سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
ما در ماه مبارک رمضان حدود 30 روز روزه می گیریم. اگر فردی از شما در مورد علت آن پرسید، چه پاسخی می دهید؟ اگر پرسید چرا این قدر گشنگی و تشنگی را تحمل می کنید، چه خواهید گفت؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چرا روزه می گیریم؟
چرا روزه می گیریم؟

ما در ماه مبارک رمضان حدود 30 روز روزه می گیریم. اگر فردی از شما در مورد علت آن پرسید، چه پاسخی می دهید؟ اگر پرسید چرا این قدر گرسنگی و تشنگی را تحمل می کنید، چه خواهید گفت؟

برای روزه گرفتن دلایل بسیاری وجود دارد که می توان به سلامتی، همدردی با فقرا و بالا بردن تقوا اشاره کرد. این دلایل بسیار مهم هستند، اما آیا دلیل اصلی روزه داری این هاست؟ اگر این چنین است چرا فقرا هم باید روزه بگیرند و چرا بعضی ها با روزه گرفتن دچار ضعف می شوند؟

برای روزه گرفتن دلایل بسیاری وجود دارد که می توان به سلامتی، همدردی با فقرا و بالا بردن تقوا اشاره کرد.
چرا روزه می گیریم؟

دلیل اصلی روزه چیز دیگری است.

چون انسان تفاوت مهمی با دیگر موجودات جهان هستی دارد. انسان از قدرت اختیار و آگاهی برخوردار است و به همین دلیل می تواند با وجود فراهم بودن خوراکی ها و نوشیدنی ها از خوردن آن اجتناب کند.

گرسنگی و تشنگی کشیدن نزد خدا فضیلت به حساب نمی آید بلکه استفاده از قدرت اختیار فضیلت است. این امر شما را از حیوان متمایز می سازد.

انسان از قدرت اختیار و آگاهی برخوردار است و به همین دلیل می تواند با وجود فراهم بودن خوراکی ها و نوشیدنی ها از خوردن آن اجتناب کند.

روزه مقاومت و اراده ی انسان را تقویت می کند و انسان را از انجام کارهای ناپسند باز می دارد. روزه ورزشی است که انسان را برای اطاعت از اوامر خدا آماده می سازد.

گروه کودک و نوجوان-تهیه و تنظیم: نعیمه درویشی
تصویر : مهدیه زمردکار

مطالب مرتبط

زکات فطره

روزه و پزشکی

روزه ی پیامبران

فضائل بهترین ماه خدا

آداب دعا

روزه ی واقعی چیست؟

افطاری و توصیه ی غذایی

احکام روزه

فواید روزه

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین