تبیان، دستیار زندگی
وقتی كودك خردسال شما شروع به بهانه‌گیری و نق‌نق كرد، از او بخواهید كه به صورت‌های مختلف ابتدا درگوشی، بعد به آهستگی و سپس خیلی بلند و... چیزی را كه می‌گوید، تكرار نماید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نق نقوهای دلچسب

کودک بهانه جو

تربیت كودكان كار دشواری است. پسر بچه‌ای را مجسم كنید كه وسط یك فروشگاه شلوغ، شروع به پرخاشگری کرده و جسورانه با والدینش جر و بحث می‌کند. در چنین مواقعی، شاید والدینی هم كه خیلی در مورد تربیت فرزندشان به خود اطمینان دارند، مأیوس و دلسرد ‌شوند و دنبال روش و كلماتی مناسب بگردند تا كودك را آرام كنند. می‌خواهم به شما اطمینان بدهم كه با استفاده از برخی روش‌ها می‌توانید در شرایطی كه فرزندتان این‌طور بدرفتاری می‌كند، خونسردی‌تان را حفظ کنید و روش مناسبی در پیش بگیرید؛ به‌خصوص هنگامی كه با مشکلات تربیتی زیر مواجه می‌شوید...

بهانه‌گیری معمولاً در بین خردسالان، به خصوص قبل از ‌اینكه بتوانند به خوبی صحبت كنند، رایج است. ‌این یكی از معدود راه‌هایی است كه بچه‌ها توسط آن می‌توانند نارضایتی و خشم خود را از آنچه كه نمی‌توانند به دست آورند، ابراز كنند. هر قدر هم كه ‌این مساله ناراحت كننده باشد، والدین باید بدانند كه حتی كودكان دبستانی هم وقتی كه به مقصودشان نمی‌رسند، با بهانه‌گیری، احساسات درونی خود را آشكار می‌كنند و در نتیجه آرامش می‌یابند. اگر چه منتظر یک واکنش از ظرف والدین خود نیز هستند .

5 توصیه برای کنار آمدن با بهانه‌جویی‌های کودکان

1 وقتی كودك خردسال شما شروع به بهانه‌گیری و نق‌نق كرد، از او بخواهید كه به صورت‌های مختلف ابتدا درگوشی، بعد به آهستگی و سپس خیلی بلند و... چیزی را كه می‌گوید، تكرار نماید. ‌این روش، درست مثل یك بازی، توجه او را جلب کرده و بهانه‌گیری را فراموش خواهد کرد.به نوعی به او می آموزید که به جای نق زدن درست خواسته اش را بیان کند .

2 در مورد كودك دبستانی خود می‌توانید از چند روش كلی استفاده كنید. به محض‌ اینكه شروع به بهانه‌گیری كرد، حرف او را قطع كنید و به آرامی بگویید: «داری نق نق و بهانه‌گیری می‌كنی و من گوش نمی‌كنم، پس بهتر است كه با صدای شمرده صحبت كنی

در بسیاری از اوقات می توانیم با شناخت علت بهانه جویی " مثل خستگی کودک" از پرخاشگری او جلوگیری کنیم.

3 اگر باز هم ادامه داد، دوباره درخواست خود را تكرار كنید. اگر طریقه گفتار خود را تغییر داد، با بیان جمله‌ای او را تشویق كنید. می‌توانید بگویید: «وقتی بدون نق نق كردن می‌گویی كه چه می‌خواهی، خیلی خوشحال ترم و این کارت رو دوست دارم

4 اگر در چنین مواقعی عصبانی می‌شوید، هیجان صدای خود را فرو ببرید و فراموش كنید كه چه قدر دلتان می‌خواهد فریاد بزنید.

کودک بهانه جو

5 به خاطر بسپارید كه با مهار عكس‌العمل خود می‌توانید ارتباط بهتری با فرزندتان برقرار كنید. بعد به او بگویید كه می‌دانید دلیل ناراحتی‌اش چیست و از‌این طریق با او به توافق برسید. به‌عنوان مثال فرض كنید چون به فرزندتان اجازه نداده‌اید كه قبل از ناهار شیرینی بخورد، ناراحت شده است، پس شیرینی را در جایی قرار دهید كه بتواند آن را ببیند و به او قول دهید كه بعد از خوردن غذا به او شیرینی می‌دهید.

برای پیشگیری از بهانه‌گیری‌

هنگامی كه فرزندتان واضح و محكم صحبت می‌كند، به او گوش دهید و تحسینش كنید. با‌ این عمل، به او یاد می‌دهید كه اگر بدون بهانه‌گیری چیزی بخواهد، زودتر آن را به دست خواهد آورد.

بهانه‌جویی گاهی به پرخاشگری منجر می‌شود، به این سبب كه والدین احساس می‌كنند روی رفتار كودك خود و شرایط موجود، كنترل ندارند. خوشبختانه كج‌خلقی‌های كودكان با رسیدن به سن مدرسه كاهش می‌یابد زیرا می‌توانند راه‌حل‌های بهتری در مواجهه با شكست و ناكامی پیدا كنند.

1 روش مؤثر برای از بین بردن پرخاشگری ناشی از بهانه‌جویی‌ها این است كه آن را از ابتدا مهار كنید.

2 وقتی كه در مقابل پرخاشگری كودك خود با خشم و عصبانیت عكس‌العمل نشان دهید، به‌طور غیرمستقیم به او می‌آموزید كه عصبانیت وسیله كارسازی برای دست یافتن به اهداف است. در عوض می‌توانید بگویید: «وقتی از گریه كردن دست برداشتی در مورد آن با هم صحبت می‌كنیم و راه‌حلی پیدا می‌کنیم و به اتاق دیگری بروید

3 اگر فرزند شما خیلی كوچك است و نمی‌توانید او را تنها بگذارید، پیش او بمانید. اگر به طرف شما آمد، او را بغل كنید ولی تا وقتی كه آرام نشده، چیزی را كه می‌خواهد به او ندهید.

هنگامی كه فرزندتان واضح و محكم صحبت می‌كند، به او گوش دهید و تحسینش كنید. با‌ این عمل، به او یاد می‌دهید كه اگر بدون بهانه‌گیری چیزی بخواهد، زودتر آن را به دست خواهد آورد.

4 خودتان را به كار دیگری مشغول كنید. مثلا مطالعه كنید. با ‌این كار به او می‌فهمانید كه تا آرام نشود، نمی‌تواند توجه شما را جلب كند. اغلب پرخاشگری‌های بچه‌ها، اگر مخاطب مورد نظر حضور نداشته باشد، زودتر متوقف می‌شود.

5 در صورتی كه كودك شما در یك مكان عمومی شروع به بدخلقی و پرخاشگری كرد، بدون توجه به نگاه‌های مردم، او را به گوشه‌ای خلوت ببرید و منتظر شوید تا آرام شود. به او بگویید: «‌اینجا پیش تو می‌مانم تا وقتی كه آرام شوی و با هم صحبت كنیم. و اگر آرام نشوی از این مکان می رویم . البته خارج شدن از مکان در زمانی مفید است که حضور در آنجا برای کودک شما یک عامل تشویقی باشد و با ترک مکان در حقیقت او را تنبیه می کنید

6 در بسیاری از اوقات می توانیم با شناخت علت بهانه جویی " مثل خستگی کودک" از پرخاشگری او جلوگیری کنیم.

پس با اجتناب از عواملی كه ممكن است به بهانه‌گیری و در نهایت پرخاشگری منجر شود، می‌توانید از وقوع تنش جلوگیری كنید.

7  از كودك خود انتظاری بیش از آنچه كه از عهده‌اش برمی‌آید، نداشته باشید. خردسالان به ‌این دلیل كه قدرت تحمل زیادی ندارند، نمی‌توانند خود را برای مدت طولانی سرگرم كنند بنابراین كودك خردسال خود را در ساعات شلوغ روز و در صف‌های طولانی به خرید و یا به بانك نبرید و اگر باید او را به جایی ببرید كه می‌دانید معطل می‌شوید، برای سرگرمی او اسباب بازی و خوراكی همراه ببرید.

دکتر کتایون خوشابی/ سلامت

تنظیم و تغییر برای تبیان: کهتری

توصیه می کنیم کتاب " برای همه پدرها و مادرها " را که در فروشگاه تبیان موجود است مطالعه نمایید. در صورت نیاز هم با مشاورین سایت در ارتباط باشید .

مقالات مرتبط

تخیلم را دروغ نپندارید

خواستنی ترین موجود دنیا

لقمه حرام وقلب کودک ما

قلدری ممنوع!

آغوش تو سرزمین آرامش

آیا فرزند شاد می خواهید؟

آموزش ترجمه گریه کودک

بچه ای که نه نشنیده

عزت نفسش را حراج نکنید!

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.