تبیان، دستیار زندگی
هریك از ما ممكن است چیزهایی را فراموش كنیم. هر چند همه سالمندان دچار ضعف حافظه نمی شوند، اما به طور كلی با افزایش سن، احتمال فراموشكاری بیشتر است. این فراموشكاری بیشتر مربوط به وقایع متأخر است. در دیدارها ما چیزهایی را كه مر...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

یازده روش برای تقویت حافظه در سالمندان

هریك از ما ممكن است چیزهایی را فراموش كنیم. هر چند همه سالمندان  دچار ضعف حافظه نمی شوند، اما به طور كلی با افزایش سن، احتمال فراموشكاری بیشتر است. این فراموشكاری بیشتر مربوط به وقایع متأخر است. در دیدارها ما چیزهایی را كه مربوط به گذشته های دور است، خوب به خاطر می آوریم، اما اتفاقاتی را كه اخیراً رخ داده، فراموش می كنیم. به طور مثال خاطرات دوران جوانی  را به یاد می آوریم، اما یادمان نمی آید كه یك ساعت پیش كه به خانه برگشتیم، كلید را كجا گذاشتیم. گاهی این فراموشكاری مشكلاتی برای ما یا خانواده مان ایجاد می كند. به عنوان مثال، پیغام مهمی را فراموش می كنیم یا یادمان می رود، قبض آب یا برق را پرداخت كنیم. حال ببینیم چگونه می توانیم مشكلات ناشی از فراموشكاری را كاهش دهیم؟

هیچگاه خودسرانه دارو مصرف نكنید. اما اگر دارویی توسط پزشك برای شما تجویز شده است، در مصرف درست و به موقع دارو دقت كنید. برای این كه زمان مصرف یادتان نرود، از جعبه تقسیم دارو استفاده کنید.


تقویت حافظه

در درجه اول از سؤال كردن و گفتن این كه «موضوعی را فراموش كرده اید» نترسید و خجالت نكشید. اگر نمی توانید مانند گذشته، چیزهایی را به یاد بیاورید، تقصیر شما نیست. بیایید به جای ناراحتی از این وضع، به راه هایی كه حافظه شما را تقویت می کند  و یا مانع كم شدن حافظه می شود ، توجه كنید. در این جا ما به نمونه هایی از این راه ها اشاره می كنیم؛ البته خود شما هم ممكن است از راه های دیگر برای یادآوری بهتر مطالب استفاده كنید.

*چیزهایی را كه همیشه از آن استفاده می كنید مثل عینك  یا كلید در یك جای مشخص بگذارید به عنوان مثال داخل یك كاسه بزرگ در اتاق نشیمن.

* هر روز به اخبار رادیو یا تلویزیون گوش دهید. سعی كنید هر روز یك مطلب جدید یاد بگیرید. كتاب یا روزنامه مطالعه كنید.

* در جمع دوستان یا خانواده، خاطرات گذشته را تعریف كنید. می توانید آلبوم عكس های قدیمی را برای یادآوری نام افراد و خاطرات گذشته نگاه كنید.

* خاطرات خود را بنویسید.

* بازی های فكری مثل شطرنج انجام دهید.

* با دوستانتان مشاعره كنید.

* جدول حل كنید.

* مطالبی را كه ممكن است فراموش كنید، یادداشت نمایید. برای این كار یك تقویم جیبی بردارید. تمام تاریخ های مهم مثل روز تولد نوه تان، سالگردها، روزی كه نوبت دكتر دارید، روز آخر مهلت پرداخت قبوض و ... را در آن بنویسید. در انتهای تقویم، شماره تلفن های اقوام و دوستان را بنویسید. این تقویم را همیشه، حتی موقع خارج شدن از منزل همراه داشته باشید.

* یك دفترچه یادداشت در كنار تلفن بگذارید. هر بار كه كسی تلفن می زند، اگر پیغامی دارد یا كاری از شما می خواهد، بلافاصله یادداشت كنید. این كار كمك می كند كه پیام های تلفنی را فراموش نكنید.

* هیچ گاه خودسرانه دارو مصرف نكنید. اما اگر دارویی توسط پزشك برای شما تجویز شده است، در مصرف درست و به موقع دارو دقت كنید. برای این كه زمان مصرف یادتان نرود، از جعبه تقسیم دارو استفاده کنید. این جعبه را می توانید از داروخانه محل تهیه کنید. هر روز صبح داروهایتان را داخل جعبه بیندازید. وقتی كه به جعبه نگاه كنید، یادتان می آید كدام دارو را نخورده اید. همیشه جعبه را در جایی بگذارید كه در معرض دید شما باشد ولی كودكان به آن دسترسی نداشته باشند.

تغذیه مناسب  برای حفظ قدرت حافظه  لازم است. برای این كار قند، چربی و نمك كمی مصرف كنید، ولی مصرف میوه و سبزی های تازه را بیشتر كنید.

توجه

در موارد زیر لازم است به پزشك مراجعه كنید

- اگر اسامی افراد را دائماً فراموش می كنید.

- اگر فكر می كنید حافظه تان روزبه روز كمتر می شود.

- اگر فراموش كردن كارها باعث شده است كه نتوانید به تنهایی كارهایتان را انجام دهید.

منبع : همشهری - آفتاب

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.