تبیان، دستیار زندگی
وقتی افراد چاق که سال ‌ها طول کشیده تا اضافه وزن پیدا کنند و چاق شوند، دوست دارند در عرض مدت کوتاهی لاغر شوند؛ از طرفی...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

لاغری در 10 دقیقه!

کاهش وزن

وقتی افراد چاق که سال ‌ها طول کشیده تا اضافه وزن پیدا کنند و چاق شوند، دوست دارند در عرض مدت کوتاهی لاغر شوند؛ از طرفی حاضر هستند مبالغ گزافی را بپردازند تا فقط چند کیلو از وزن شان کم شود طبیعی است در این شرایط انواع کلاهبرداری ‌ها رواج پیدا می‌ کند.

اگر به آگهی ‌های برخی روزنامه ‌ها و مجلات نگاهی بیندازید، مطمئنا به چندین مورد تبلیغات در مورد محصولات لاغری یا چاقی برخورد می‌ کنید. اغلب این آگهی ‌ها جملات دلنشینی چون " لاغری تضمینی "، " 10 کیلو کاهش وزن در یک هفته بدون بازگشت "، " لاغری بدون رژیم غذایی و ورزش " را در دل خود دارند و البته در اکثر موارد فقط یک شماره تلفن همراه، راه دستیابی به این معجزات است.

از طرف دیگر وقتی کتاب ‌های تغذیه را نگاه می ‌کنید، می ‌بینید که این شعارها، رویاهایی دست ‌نیافتنی هستند.

بسیاری از بیماران چاق که برای کاهش وزن مراجعه می‌ کنند، اولین خواسته ‌شان این است که سریعا وزن کم کنند؛ اما تغییر عادات غلط غذایی مستلزم گذر زمان است. یکی از موثرترین روش‌ ها برای کم کردن وزن، داشتن رژیم غذایی توام با یک فعالیت مناسب ورزشی است. تحقیقات نشان داده، رژیم غذایی همراه با ورزش، تاثیر بیشتری نسبت به انجام تک ‌تک آن ها دارد.

قرص‌ های لاغری شیوه دیگری است که اکنون تبلیغات زیادی برای ترویج آن صورت می ‌گیرد. در سایت ‌های اینترنتی، شبکه‌ های ماهواره ‌ای، برخی مجلات یا حتی در داروخانه ‌ها، با تبلیغ این قبیل داروها پوشیده شده است.

حتما شما هم در مورد اثرات این داروها، اخبار ضد و نقیض بسیاری شنیده ‌اید. سایت ‌های تبلیغاتی، از اثرات مفید این داروها و کاهش وزن بدون تحمل گرسنگی صحبت می ‌کنند؛ ولی در سایت ‌های پزشکی مطالب دیگری مشاهده می ‌شود.

تحقیقات پزشکی و بررسی ‌های آماری روی افرادی که دارو مصرف کرده ‌اند، نشان می ‌دهد، این داروها یا بی‌ اثر هستند یا اثر آن ها بسیار کوتاه‌ مدت است و پس از قطع دارو، وزن شخص به حالت اولیه باز می ‌گردد.

در بسیاری از افراد، عوارض جانبی مصرف دارو بروز می ‌کند و گاهی آن قدر شدید است که می ‌توان گفت، دارو به جای این‌ که بیماری چاقی را درمان کند، بیماری دیگری را هم به وجود آورده است.

این نکته حائز اهمیت است که استفاده از این داروها، به‌ تنهایی برای کاهش وزن، به هیچ عنوان یک راه درمان اصولی نیست و فرد حتما احتیاج به رژیم غذایی مناسب تحت مراقبت یک رژیم درمان و فعالیت بدنی منظم دارد.

البته تمام این مسائل وقتی است که دارو واقعا دارو باشد. در اکثر موارد این داروها فاقد مواد دارویی هستند، حتی برخی از انواع آن ها، حاوی مواد مخدر نیز هستند.

داروهای اینترنتی

متاسفانه اکثر کانال ‌های ماهواره ‌ای با دریافت پول حاضر هستند مدت زمان معینی از وقت شبکه ی خود را در اختیار هر کس برای تبلیغ هر جنس یا کالایی قرار دهند.

تبلیغ قرص، کرم و داروهای لاغری، یکی از کالاهایی است که در این شبکه ‌ها رواج یافته و حتی در داخل ایران، مراکزی برای فروش این داروها معرفی می ‌گردد و متاسفانه مداخله یا اطلاع ‌رسانی منطقی و شفافی در این رابطه انجام نشده است تا مردم از عوارض واقعی این مواد آگاه شوند.

سخن آخر این ‌که اگر به دنبال میانبرهایی برای کم کردن وزن خود می ‌گردید، بدانید که داروهای لاغری میانبر صحیحی برای شما نیستند. استفاده از این گروه از داروها صرفا در موارد خاصی کاربرد دارد که بایستی با تجویز پزشک و تحت نظر آن صورت گیرد.

جام جم آنلاین

اگر می خواهید با کارشناسان تغذیه ی سایت درباره رژیم های غذایی مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید.

*مطالب مرتبط:

پیری زودرس از عوارض داروهای ضد چاقی

قرص ‌های لاغری شما را عصبی می ‌کند

داروهای لاغری غیر مجاز

اِکس در قالب کرم ‌های لاغری!

لاغری با قرص قند و تیروئید

مواد لاغر کننده

نسل جدید قرص‌های لاغری

آشنایی با داروهای ضد چاقی

قرص های چربی سوز چگونه باعث کاهش وزن می شوند؟

با خوردن دارو لاغر نمی شوید!

كاهش وزن به وسیله قرص های لاغری

كمربند لاغری تاثیری در کاهش وزن ندارد

استفاده نابجا از داروهای لاغری و عوارض جانبی آنها

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.