تبیان، دستیار زندگی
به گزارش خبرنگار ایلنا، حمیدرضا فولادگر در مراسم افتتاح پروژه ترانزیت ارتباطات شمال ـ جنوب و پروژه شبكه...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سرمایه گذاری خارجی و تحقق 1404

سرمایه گذاری خارجی

بخش اقتصاد- به گزارش خبرنگار ایلنا، حمیدرضا فولادگر، رئیس كمیسیون ویژه پیگیری و نظارت بر اجرای اصل 44 در مراسم افتتاح پروژه ترانزیت ارتباطات شمال ـ جنوب و پروژه شبكه مستقل سیگنالینگ سراسری شركت ارتباطات زیرساخت اظهار كرد: در بحث ارتباطات و فناوری‌اطلاعات ما چهار شركت یا سازمان را جزو وظایف حاكمیتی تعریف كردیم كه شامل واگذاری‌ها نمی‌شود، یكی از این شركت‌ها ارتباطات زیرساخت است و شركت فناوری اطلاعات هم كه قرار است به سازمان تبدیل شود.

فولادگر تاكید كرد: در زمینه بسترسازی برای اجرای سیاست اصل 44، بهترین وزارتخانه را وزارت ارتباطات می‌دانیم كه در این زمینه به خوبی عمل كرده است.

وی ادامه داد: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و سازمان فضایی هم به‌عنوان وظایف حاكمیتی تعریف شده‌اند كه در اختیار دولت باقی خواهد ماند اما از وظایف وزارت ارتباطات در حوزه مخابرات كه 30 شركت استانی، شركت‌های ارتباطات سیار و شركت ارتباطات داده تشكیل شده كه آن‌ها هم به بخش خصوصی واگذار شد و در بحث پست هم امیدواریم كه هرچه زودتر بحث تصدی‌گری و حاكمیتی آن مشخص شود. البته در زمینه واگذاری مخابرات به بخش خصوصی، بحث‌هایی وجود داشت كه همچنان هم ادامه دارد؛ این موضوع به سازمان خصوصی‌سازی و بورس مربوط می‌شود و آن‌ها در این زمینه نظر می‌دهند و برعهده وزارت ارتباطات نیست.

فولادگر با بیان اینكه سهم ارتباطات و فناوری اطلاعات در تولید ناخالص ملی تنها سه درصد است اظهار كرد: در كشور كره در سال 2007 از 300 میلیارد دلار صادراتی كه داشتند، 75 میلیارد دلار به فناوری اطلاعات اختصاص یافته بود، یعنی یك چهارم سهم صادراتشان از فناورری اطلاعات بود بنابراین ما باید به این موضوع و جایگاه كشورمان در منطقه توجه كنیم، اكنون باید به‌ زیرساخت توسعه ارتباطات كشور و رسیدن به بحث اینترنت ملی كه پیش‌نیاز آن تقویت زیرساخت‌هاست، بیش از پیش توجه شود و مجلس و دولت باید همه كمك كنند تا بتوانیم به برنامه‌هایی كه مشخص شده دست یابیم.

رئیس كمیسیون ویژه پیگیری و نظارت بر اجرای اصل 44 ادامه داد: در بحث اپراتور سوم نیز امیدواریم هرچه زودتر كارهایش انجام شود و در این زمینه باید به جلب مشاركت خارجی نیز توجه شود.

فولادگر در زمینه جلب مشاركت خارجی با بیان این كه سرمایه‌گذاری‌های خارجی منطبق با سیاست‌های اصل 44 بوده و برای رسیدن به افق 1404، راهی جز جلب سرمایه‌گذاری خارجی نداریم، تاكید كرد: باید به نقش اساسی ارتباطات و فناوری اطلاعات و توسعه آن توجه داشته باشیم و فناوری‌ اطلاعات را در همه وزارتخانه‌ها حاكم كنیم تا كل كشور تحت فضای این فناوری قرار بگیرد و به اهداف شاخص‌های توسعه و عدالت‌محوری برسیم.

منبع: خبرگزاری کار ایران

تنطیم برای تبیان : ریحانه حمیدی فر