وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
هر كسی كه مو دارد، ممكن است به شپش سر نیز دچار شود؛ مهم نیست چه كسی باشد یا در كجا زندگی كند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شپش شناس شویم!

شپش‌ها

کتاب "شپش‌ها" از كتاب‌های مجموعه‌ی سلامت من، منتشر و روانه ی بازار کتاب شد. این كتاب اطلاعات كاملی را درباره‌ی شپش‌ها، روش‌های ابتلا به شپش و مبارزه و نابودی آن‌ها به خوانندگان نوجوان خود ارایه می‌دهد.

به گزارش ایبنا: هر كسی كه مو دارد، ممكن است به شپش سر نیز دچار شود؛ مهم نیست چه كسی باشد یا در كجا زندگی كند. دانشمندان در اجساد مومیایی‌ها هم شپش پیدا كرده‌اند. این نشان می‌دهد حتی مردم باستان هم از آزار شپش‌ها در امان نبوده‌اند!

شپش‌های سر، «اكتو پارازیت» هستند. این كلمه در ابتدا عجیب به نظر می‌رسد! «اكتو» یعنی خارجی، «پارازیت‌ها»(انگل‌ها) نیز موجوداتی هستند كه در بدن سایر موجودات زنده زندگی و از آن‌ها تغذیه می‌كنند. بنابراین، «اكتو پارازیت» جانوری است كه در بدن سایر جانوران زندگی می‌كند و غذا می‌خورد.

بسیاری از انگل‌های خارجی، بدن انسان را برای زندگی و تغذیه انتخاب می‌كنند. كنه‌ها، زالوها و حتی برخی مگس‌ها، انگل‌های خارجی هستند. به نظر این موجودات، خون انسان طعم فوق‌العاده‌ای دارد. شپش‌های سر هم همین‌طور فكر می‌كنند. شپش‌های سر علاقه‌ی زیادی به پوست سر انسان دارند. پوست سر معمولاً تنها قسمتی از بدن است كه این موجودات در آن زندگی می‌كنند.

یكی از نشانه‌های وجود شپش در سر، احساس خارش است. بیش‌تر اوقات خارش سر نگران‌كننده نیست؛ ولی بعضی وقت‌ها نشان می‌دهد شپش‌ها  خانه‌ای در موهای شما ساخته‌اند

یكی از نشانه‌های وجود شپش در سر، احساس خارش است. بیش‌تر اوقات خارش سر نگران‌كننده نیست؛ ولی بعضی وقت‌ها نشان می‌دهد شپش‌ها  خانه‌ای در موهای شما ساخته‌اند.

در این کتاب می خوانیم:

- چگونه شپش‌ها به شما علاقه‌مند می‌شوند!؟

شپش‌ها از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شوند؛ اما آن‌ها نمی‌توانند بپرند یا پرواز كنند. حتی نمی‌توانند مسافت زیادی را بخزند. شپش‌ها دوست ندارند محل زندگی‌شان را ترك كنند و خانه‌ی گرم خود را دوست دارند.

چیزهای زیادی هستند كه می‌توانند زندگی شپش را دگرگون كنند. بعضی وقت‌ها شپش‌ها با یك تكان شدید برس یا شانه، از موهای یك نفر جدا می‌شوند. اگر كسی بعد از حمام، سرش را با حوله خشك كند، ممكن است شپش‌‌ها از سرش جدا شوند. روبان‌های مخصوص بستن مو، گیره‌های مو و كش‌های سر می‌توانند به این جانوران كوچك آسیب برسانند.

بعضی وقت‌ها شپش‌ها از یك دسته مو جدا می‌شوند و به داخل كلاه‌، پیراهن و روسری می‌افتند. اگر سر دو نفر به هم نزدیك باشد ممكن است شپش از سر یك نفر به سر دیگری بخزد. شپش‌ها حشرات كوچكی هستند ولی می‌توانند سریع حركت كنند. شانه‌ها، برس‌ها، كلاه‌ها یا سایر لباس‌های مشترك، حتی بالش‌ها و ملحفه‌ها راه‌های دیگر انتقال شپش‌ها هستند. اگر وسیله‌ای كه شپش‌ها روی آن‌ها هستند با سر شما تماس پیدا كند، ممكن است شما هم شپش بگیرید.

- شپش‌های سر یا شپش‌های بدن؟

شپش‌های سر به تمیز یا كثیف بودنتان اهمیت نمی‌دهند. تنها چیز مهم برای آن‌ها، این است كه غذایشان را بخورند، ولی شپش‌های بدن متفاوتند. آن‌ها به بدن كسی علاقه دارند كه زود به زود حمام نمی‌رود و لباس‌های كثیفش را هفته‌ها عوض نمی‌كند.

شپش‌های بدن می‌توانند میكروب‌هایی را با خود حمل كنند كه باعث ایجاد بیماری می‌شوند. هنگامی كه یك شپش بدن، پوست كسی را گاز می‌گیرد، بیماری را به بدن او منتقل می‌كند

شپش‌های بدن روی پوست انسان زندگی نمی‌كنند. آن‌ها در لباس‌ها زندگی می‌كنند. هنگامی كه گرسنه می‌شوند روی پوست می‌پرند و آن را گاز می‌گیرند. سال‌ها پیش زمانی كه مردم به ندرت حمام می‌رفتند، شپش‌های بدن بیش‌تر وجود داشتند. امروزه ابتلا به شپش بدن بسیار كم دیده می‌شود.

شپش‌های بدن می‌توانند میكروب‌هایی را با خود حمل كنند كه باعث ایجاد بیماری می‌شوند. هنگامی كه یك شپش بدن، پوست كسی را گاز می‌گیرد، بیماری را به بدن او منتقل می‌كند. ممكن است شپش‌های سر آزار دهنده باشند، اما حامل میكروب‌های بیماری‌زا نیستند.

مبارزه با شپش‌های سر معمولاً دو مرحله دارد. در ابتدا باید یك بزرگ‌تر به دقت سر شما را از نظر وجود شپش‌ها و تخم‌های آن بررسی كند. اگر چه خارج كردن آن‌ها با دست وقت‌گیر به نظر می‌رسد، اما این كار بهترین راه برای خلاص شدن از شر این موجودات است.

كتاب «شپش‌ها» اطالاعات زیادی را درباره‌ی شپش‌ها روش‌های ابتلا به آن و مراقبت‌هایی برای پیش‌گیری به ما ارایه می‌دهند كه با خواندن آن به راحتی می‌توانیم به افراد مبتلا به شپش كمك كنیم.

این كتاب را «آلیسون لاسیور» نوشته و «شقایق ابراهیم‌نژاد» آن را برای نوجوانان ایرانی ترجمه كرده است. این اثر 48 صفحه‌ای با قیمت 2950 تومان منتشر شده است.


گروه کتاب تبیان - محمد بیگدلی
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین