانگیز سیاسی که منجر به تحریک دیگر اعضاء و بروز جنجال در محیط های کاربری سایت می شود خودداری نمایند.

35 - انتشار مطالبی که برخلاف امنیت ملی می باشد در سایت تبیان ممنوع است.

36 - سایت تبیان مجاز است به هر نحوی که بخواهد از مطالب قرار گرفته توسط کاربران که قانوناً متعلق به شخص یا نشریه یا سازمان دیگری نباشد، با درج نام کاربر استفاده نماید. (به عنوان مثال آنها را بصورت برگزیده در قسمت دیگری از سایت نمایش دهد).

37 - کاربران مجاز به تبلیغ برای روش‏های ناسالم كسب درآمد از طریق اینترنت در سایت تبیان نیستند.

38 - استفاده از امكانات سایت جهت كسب اهداف و منافع شخصی و علیه اهداف تبیان خلاف قوانین سایت تلقی می‏گردد.

39 - کاربران مجاز به استفاده از فضا و امكانات سایت تبیان براﻯ آسیب رساندن به افراد، هک کردن شبكه‌ها یا كامپیوترهاﻯ اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی نیستند.

40 - فعالیت کاربران انجمن های تخصصی تبیان (جدا از پایبندی به مرامنامه فوق) بر اساس اساسنامه انجمن های تخصصی تبیان صورت می گیرد. فعالیت کاربران سایت که مدیریت انجمنی را به عهده گرفته اند؛ در این اساسنامه تبیین شده است.

41 - در صورت تخلف از قوانین سایت و مرامنامه فعالیت های کاربری، خود بخود عضویت اعضاء متخلف اعم از کاربر مجازی؛ اولیه؛ نهایی یا ویژه ،حذف یا تعلیق می گردد. تبیان خود را موظف به توضیح علت این موارد نمی داند.

42 - سایت تبیان؛ سرویس حاضر را به همان شکلی که هست و بدون هرگونه تعهدی ارائه می کند. تبیان در مورد عدم قطع شدن سایت، خالی از اشکال بودن آن، رفع اشکالات یا تطابق آن با نیازهای مختلف و متعدد کاربران تعهدی ندارد اما خود را متعهد می داند که هرگونه تغییری را حتی الامکان به کاربران اطلاع بدهد. سایت تبیان از قسمت های پشتیبانی متعددی برخوردار است و خدمات پشتیبانی به صورت اضافی برای کمک به کاربران ارائه می گردد و شامل مسائل مربوط به عضویت و مسائل فنی و کاری مربوط به سایت و اهداف آن می گردد.

43 - نظر به اینکه طبق مواد 32 و 33 قانون جرایم رایانه ای مصوب سال 1388، ارائه دهندگان "خدمات دسترسی" و ارائه دهندگان "خدمات میزبانی" مکلفند اطلاعات کلیه کاربران را نگهداری و در صورت درخواست مقامات ذیصلاح ؛ به آنان تسلیم نمایند؛ توجه کاربران را به این نکته جلب می نماییم که سایت تبیان نیز از این قاعده مستثنی نیست.

44 – این مرامنامه در 44 بند تنظیم شده است و در کارگروه تخصصی کاربر موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان تصویب گردیده است.


بخش امور کاربران سایت تبیان

اگر می خواهید عضو تبیان شوید اینجا کلیک کنید

راهنمای عضویت تبیان (1)

سوالات متداول کاربران در مورد عضویت