تبیان، دستیار زندگی
قنداق کردن با قابلیت حرکتی محدود و نه بدون حرکت می تواند در برخی اوقات مثل زمان خواب عملکرد مربوط را تسهیل کند .
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دوباره قنداق کنید

نوزاد

آیا قنداق گرفتن نوزاد خطرناك است؟ اصلاً چه دلیلی دارد كه عده‌ای از مادران و پدران برای نوزادان خود قنداق تهیه می‌كنند؟ آیا بهره‌گیری از این قنداق‌ها خطر جانبی به دنبال ندارد؟

سال‌ها بود كه قنداق كردن نوزاد را خطرناك می‌دانستند اما چندی است كه محققان می‌گویند اولاً نوزادان را باید روی پشتشان خواباند و روی شكم قراردادن نوزادان خطرناك است، ثانیاً روش و سنت قدیمی قنداق كردن (پیچیدن پارچه دور نوزاد برای محدودكردن حركات نوزاد) می‌تواند جلوی سندرم مرگ ناگهانی نوزاد كودك را بگیرد. در واقع قنداق‌کردن نوزاد باعث محدودكردن حركت او شده و هنگامی كه كودك را به پشت می‌خوابانیم، احتمال برگشتن روی شكم كمتر و درنتیجه احتمال وقوع سندرم مرگ ناگهانی نوزاد كم می‌شود.

با وجود تأكیدهای بسیار زیادی كه دراین زمینه به عمل آمده، هنوز 20 درصد مردم آمریكا معتقدند اگربچه را روی شكم بخوابانید، آروغ خواهد زد و راحت تر می‌خوابد. اما محققان اصرار دارند بقبولانند كه بچه‌هایی كه قنداق می‌شوند، راحت‌تر و بهتر می‌خوابند. هنوز رسم قنداق كردن بچه در كشورهایی مانند تركیه، افغانستان و آلبانی به چشم می‌خورد. محققان گمان می‌كنند كه در قنداق، نوزاد احساس امنیت می‌كند و از احتمال حركات ناگهانی و خطرناك او كاسته می‌شود.

باید این نكته بسیار مهم را مدنظر داشت كه منظور از قنداق كردن این نیست كه چنان نوزاد را در پارچه‌ای بپوشانیم كه هیچ حركتی در ناحیه لگن وجود نداشته باشد و یا تنفس نوزاد دچار اختلال گردد. اگر بچه را قنداق کرده باشند، طول زمان حركات چشم او كندتر می‌شود.

قنداق کردن با قابلیت حرکتی محدود و نه بدون حرکت می تواند در برخی اوقات مثل زمان خواب عملکرد مربوط را تسهیل کند .

در هرحال نتایج تحقیقات جدید ادله و اسناد كافی در اختیار گذاشته كه بتوان از سنت دیرینه قنداق دفاع كرد. اما بازهم تأكید می‌شود كه آزادی عمل و رشد نوزاد نباید دچار خدشه شود و بهتر است كه پارچه نازكی مورد استفاده قرار بگیرد چون گرمای زیاد نیز موجب سندرم مرگ ناگهانی نوزاد می‌شود بنابراین پارچه مورد استفاده برای قنداق نوزاد باید نازك و نرم باشد. قنداق می تواند حرکات غیر ارادی نوزاد را کاهش دهد و نوعی آرامش را برای او به وجود آورد.

هرچند که در نظر عامه مردم قنداق کردن همان روش های قدیمی را تداعی می کند که کودک را در پارچه ای سفت می پیچانند و هرگونه حرکت را از او سلب می کنند اما قنداق کردن با قابلیت حرکتی محدود و نه بدون حرکت می تواند در برخی اوقات مثل زمان خواب عملکرد مربوط را تسهیل کند . ضمن اینکه در حال حاضر هم بسیاری از مادران بدون توجه به این موضوع که قنداق کردن را تکرار می کنند ، در زمان خواب کودک خود، او را در میان ملحفه ای می پیچند تا حرکات اضافی دست و پای او را بگیرند و کودک زودتر به خواب رود.

سلامت

تنظیم و تغییر برای تبیان : کهتری

در صورت تمایل می توانید کتاب " کودک و گریه نکردن " را در فروشگاه اینترنتی تبیان بیابید. همچنین می توانید سئوالات خود را از بخش مشاوره تبیان بپرسید.

مقالات مرتبط

فقط مال من باش

پهن شدن سر نوزاد

تراشیدن موی سر نوزاد خوب است؟

مراقبت از نوزادان در تابستان

لقمه حرام وقلب کودک ما

شناسایی هورمون عشق مادرانه

کودکان در عزای مای بی بی

آموزش ترجمه گریه کودک

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.