سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
رقابت های لیگ برتر باشگاه های کشور از چند هفته پیش آغاز شد تا بار دیگر حاشیه های رنگارنگ روی صفحه های نخست رسانه ها نقش ببنند ........
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

همان حکایت همیشگی

به داد لیگ برتر برسید

هواداران تراکتورسازی

بخش ورزشی

رقابت های لیگ برتر باشگاه های کشور از چند هفته پیش آغاز شد تا بار دیگر حاشیه های رنگارنگ روی صفحه های نخست رسانه ها نقش ببندند.

گوش‌هایمان این روزها به شنیدن آنچه باب میل‌مان نیست كاملا عادت کرده است و طی این چند روز همه ما آنقدر درگیر مسائل مختلف حاشیه ای فوتبال مان بودیم كه یادمان رفت توجه نکردن به این مسائل حاشیه ای باعث رخ دادن فاجعه های  تازه‌تری خواهد شد .

 

اعتراض لیگ برتری ها به تیم ملی ، جنجال و آتش سوزی در میان سرخ ها ، درگیری مایلی کهن با دایی و اعتراض به سقف قراردادها ..... از جمله اتفاقاتی بود که در همین هفته های ابتدایی رخ داد تا بیش از گذشته به منحصر بودن لیگ برتر کشورمان پی ببریم.

اما موضوعی که قصد داریم در این مطلب به آن بپردازیم مربوط به اتفاقاتی است که در هفته اول در ورزشگاه آزادی رخ داد و هواداران دو تیم پرطرفدار کشورمان صحنه های ناگواری را روی سکوهای ورزشگاه رقم زدند.

اگرچه در فوتبال اسپانیا برای مثال نزاع تاریخی بارسلون به نمایندگی منطقه کاتالان و رئال مادرید امری معروف و با سابقه هویتی است اما هرگز این گونه برخوردهای تنش آمیز میان هواداران کمتر سابقه دارد.

همانطور که می دانید ورزش دیگر امری صرفا تفریحی در جوامع دیگر  تلقی نمی شود و کشورها سرمایه های فراوانی را از جهت های فرهنگی ؛ اجتماعی و ....  بر روی ورزش های کشورشان انجام می دهند تا جوانان کشورشان را در راستای اهداف از پیش تعیین شده هدایت کنند.

اتفاقی که در هفته نخست در ورزشگاه آزادی میان هواداران پرسپولیس و تراکتورسازی رخ داد شاید در نگاه نخست اتفاقی عادی به نظر برسد اما بررسی نکردن و نپرداختن به آن باعث خواهد شد تا  اتفاقات و حواشی دلخراشی به وقوع بپیوندد.

سرباز مسابقه سپاهان و پرسپولیس نابینا شد

اتفاقی که میان هواداران پرسپولیس و سپاهان رخ داد و همچنان هم ادامه دارد که حاصل جنگ میان آنها نابینا شدن سربازی بود که مادرش او را با هزار امید و آرزو برای خدمت کردن به همان تماشاگران راهی انجام دادن خدمت مقدس سربازی  کرده بود.

سربازی که دیگر حالا با شنیدن فوتبال ، توپ و تماشاگر تنها سیاهی را به خاطر می آورد و در صورتی که مسئولین تلاشی برای بهبود وضعیت فرهنگی استادیوم و تماشاگران انجام ندهند ممکن است افرادی دیگر هم با این تجربه تلخ دست به گریبان شوند.

اختلافات هواداران تبریزی با هواداران پرسپولیس به مسابقه پیامک برنامه نود برمی گردد که اتفاقات فراوانی را ایجاد کرد و حتی عادل فردوسی پور مجبور شد تا توضیحاتی را برای بینندگان برنامه خود ارائه دهد.

آن اختلافات آنقدر ادامه پیدا کرد و هواداران دو تیم مقابل یکدیگر جبهه گیری کردند و اوج این اختلافات در ورزشگاه آزادی به پرتاب بیشتر کیک و ساندیس ختم شد.

حضور تماشاگران در استادیوم ها در تمام دنیا برای تخلیه نیرو و هیجان جوانان صورت می گیرد تا جوانان بتوانند پتانسیل پنهان خود را با صرف انرژی در این مکان مقدس تخلیه کنند تا علاوه بر افزودن هیجان به مسابقات، از حضور جوانان در مکان های غیر ورزشی جلوگیری کند.

به نظر می رسد اگرچه همواره آذربایجان و تبریز ار ارکان هویتی تمدن اسلامی-ایرانی بوده اند اما عده می کوشند با تاکید و پررنگ سازی مولفه های هویت قومی این رقابت ورزشی را عرصه تنشهای غیر ورزشی نمایند

نکته مهم در این میان این است که اگرچه علاقه به شهر و موطن در مسابقات فوتبال یکی از ارکان هویت بخش تیم هاست و از جذابیتهای این ورزش به شمار می آید اما نباید آنرا با مسائل قوم گرایانه تفرقه انگیز اشتباه گرفت.اگرچه در فوتبال اسپانیا برای مثال نزاع تاریخی بارسلون به نمایندگی منطقه کاتالان و رئال مادرید امری معروف و با سابقه هویتی است اما هرگز این گونه برخوردهای تنش آمیز میان هواداران کمتر سابقه دارد.

هواداران تیم فوتبال تراکتور سازی

به نظر می رسد اگرچه همواره آذربایجان و تبریز ار ارکان هویتی تمدن اسلامی-ایرانی بوده اند اما عده می کوشند با تاکید و پررنگ سازی مولفه های هویت قومی این رقابت ورزشی را عرصه تنشهای غیر ورزشی نمایند.در این راستا اشتباهات سازمان لیگ نیز غیر قابل اغماض است.

به نظر می رسید پس از تعطیلی سه ماهه مسابقات لیگ برتر باشگاه های کشور جدال حساسی را در هفته اول لیگ دهم شاهد نباشیم اما سازمان لیگ برتر با برنامه ریزی کامل اشتباه جدال دو تیم پرطرفدار کشور را در هفته اول برگزار کرد تا پتانسیل انباشته شده هواداران دو تیم به یک باره و به نادرستی تخلیه شود و فضای مقدس ورزشگاه به محیط ناامن فرهنگی تبدیل شود.

البته قصد اهانت به طرفداران خونگرم فوتبال کشورمان را نداریم واعتقاد داریم آذری زبان ها یکی از دلنشین ترین افراد کشور ایران محسوب می شوند.

سرزمینی که همواره نقشی اساسی در انقلاب های مشروطه ، اسلامی و ..... داشته اند و بزرگان فراوانی چون  باقرخان، ستارخان و ..... را به کشور غیور پرور ایران معرفی کرده اند.

به هر حال امیدواریم تا سازمان لیگ در ادامه توجه بیشتری به برنامه ریزی مسابقات لیگ داشته باشد تا شاهد وقوع چنین حوادثی نباشیم.

رضا سیگاری

گروه جامعه و ارتباطات

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین