تبیان، دستیار زندگی
معرفی بزرگترین توپ دنیا که در زمان جنگ جهانی دوم ساخته شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

Dora بزرگترین توپ دنیا

dora

توپ 80 سانتیمتری Dora بزرگترین توپی است که تا کنون ساخته‌شده‌است. البته توپی با کالیبر بزرگتر به نام Mallet mortar وجود دارد اما این توپ هرگز به سنگینی توپ Dora نیست. این توپ 1350تنی قادر بوده گلوله‌ای 7.1تنی را مقدار 38 کیلومتر پرتاب کند! لوله‌ی توپ 400 تن وزن داشته است. در سال 1937 شرکت Krupp سفارش ساخت این توپ را توسط از Heereswaffenamt و به دستور هیتلر دریافت کرد. از این توپ تنها یک بار علیه Sevastopol استفاده شد؛ Sevastopol مستحکمترین دژ جهان در آن زمان بود؛ و تنها 48 گلوله توسط Dora پرتاب شد. برای استفاده از این توپ باید یک ریل 4 خطه ساخته میشد. برای اینکه توپ بتواند در جهت‌های مختلف شلیک کند قسمتی از ریل بایستی به صورت منحنی ساخته میشد. برای چرخاندن Dora روی این منحنی از دو لوکوموتیو 691کیلو واتی استفاده می شد.

امکان جابجایی توپ به صورت یکپارچه وجود نداشت و برای جابجایی هر بار بایستی قسمت‌های مختلف آن جدا می شد! برای جابجایی این توپ به جرثقیل‌هایی ویژه و 2000 نفر نیروی انسانی نیاز بود که کار جابجایی 6 هفته طول می کشید! حفاظت از توپ در برابر حملات هوایی بسیار مهم بود.

dora

Dora در اصل می بایست علیه Maginot که منطقه‌ای مرزی بین آلمان و فرانسه بود استفاده می شد. توپ مشابه دیگری با لوله‌ای متفاوت به نام Schwerer Gustav ساخته شد که البته هرگز از آن استفاده نشد. توپ مشابه دیگری به نام Langer Gustav در حال ساخت بود که ساخت آن هرگز به پایان نرسید. و بررسی ها برای ساخت توپ چهارم به نام Schwerer langer Gustav نیز در حال انجام بود. برای استفاده از این توپ‌ها برای شلیک راكت نیز بررسی‌هایی در حال انجام بود که آن هم هرگز به پایان نرسید. Langer Gustav در حملات هوایی از بین رفت. Dora و Schwerer Gustav نیز به دستور مقامات آلمانی طی دستور آلمان سوزی هیتلر در سال 1945 منهدم شدند. ساختار این توپ‌ها بسیار جالب بود اما کارایی زیادی نداشتند.

روشن است که این توپ از شگرد‌های تبلیغاتی نازی‌ها بوده است. بر اساس برخی منابع، به نظر میرسه لاشه‌ی Dora بعدها یعنی در سال 1996 به صورت اتفاقی کشف شده است.

نوع سلاح: توپ ریلی

سازنده: شرکت Krupp

کالیبر: 80سانتیمتر

وزن: 1350 تن

طول: 47.3 نتر

عرض: 7.1متر

ارتفاع: 11.6 متر

مهمات: گلوله‌ی آتش‌زا/گلوله‌ی ضد استحکامات

وزن مهمات: گلوله‌ی آتش زا: 4.8 تن

گلوله‌ی ضد استحکامات: 7.1تن

برد: گلوله‌ی آتش زا: 48 کیلومتر

گلوله‌ی ضد استحکامات: 38 کیلومتر

سرعت گلوله: گلوله‌ی آتش زا: 820 متر بر ثانیه

گلوله‌ی ضد استحکامات: 720 متر بر ثانیه

منبع: سایت میلیتری

تنظیم برای تبیان: محسن مرادی