تبیان، دستیار زندگی
فیلم نسل جادویی ساخته ایرج کریمی بدون اکران عمومی با چهار سال پس از ساخت وارد شبکه نمایش خانگی شد. نکته جالب این موضوع گفتگویی بود که جهانگیر کوثری با یکی از رسانه ها انجام داده است وی در این ارتباط عنوان کرده، یکی از مهترین دلایل اکران نشدن این فیلم را
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

درگیری تهیه‌کننده‌ها با کارگردانان

نسل جادویی

مشکلات ایرج کریمی و جهانگیر کوثری برای "نسل جادویی"و حمید اعتباریان و بهروز افخمی بابت "سن پترزبورگ" از موارد خبرساز سینمای ایران در هفته گذشته بود.

به گزارش خبرنگار مهر، نمایش "نسل جادویی" در شبکه خانگی، سرقت سریال "قلب یخی"، پخش بازیهای لیگ برتر، برگزاری همایش امنیت شغلی و... از جمله اخبار مهم  هفته دوم مرداد ماه است.

- بلیت سینماها در ماه رمضان نیم بها می شود. این خبری بود که هفته گذشته اعلام شد و شورای صنفی نمایش نیز آن را تایید کرد. طرح "اذان تا اذان" امسال نیز در ماه رمضان برگزار می شود و با توجه به این موضوع بلیت های سینما بعد از افطار به صورت نیم بها برای مخاطبین ارائه می شود.

- فیلم "نسل جادویی" ساخته ایرج کریمی بدون اکران عمومی با چهار سال پس از ساخت وارد شبکه نمایش خانگی شد. نکته جالب این موضوع گفتگویی بود که جهانگیر کوثری با یکی از رسانه ها انجام داده است وی در این ارتباط عنوان کرده، یکی از مهترین دلایل اکران نشدن این فیلم را مشکلات ممیزی دانست !

ایرج کریمی نیز در واکنش به این موضوع به خبرگزاری مهر گفت، من در جریان این موضوع نیستم. جالب است جهانگیر کوثری تهیه‌کننده فیلم حدود دوسال من و سلیمی سرمایه گذار "نسل جادویی" را به شورای داوری خانه سینما می‌برد و ادعا می‌کرد که توانایی اکران را دارد و ما نمی‌خواهیم این کار را انجام شود. اگر این فیلم به قول ایشان به نظر مسئولان مشکل داشته است، پس چرا در این مدت صحبتی در این ارتباط با ما نمی‌کردند. من هرگز در جریان چنین موضوعاتی نبودم.

ایشان عنوان داشته‌اند فیلم "نسل جادویی" برای عرضه در شبکه نمایش خانگی 140 میلیون تومان فروخته است.اما من هنوز دستمزد خود را به عنوان کارگردان نگرفتم و حتی بخشی از این مبلغ باید به سرمایه گذار تحویل داده شود. اما هنوز از ایشان خبری نداریم و در این‌باره با ما صحبتی نکردند.

فیلم "نسل جادویی" ساخته ایرج کریمی بدون اکران عمومی با چهار سال پس از ساخت وارد شبکه نمایش خانگی شد. نکته جالب این موضوع گفتگویی بود که جهانگیر کوثری با یکی از رسانه ها انجام داده است وی در این ارتباط عنوان کرده، یکی از مهترین دلایل اکران نشدن این فیلم را مشکلات ممیزی دانست !

- سریال "قلب یخی" به کارگردانی محمد حسین لطیفی قبل از پخش در شبکه نمایش خانگی به سرقت رفت. این خبری بود که هفته گذشته منتشر شد. گویا شبکه های فارسی زبان ماهواره تیزرهای این مجموعه را پخش کرده و اعلام کردند به زودی پخش ان از این شبکه شروع می شود. اما پس از آن تصویر دنیای هنر که تولید این مجموعه را برعهده دارد خبر فوق را تکذیب کرد. روز چهارشنبه 13 مرداد ماه بخش اول این مجموعه وارد بازار شد.

- سجادپور که از موافقان نمایش فوتبال در جام جهانی در سینماها بود، در گفتگویی درباره نمایش بازی های لیگ برتر در سینماها عنوان کرده‌است : هم اکنون  درحال بررسی طرح هستیم. فعلا نظر مثبت یا منفی درباره این طرح ندارم اما آنچه که می‌توانم بگویم این است که باتوجه به آنکه در مسابقات باشگاهی تعصبات زیادی وجود دارد، اجرای این طرح درباره بازی های لیگ برتر باید با دقت نظر بیشتری همراه باشد.

- فیلم مستند بلند "دستور آشپزی" به کارگردانی محمد شیروانی این روزها در ششمین دوره‌ جشنواره‌ فیلم تراورس سیتی که هر ساله به همت مایکل مور، مستندساز جنجالی در ایالات متحده آمریکا برگزار می‌شود، حضور دارد. این فیلم مستند داستان هفت زن خانه‌دار طبقه متوسط تهرانی است که همگی از بستگان نزدیک کارگردان انتخاب شده‌اند و به بهانه شرح دستور پخت غذا، خودشان را توصیف می‌کنند. این فیلم محصول رسانه رویابین و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است. "دستورآشپزی" روز 28 ژولای (6 مرداد) در این جشنواره به نمایش درآمده است.

- ده نمکی، ضرغامی و پناهیان عضو هیئت امنا جدید دانشگاه هنر شدند. ده نمکی با تایید این خبر عنوان کرد، چندی قبل نخستین جلسه هیئت امنای جدید تشکیل شد و پیرو آن اعضا با تهیه نامه ای خطاب به وزیر علوم خواستار تغییر در متون آموزشی دانشجویان شدند. وی تاکید کرده، امیدوارم ترکیب جدید هیئت امنای دانشگاه هنر با تغییراتی که مدنظر دارند باعث ارتقای سطح آموزش آکادمیک و مهارت های فنی دانشجویان دانشگاه هنر شوند.

-  مشکلات فیلم "سن پترزبورگ" همچنان ادامه دارد. افخمی طی نامه ای که هفته گذشته منتشر شد در خواست کرد که جلوی تدوین مجدد فیلم را بگیرند در این نامه که به خانه سینما نوشته شده، آمده : چنان که باخبرهستید اینجانب در حدود شش ماه قبل با یاری نمایندگان کانون کارگردانان و تدوینگران و تهیه‌کنندگان با آقای حمید اعتباریان، به توافق رسیدیم که فیلم با نظارت من و بر اساس نسخه‌ای که با همکاری آیدین افخمی تدوین کرده‌ام، به وسیله خانم مستانه مهاجر کوتاه شود. از آن تاریخ تا به امروز نه تنها خانم مهاجر تماسی با من نداشته، بلکه بنا بر مسموع، بدون دیدن تدوین مورد تائید من، تدوین مجددی را تحت نظر آقای اعتباریان شروع کرده‌اند.

حمید اعتباریان نیز در این ارتباط به خبرنگار مهر گفت: ایشان در کانادا نشسته اند و قصد دارند اشتباه‌های دو فیلم قبلی را در این کار تکرار کنند و من نمی گذارم.  آقای افخمی فکر می کند من بودجه دولتی دارم و می تواند پروسه این کار را مانند "فرزند صبح" ادامه دهد.  این فیلم به دلیل تاخیر در مراحل مختلف بالای یک میلیارد برای من هزینه داشت. ایشان برای فیلمبرداری دو ماه قرار داد داشتند ولی کار را شش ماهه تمام کردند! قرار بود "سن پترزبورگ" عید فطر سال گذشته اکران شود، اما همانطور که می دانید این اتفاق به دلیل آماده نشدن فیلم نیفتاد.

وی در ادامه افزود:در ابتدا پس از پایان کار افخمی به کانادا سفر کرد و تاکید داشت به فیلم دست نزنید تا شهریو برگردد. مدتی به خاطر وی کار را دنبال نکردیم اما ایشان برنگشتند. بعد از مدتی موافقت کردند مستانه مهاجر کار تدوین را انجام دهد و ما نیز قبول کردیم. ماخیلی شرایط آقای افخمی را در نظر گرفتیم. اما ایشان مدام هزینه های فیلم را بالا می برد. خانه سینما در جریان این موضوع کاملا قرار دارد. حتی قرار بود فیلم عید امسال به نمایش در بیاید که باز ایشان مشکلات مختلفی به وجود آوردند . در انتها نیز  پیمان قاسم خانی را به عنوان نماینده خود برای نظارت در مراحل مختلف فیلم انتخاب کردند.

اعتباریان در پایان توضیح داد: آقای قاسم خانی نیز درجریان کار هستند. من شخصا هیچ دخالتی در تدوین "سن پترزبورگ" نداشتم. من حتی 10درصد سهم وی را هم خریداری کردم و مدارک آن موجود است. ابتدا این 10 درصد 30 میلیون تومان بود که در پایان به 120 میلیون رسید! حتی من این مبلغ نهایی را با چند فقره چک پرداخت کردم و فقط بخشی از آن باقی مانده که زمان اکران می‌پردازم. فیلمنامه "سن پترزبورگ" متن بسیار خوبی دارد هر کارگردانی می‌توانست از این فیلمنامه کار خوبی ارائه کند. ایشان 30 روز اول فیلمبرداری در تایم مشخصی انجام دادند اما پس از آن ما مدام با تعطیلی روبرو بودیم.

تنظیم برای تبیان : مسعود عجمی