سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
حاج شیخ غلام سرور جبرئیلی فرزند آخوند علی محمد جبرئیلی ، از علمای هرات بود و در اواخر عمر در مشهد به ارشاد مهاجرین افغانی اشتغال داشت ....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

غلام سرور جبرئیلی

 

:d'e 31h1 ,(1&ìdì

از مجموعه مشاهیر مدفون در حرم امام رضا(ع)

حاج شیخ غلام سرور جبرئیلی فرزند آخوند علی محمد جبرئیلی ، از علمای هرات بود و در اواخر عمر در مشهد به ارشاد مهاجرین افغانی اشتغال داشت .

وی سال 1306 ه‍ . ش در روستای جبرئیل از توابع هرات افغانستان در خانواده ‌ای روحانی به دنیا آمد . پدرش را در 13 سالگی از دست داد و تحصیل علوم دینی را تا سطوح عالی از محضر آقا میرآقا فاضل ‌زاده و حاج شیخ محمد طاهر قند هاری و دیگر فضلای هرات فرا گرفت . پارسایی او موجب شد به پیشنهاد جمعی از شیعیان هرات از سوی آیات عظام ، حکیم شاهرودی ، خویی و امام خمینی ( قدس ‌سره ) و مراجع دیگر به نمایندگی برگزیده شود . همین امر سرآغاز فعالیت‌ های اجتماعی ایشان شد . از آن جمله می ‌توان به تأسیس مدرسه صادقیه بزرگ ‌ترین مسجد شیعیان هرات ، احداث مسجد و حسینیه در شهر غوریان ، تأمین هزینه‌ ی تعمیر مسجد و حسینیه هرات ، تأمین کتاب و شهریه طلاب علوم دینی ، مدرسان و مبلغان حوزه علمیه هرات ، تاسیس حسینه هجرت در مشهد و تأسیس مدرسه انقلاب اسلامی در مشهد اشاره کرد .

ساده ‌زیستی ، مهمان ‌نوازی ، همنشینی با فقرا و مستمندان ، رسیدگی به ایتام ، مدیریت قوی و عدم اعتنا به تشریفات از خصوصیات اخلاقی مرحوم جبرئیلی بود . ایشان در هفتادمین سال حیات پربار خود ، روز جمعه 28 شهریور 1376 ه‍ . ش در مشهد درگذشت و در صحن جمهوری اسلامی بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) دفن شد .


منبع: سایت وفاق

تنظیم برای تبیان: سمانه دولت آبادی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین