تبیان، دستیار زندگی
در حدود 45 کیلومتری غرب شهر ارومیه دریاچه کوچک و زیبایی قرار دارد که در آخرین سرحدات مرزی ایران و ترکیه قرار گرفته و تماشای آن، می تواند برایتان حکم یک تفریح ساده، کوتاه و بین راهی را داشته باشد. دریاچه طبیعی مارمیشو که در میان کوهستان‌های شهرستان ارومیه
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دریاچه ای در مرز ترکیه

مارمیشو


در حدود 45کیلومتری غرب شهر ارومیه دریاچه کوچک و زیبایی قرار دارد که در آخرین سرحدات مرزی ایران و ترکیه قرار گرفته و تماشای آن، می تواند برایتان حکم یک تفریح ساده، کوتاه و بین راهی را داشته باشد. دریاچه طبیعی مارمیشو که در میان کوهستان‌های شهرستان ارومیه قرار گرفته و با وسعت تقریبی 5هکتار و عمق حدود 50تا 60متر، زیستگاه خوبی برای انواع آبزیان و پرندگان مهاجر به شمار می رود.

دریاچه مارمیشو در مسیر رودخانه‌ای پر آب و خروشان قرار دارد و اگر در تابستان سری به این منطقه بزنید، می توانید از کوه های خنک اطراف دریاچه و سرسبزی شگفت انگیز منطقه، لذت ببرید. در مقابل، دریاچه مارمیشو در فصل های سرد غیرقابل تردد می شود و عملا شرایط آب و هوایی آن آنقدر بد است که نمی تواند میزبان خوبی برای مسافران باشد.

خطر را جدی بگیرید!

مارمیشو

اگر گذارتان به دریاچه مارمیشو افتاد، یادتان باشد که رودخانه نزدیک این دریاچه، در فصل گرما کم عمق تر است و با احتیاط زیاد می توان از برخی نقاط آن گذشت تا به مناطق بکر و دیدنی نزدیک شد. هرچند که ادامه رودخانه مارمیشلو در جهت سر چشمه، به پاسگاه مرزی منتهی می شود و به همین دلیل نمی توانید از آن بیشتر پیش بروید. اما به طور کل فراموش نکنید که اگر به تنهایی سفر کرده اید، اگر کودک همراهتان است یا اگر مهارت کافی در عبور از رودخانه ندارید، بهتر است فکر طبیعت گردی ماجراجویانه را از سرتان بیرون کنید که ممکن است به قیمت جان شما یا اطرافیانتان تمام شود. علاوه بر این، عمق زیاد دریاچه هم گزینه خوبی برای تفریح به نظر نمی رسد. بنابراین توصیه می کنیم که به تماشای مناظر زیبای حاشیه رودخانه بسنده کنید و سعی کنید دست به کار پرخطری نزنید.

برای رسیدن به دریاچه مارمیشلو، چاره ای ندارید جز آنکه از جاده ای نه چندان مناسب عبور کنید. جاده ای که در مناطقی خاکی می شود و برخی نقاط پر از آب! با این حال خیالتان راحت باشد که از تماشای این دریاچه و مناظر بکرش پشیمان نخواهید شد.

راه های دسترسی

مارمیشو

اما به طور کلی، این دو مسیر، اصلی ترین مسیرهایی هستند که شما را از ارومیه به مارمیشو می رسانند:

مسیر اول: ارومیه، جاده انهر، روستای موانا:  از مسیر جاده انهر که به سمت غرب ارومیه بروید، بعد از طی مسافتی در حدود 30 کیلومتر به یک 3راهی به نام سه‌راهی دوبره می رسید که سمت چپ آن به روستای مارمیشو می رسد. با ادامه جاده شوسه و گذر از كنار روستای بانی و طی باقیمانده مسیر می‌توان به دریاچه رسید. برای این مسیر می‌توانید از مینی‌بوس های موانا در ترمینال جنوب یا سواری های مستقر در فلكه مدرس ارومیه استفاده کنید. باقی مسیر را بعد از روستای موانا یا پسان می‌توانید با لندرور یا نیسان وانت و ... بروید. این مسیر از ارومیه نزدیك به 70كیلومتر مسافت دارد.

مارمیشو

مسیر دوم:ارومیه، جاده سرو: از ارومیه این مسیر را هم باید تا سه‌راهی چره در جاده سرو طی کنید. از سه‌راهی چره تا سه‌راهی دوبره باز مسیر آسفالت وجود دارد كه می‌توانید آن را به راحتی طی کنید. بعد از سه‌راهی دوبره مسیر باز هم مثل مسیر اول است. این مسیر از لحاظ بُعد مسافت طولانی‌تر از مسیر اول است و برای رسیدن به آن می‌توانید از مینی‌بوس یا سوار یهای منطقه سرو مستقر در ترمینال غرب (دخانیات) استفاده کنید.

اگر اهل دوچرخه سواری هم باشید، یک دوچرخه کوهستان کفاف این مسیر را می دهد و شما می توانید لذت بیشتری از جاذبه های طبیعی منطقه نسیب ببرید.


گروه گردشگری تبیان- رستم زاد