تبیان، دستیار زندگی
دبیرستان سلام با انجام 6 پروژه با عنوان های چراغ قوه خودشارژ، اتوکلاو، گلایدر، موشک آبی، نوروز و تاثیرات آن در آیین اروپایی و طراحی لباس در پنجمین جشنواره دانش آموزی سایت ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دستاوردهای دانش آموزان دبیرستان سلام

در پنجمین جشنواره دانش آموزی

دستاوردهای دانش آموزان دبیرستان سلام در پنجمین جشنواره دانش آموزی

دبیرستان سلامبا انجام 6 پروژه با عنوان های چراغ قوه خودشارژ ، اتوکلاو ، گلایدر ، موشک آبی ، نوروز و تاثیرات آن در آیین اروپایی و طراحی لباس در پنجمین جشنواره دانش آموزی سایت تبیان شرکت کرده بود. خانم ها: موسوی زاده، احمدی، امیری جاوید و رجایی معلمان دلسوزی هستند که دانش آموزان را در انجام این پروژه ها راهنمایی کرده اند.

دستاوردهای دانش آموزان دبیرستان سلام در پنجمین جشنواره دانش آموزی

نوروز و تاثیرات آن در آیین اروپایی

نوروز یکی از آیین های مهم و بسیار باشکوه ایرانیان است که از چندین هزار سال پیش تاکنون ادامه دارد. حاکمان هر دوره و مردم به این آیین احترام می گذاشتند. این جشن چنان با پوست و گوشت مردم آمیخته شده بود که شاید به این دلیل است که بعد از حمله مغول و سکته ای که در برگزاری این آیین به وجود آمد، از یادها نرفت و همچنان باقی ماند. نوروز آیین های بسیاری دارد که هر ساله توسط مردم اجرا می شود.

دستاوردهای دانش آموزان دبیرستان سلام در پنجمین جشنواره دانش آموزی

این آیین ها شامل خانه تکانی، سفره هفت سین، چهارشنبه سوری و ...است.آیین مهر و مسیحیت شباهت های زیادی دارند، این دو آیین به گونه ای به هم متصل اند که اگر بخواهیم این دو آیین را از هم جدا کنیم چیز زیادی از آیین مسیحیت نمی ماند. از جمله مشترکات این دو آیین می توان رنگ سرخ، علامت صلیب، روز یکشنبه، روز تولد، ناقوس کلیسا، مهرابه، غسل تعمید، سرود دسته جمعی و ... را نام برد. طی این تحقیق دانش پژوهان این دبیرستان به این نتیجه رسیدند که نوروز از اعیاد مهم ایران است که با گذر زمان از یادها نرفته است، توسط تمامی حکومت ها محترم شمرده می شد و در کشورهای اطراف شاید بهتر از ایران برگزار می شود.

دستاوردهای دانش آموزان دبیرستان سلام در پنجمین جشنواره دانش آموزی

طراحی لباس

در ابتدا که انسان های نخستین پا به صحنه ی حیات و این کره خاکی گذاشتند برهنه و عریان بودند. با احساس نیاز به لباس که کم کم در انسان به وجود آمد، شروع به استفاده از رنگ برای پوشاندن بدن خود کرد؛ سپس برگ و پس از کشف آتش و به وجود آمدن صنعت سفال گری نیز شروع به استفاده از از الیاف گیاهی و پوست و پشم حیوانات کرد. پوشاک زنان در دوره قاجاریه شبیه لباس های زندیه بوده و خیلی کم تغییر کرده است. پیراهن های چاک دار آستین بلند دوره قبل با دامن های گشاد و پر چین بلند که لبه دامن را به وسیله یراق و گلابتون و ... حاشیه داده تزیین می کردند، کمربندی طلا و نقره یا جواهر نشان به می بستند. در این دوره مانند دوره زندیه تور و کلاهک زینت سر بوده و چادر نماز و چارقد هنوز معمول نشده بود.

دستاوردهای دانش آموزان دبیرستان سلام در پنجمین جشنواره دانش آموزی

رنگ های مناسب لباس

لباس هایی با رنگ سبز و زرد و آبی تیره احساس قابلیت و اعتماد ایجاد می کند. به این دلیل سعی کنید از رنگ خاکستری کمتر استفاده کنید و از رنگ های سیر یا روشن بیشتر استفاده کنید. رنگ قهوه ای رنگی شیک است ولی در لباس این رنگ احساس خستگی و یکنواختی ایجاد می کند. اضافه کردن رنگ هایی مثل زرد، طلایی و سبز به رنگ های یکنواخت باعث می شود تا آن ها درخشش بیشتری پیدا کند. برای دیدن بروشور این دو گروه می توانید اینجا (نوروز ، طراحی لباس ) کلیک کنید.

گروه مدرسه اینترنتی سایت تبیان

تهیه و تنظیم: فاطمه گودرزی