تبیان، دستیار زندگی
آغاز لیگ برتر هم بر خلاف انتظار مفری برای خلاص شدن مدیران فدراسیون فوتبال از كانون حواشی نشد .......
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قدیمی‌ های تیم‌ملی علیه قطبی

تیم ملی فوتبال

آغاز لیگ برتر هم بر خلاف انتظار مفری برای خلاص شدن مدیران فدراسیون فوتبال از كانون حواشی نشد و پی بردن به دغدغه‌های اصلی فدراسیون نشینان برای اهالی فوتبال هنوز هم كار آسانی به نظر نمی‌رسد.

از رسیدن حبیب كاشانی به هیات رئیسه و بالا گرفتن جنگ قدرت برای رسیدن به كرسی ریاست فدراسیون گرفته تا كیفیت نازل و بحث برانگیز اردوها و بازی‌های تداركاتی تیم ملی و اظهارات دردسر ساز و ناشیانه مدیرانی كه با شیوه صحیح متقاعد كردن منتقدان بیگانه اند؛ چالش‌های فدراسیون فوتبال را به نقطه اوج رسانده است.

تهران امروز: پس از ماجراهای اردوی تیم ملی در اتریش و فهرست تازه افشین قطبی وجهه مدیران فدراسیون بین اهالی فوتبال چنان مخدوش شده كه منتقدان از بیان انتقادات بی‌پروا هیچ ابایی ندارند.

رسول كربكندی پس از خط خوردن علی كریمی و دعوت شدن چند بازیكن نا آماده به اردوی تیم ملی به عنوان یكی از منتقدان ویژه سرمربی تیم ملی از فدراسیون فوتبال می‌خواهد دایره نظارتش بر انتخاب‌های شك برانگیز قطبی را بزرگ تر كند:« بساط برخوردهای شخصی و تصمیمات سلیقه‌ای در تیم ملی باید برچیده شود. چرا وقتی كریمی از تیم ملی خداحافظی كرده بود او را با اصرار آوردند و حالا این بازیكن را كنار می‌گذارند؟ فدراسیون باید به این مسئله رسیدگی كند. بعضی بازیكنانی كه در تیم باشگاهی نا آماده اند، دعوت می‌شوند ولی بازیكنان آماده جایی در تیم ملی ندارند.

مطمئنا وقتی بازیكنی كه دو گل در اردوی اتریش زده كنار گذاشته می‌شود مسائلی وجود داشته. اگر تیم ملی نتیجه نگرفت قطبی باید پاسخگو باشد. امیدوارم او با كیف پر از پول سوار هواپیما نشود و پس از ناكامی فرار نكند.» طبق برنامه چهار بازیكن ملی پوش استقلال پس از بازی با ارمنستان و تنها 12 ساعت مانده به بازی استقلال با استیل آذین در هفته چهارم به اردوی این تیم اضافه می‌شوند. مظلومی با انتقاد تند از قطبی در جست‌وجوی راهی برای جلوگیری از حضور بازیكنان استقلال در تیم ملی است:

« متاسفانه آقای قطبی بیكاری‌هایش را با این برنامه‌ریزی‌ها پر می‌كند. در مورد بازیكن ندادن به تیم ملی باشگاه تصمیم می‌گیرد. من فقط می‌گویم با این وضعیت نمی‌توانیم برابر استیل‌آذین به میدان برویم.»

تیم ملی فوتبال کشورمان

با اینكه فدراسیون فوتبال با كشیدن خط قرمز روی نام علی كریمی به عنوان معترض اصلی قطبی در جمع ملی پوشان عزمش را برای كوچك كردن دایره معترضان نشان داد، اما امروز چنین رفتاری به سایر بازیكنان تیم ملی تسری پیدا كرده و آنها بی‌پروا از لاپوشانی كردن اتفاقات اردوی پرماجرای اتریش و اظهارات غیر مسئولانه بعضی مدیران فدراسیون گلایه می‌كنند. شهاب گردان، دروازه بان جوان تیم ملی كه پس ازسپری كردن یك دوره كوتاه در اردوی تیم ملی اكنون جایش را به ابراهیم میرزاپور داده با حمله به افشین قطبی صلاحیت فنی سرمربی تیم ملی را زیر سوال می‌برد:« این فهرست نشان می‌دهد كه قطبی با برخی بازیكنان مغرضانه برخورد كرده و درك فنی بالایی ندارد. بابت حرف‌هایی كه می‌زنم نگرانی ندارم و این صحبت‌ها اصلا به این دلیل نیست كه از تیم ملی خط خورده‌ام. حتی قبل از این اردو هم باخانواده‌ام و همچنین مسئولان باشگاه حرف زدم و گفتم كه دوست ندارم به تیم ملی بروم.» در كشاكش خبرهای نگران‌كننده‌ای كه از اردوی تیم ملی در اتریش به تهران مخابره می‌شد فدراسیون فوتبال تلاش‌های گسترده‌ای را برای فروكش كردن هجمه انتقادها انجام داد. تعریف و تمجیدهای بازیكنان از اردوی تیم ملی كه روی وب سایت رسمی فدراسیون فوتبال قابل مشاهده بود البته درهمان مقطع شك برانگیز بود اما پس از صحبت‌های عباس ترابیان، سرپرست كمیته روابط بین‌الملل امروز تلاش‌های بی‌وقفه فدراسیون برای تلطیف كردن فضای فعلی زیر سایه اعتراض‌های گسترده بازیكنان تیم ملی قرار گرفته است.

ترابیان در برنامه پرمخاطب 90 مدعی شد كیفیت اردوی اتریش برای بازیكنانی كه خانواده شان سفر به خارج از كشور را تجربه نكرده‌اند كفایت می‌كرد. سید مهدی رحمتی به عنوان اولین معترض به اظهارات ترابیان، خواستار عذر خواهی رسمی او از بازیكنان تیم ملی می‌شود:« برای خانواده ما خارج یعنی عربستان، سوریه و عراق كه همه كشورهای زیارتی هستند. شنیده‌ام خانواده آقای ترابیان در انگلیس هستند ولی خانواده‌های ما بیشتر جاهای زیارتی را دوست دارند. آقای ترابیان، این برای اولین بار نبود كه به اردوی خارج از ایران می‌رفتیم و حالا شاید به خاطر این حرف‌ها آخرین اردو باشد اما بد نیست بدانید با حضور همین مسئول فعلی حراست كه با ما به اتریش و ایتالیا آمده بود، به اسپانیا و چك رفتیم و اتفاقا در كنار دریا اردو زده بودیم. وقتی ایشان می‌گوید نمی‌توانستیم بازیكنان را جایی ببریم كه در كنار رودخانه و دریا باشد نمی‌دانم چه بگویم.

ترابیان

آقای ترابیان در برنامه پربیننده 90 خواسته یا ناخواسته این حرف‌ها را زده و در همان برنامه باید از تك تك بازیكنان عذرخواهی كند. الان شرایط طوری شده كه حتی بازیكنانی كه عاشق تیم ملی هستند سرخورده شده‌اند. متاسفانه بازی‌های دوستانه‌ای كه روابط بین‌الملل برای تیم ملی ترتیب داد به هیچ عنوان در شأن ما نبود. تیم ملی نباید با واشاش مجارستان بازی می‌كرد كه چندی پیش به ایران آمد و مقابل تیم هنرمندان قرار گرفت.» پس از رحمتی، هادی عقیلی هم به جبهه بازیكنان قدیمی پیوسته و در باره صحبت‌های ترابیان می‌گوید:« او باید در رسانه ملی از همه بازیكنان و خانواده‌هایشان عذرخواهی كند. این آقا خیال كرده كه خودش در كاخ و دربار زندگی می‌كند و ما هم دنیا ندیده هستیم. اصلا من نمی‌دانم كه خارج رفتن چه امتیازی دارد كه ترابیان این‌گونه حرف زد.» كار حتی به جایی رسیدكه شهاب گردان هم اندك شانس هایش برای حضور در اردوهای بعدی تیم ملی را به حراج گذاشته و پس از حمله به قطبی از خجالت ترابیان در می‌آید:

« ترابیان در حدی نیست كه در مورد خانواده بازیكنان حرف بزند. او اگر می‌خواهد می‌توانم پاسپورت اعضای خانواده‌ام را نشان دهم تا ببیند كه سفر خارجی رفته‌ایم یا خیر.»

محمد رضا خلعتبری از مسئولان فدراسیون می‌خواهد ترابیان را برای عذر خواهی رسمی از بازیكنان تیم ملی مجاب كنند:« من نمی‌دانم خارج رفتن خانواده ما چه ربطی به ترابیان دارد. این موضوع به مسائل شخصی مربوط می‌شود و ترابیان حق نداشت در این مورد حرفی بزند. در این چند روز هر كس ما را دید به طعنه حرفی زد. امیدوارم ترابیان در تلویزیون از ما عذرخواهی كند تا ما هم مجبور نشویم افشاگری كنیم.»

موضع گیری فرزاد آشوبی و اشاره او به اتفاقات اردوی اتریش كه در پاسخ به اظهارات ترابیان مطرح شده نشان می‌دهد حق با كسانی بوده كه امكانات كمپ لئونارد هارد اتریش را در شأن تیم ملی نمی‌دانستند: «تاسف می‌خوردم از اینكه یك مسئول فدراسیون از چنین ادبیاتی استفاده می‌كند. چرا یك بازیكن حق ندارد در مورد اردوی تیم ملی صحبت كند. ما انسان هستیم و هر انسانی حق دارد حرف بزند. قرار نیست همیشه همه آدم‌ها از شما تعریف وبه‌به چه‌چه كنند. با وجود مشكلات فراوانی كه بود توقع دارند دروغ بگوییم و ادعا كنیم همه چیز خوب بود. اگر همه چیز خوب بود كه كسی اعتراضی نداشت، پس حتما مشكلی وجود داشته.»

به نظر می‌رسد برخورد حذفی با بازیكنان معترض تیم ملی هم دیگر چاره ساز نیست و پس از علی كریمی سایر بازیكنان كماكان بدون پرده پوشی انتقادهایشان را مطرح می‌كنند. عباس ترابیان با درك اوضاع آشفته‌ای كه برای فدراسیون فوتبال رقم زده سعی می‌كند با عذر خواهی از بازیكنان تیم ملی به این غائله پایان بدهد:

« منظور من از گفتن این حرف‌ها اهانت به خانواده‌های محترم بازیكنان نبود. شاید اشتباه كردم و جمله مناسبی برای رساندن منظورم عنوان نكردم. لازم است كه از بازیكنان و خانواده آنها عذرخواهی كنم. درباره حرفی هم كه زده ام اگر لازم باشد از تك تك بازیكنان عذرخواهی می‌كنم و دست همه آنها را هم می‌بوسم.»

تنظیم برای تبیان: رضا سیگاری