تبیان، دستیار زندگی
نه تنها به شما بلكه به همه ایرانیان سراسر جهان می‌گویم و به این گفته خود باور عمیق دارم كه دوره بسیار بزرگی برای ایران آغاز شده است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مشائی: باید "مکتب ایران" را معرفی کنیم نه "مکتب اسلام" را

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بیان اینكه برخی‌ها از من خرده می‌گیرند كه چرا نمی‌گویی مكتب اسلام و می‌گویی مكتب ایران، گفت: از مكتب اسلام دریافت‌های متنوعی وجود دارد اما دریافت ما از حقیقت ایران و حقیقت اسلام، مكتب ایران است و ما باید از این به بعد مكتب ایران را به دنیا معرفی كنیم.

مشایی

به گزارش جهان  «رحیم مشایی» رئیس دفتر رئیس‌جمهور كه در مراسم اختتامیه همایش ایرانیان مقیم خارج از كشور سخن می‌گفت، با بیان اینكه در ایران اختتامیه وجود ندارد،‌ گفت: برای ایران همه اختتامیه‌ها، ‌افتتاحیه و آغاز است. چرا كه اكنون موج بزرگی از انرژی در سرزمین ایران جاری است و هر كجا كه نام ایران باشد در آنجا باور و عشق انسان به خدا را می‌روید.

وی با بیان اینكه ایران جلوه عشق،‌ مهربانی و محبت است‌، ‌خطاب به ایرانیان مقیم خارج از كشور افزود: نه تنها به شما بلكه به همه ایرانیان سراسر جهان می‌گویم و به این گفته خود باور عمیق دارم كه دوره بسیار بزرگی برای ایران آغاز شده است. ایران در فصل جدیدی از حیات تاریخی خود قرار دارد و همه شواهد و قرائن بر این نكته گواهی می‌دهند.

مشایی با بیان اینكه شب سیاهی در ایران به پایان رسیده است، گفت: اكنون ایرانیان بیدار شدند و مهمترین علامت این بیداری به خود آمدن ایرانی‌هاست. امروز ایرانیان از اینكه ایرانی هستند، احساس عزت می‌كنند.

نه تنها به شما بلكه به همه ایرانیان سراسر جهان می‌گویم و به این گفته خود باور عمیق دارم كه دوره بسیار بزرگی برای ایران آغاز شده است

عضو كمیسیون اقتصادی دولت در ادامه گفت: هیچ كس بر اساس تصادف احساس عزت نمی‌كند، عزت محصول یك برآیند و درك است و البته باید گفت كه احساس عزت ایرانی‌ها از جنس ناشی از سلطه و قدرت نیست، چون قدرت و سلطه ممكن است غرور بیاورد. این احساس عزت به علت عزت مكتب ایران است و قاطبه ملت ایران این مسئله را درك كرده‌اند. ما از اینكه سرزمینی را به زیر سلطه خود آورده باشیم احساس عزت نمی‌كنیم.

وی افزود: ما باید فرصتی ایجاد كنیم تا نسل‌های نوی ایرانی با درك عالمانه عزت،‌ فلسفه ایران را بفهمند، مكتب ایران را بفهمند. من بر مكتب ایران اصرار دارم.

* از مكتب اسلام دریافت‌های متنوعی وجود دارد و من بر مكتب ایران اصرار دارم

مشایی با بیان اینكه برخی‌ها از من خرده می‌گیرند كه چرا نمی‌گویی مكتب اسلام و می‌گویی مكتب ایران، متذكر شد از مكتب اسلام دریافت‌های متنوعی وجود دارد، اما دریافت ما از حقیقت ایران و حقیقت اسلام، مكتب ایران است و ما باید از این به بعد مكتب ایران را به دنیا معرفی كنیم.

* باور دارم واژه ایران ذكر است
مشایی

رئیس شورای هماهنگی مناطق آزاد ویژه اقتصادی، بابیان اینكه باور دارم واژه ایران ذكر است، در بیان چرایی این گفته خود تأكید كرد: شما در ذكر دنبال چه چیزی هستید. ذكر واژه مرتبط با روح مؤمن است و به جهان درون باور كردن ارزش‌های متعالی انسان مرتبط است.

وی با ذكر این بیت شعر كه «از ذكر چه می‌جویند شاعران، همان را بجویند از ایران» گفت: ایران ذكر است و تاریخ ایران آكنده از ایمان است.

مگر می‌شود ایمان را در جایی جست‌وجو كنیم كه علم و معرفت در آنجا نباشد، چرا كه حقیقت ایمان منوط به علم و معرفت است.

مشایی با بیان اینكه هر كجا زیبایی باشد آنجا گوهر ایران است، گفت: اندیشه ایرانی جوهر دارد و گوهر است. همه بروز و ظهور اندیشه ایرانی زیبایی است.

وی با بیان اینكه در دین خاك با خاك فرق می‌كند و در منطق دینی محل دفن ظالمان با مشهد شهیدان فرق می‌كند، گفت: ویژگی‌های ایران متعدد است. اگر مكتب ایران را بشناسیم شناخت جلوه‌های آن آسانتر خواهد شد. ایران محل تلاقی ارزش‌های آسمان و زمین است خداوند و انسان هر دو در ایران تعظیم شده‌اند.

* اگر یافتید جایی را كه خدا تكریم شده اما انسان تكریم نشد،بدانید آن خدا همان خدا نیست

جانشین رئیس‌جمهور در شورای عالی ایرانیان مقیم خارج از كشور، در ادامه گفت: اگر یافتید جایی را كه خدا تكریم شده اما انسان تكریم نشد، بدانید آن خدا همان خدا نیست و به این مسئله یقین داشته باشید و تردید نكنید؛ اگر دیدید جایی انسان تكریم شده است و خداوند پیدا نیست، یقین بدانید كه آنچه كه تكریم شده،‌ انسان نیست.

مشایی گفت: وقتی من می‌گویم انسان، می‌گویند مشایی اومانیسم است. ای كاش این آقایان می‌خواندند و حداقل اومانیسم را می‌شناختند. آنها می‌گویند من مثل فلان آقا هستم در حالی كه اینها حتی آن آقا را هم نمی‌شناسند كه می‌گویند من مثل آنها هستم.

وی با بیان اینكه اگر كسی قدر آسمان را بشناسد باید قدر انسان را بشناسد، گفت: اگر قدر انسان شناخته نشود، قدر خداوند شناخته نخواهد شد. اگر می‌خواهید خدا را معرفی كنید، انسان را معرفی كنید. چرا كه راه دیگری برای معرفی خدا وجود ندارد.

اندیشه ایرانی جوهر دارد و گوهر است. همه بروز و ظهور اندیشه ایرانی زیبایی است

دبیر كمیسیون فرهنگی دولت با تأكید بر اینكه ایران به این جهت مهم است كه قدر انسان را می‌شناسد به چالش‌های ایران با غرب اشاره كرد و گفت كه چالش ما با غرب مقوله‌ای دیگری است و هر چقدر كه غرب نسبت به شرق امروز بر انسان اهمیت بیشتری قائل شده است، باید در عمل از او بپذیریم. اگر جامعه‌ای منضبط است به این دلیل انضباط پیدا كرده كه به انسان اهمیت داده چرا كه اهمیت به انسان، جامعه را منضبط می‌كند.

مشایی

مشایی دفاع ایران از عشق، ‌مهربانی و محبت را ضروری و مهم توصیف كرد و افزود: هر كجا كه از عشق، محبت و مهربانی سخن گفته شده، ما دفاع می‌كنیم. چون حقیقت ایران عشق است و چالش ما با غرب این است كه همه حقیقت انسان در غرب عرضه نمی‌شود؛ سیاستی كه باید در خدمت انسان باشد، انسان در خدمت سیاست است. اقتصادی كه باید در خدمت انسان باشد انسان برای اقتصاد است و این ماهیت یك بحران است.

* نفی انسان برای خدا غلط و نادرست بوده و در مكتب ایران وجود ندارد

وی نفی انسان را برای انسان و حتی نفی انسان را برای خدا غلط و نادرست دانست و افزود: در برخی جاها انسان برای خدا نفی می‌شود كه به نظر من این انحراف است و در مكتب ایران وجود دارد چرا كه در مكتب ایران انسان برای خدا هضم نمی‌شود.

رئیس كارگروه زیارت و فرهنگ رضوی، با بیان اینكه بسیاری‌ها در غرب هوشیارند، گفت: منظور ما از غرب باید تبیین شود. چرا كه غرب فرهنگ مصطلحی دارد كه حكمرانان آن از آن سخن می‌گویند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به اعتقاد رئیس‌جمهور مبنی بر حذف رژیم صهیونیستی از نقشه جغرافیایی گفت: اندیشه آقای احمدی‌نژاد حذف رژیم صهیونیستی از نقشه جغرافیایی نیست، بلكه ما معتقدیم آمدن اسرائیل مبنا ندارد. این رژیم زوركی آمده و موقت است.

مشایی افزود: آقای احمدی‌نژاد بحث هولوكاست را مطرح كردند، اما به یك باره همه قدرت‌های سیاسی برآشفتند و مدافع مظلومان شده‌اند كه سؤال من از آنها این است كه چرا حادثه‌ای كه 60 سال پیش رخ داده است و اكنون مطرح می‌شود، شما از آن احساس خطر می‌كنید و همچون انسان داغدار هستید.

وی با تأكید بر اینكه در غرب انسان در مظهر اندیشه‌های انسان‌های جامعه غربی پیشقراول نظم جدید اجتماعی شده است، گفت: مشكل امروز غرب در این است كه آنها حقیقت انسان را درنیافتند.

تنظیم برای تبیان: عطاالله باباپور