تبیان، دستیار زندگی
بیشتر ما بر این‌ باوریم‌ كه‌ وقتی‌ پا به‌ سن‌ می گذاریم، انواع‌ بیماری‌ها به‌ سراغمان‌ می ‌آیند و دیگر به ‌تنهایی‌ قادر به‌ انجام‌ كارهایمان‌ نیستیم. اما تحقیقات‌ نشان‌ می ‌دهد كه‌ ما می‌توانیم‌ حتی‌ با وجود افزایش‌ سن، هوشی...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

صد سال عمر كنید

بیشتر ما بر این‌ باوریم‌ كه‌ وقتی‌ پا به‌ سن‌ می گذاریم، انواع‌ بیماری‌ها به‌ سراغمان‌ می ‌آیند و دیگر به ‌تنهایی‌ قادر به‌ انجام‌ كارهایمان‌ نیستیم. اما تحقیقات‌ نشان‌ می ‌دهد كه‌ ما می‌توانیم‌ حتی‌ با وجود افزایش‌ سن، هوشیاری‌ ذهنی‌ و سلامت‌ جسمی‌  خود را حفظ‌ كنیم. چنانچه‌ زنی‌ در كهنسالی‌ دچار فراموشی‌ یا  پوكی‌ استخوان‌  شود، اینها علائم‌ بروز «بیماری» است، نه‌ نشانه‌ افزایش‌ سن.

یكی‌ از رازهای‌ مقابله‌ با دشواری‌ها و بحران‌ها كنار گذاشتن‌ نگرانی‌ و ناامیدی‌ است. هرگز به خودتان‌ احساس‌ ترحم‌ نكنید و در مقابل‌ مشكلات‌ تسلیم‌ نشوید.

مطالعات‌ دانشمندان‌ نشان‌ می ‌دهد كه‌ حدود 70 درصد از عوارض‌ به‌ ظاهر مرتبط‌ با افزایش‌ سن، قابل‌ پیشگیری‌ هستند و ما توان‌ و اختیار كاهش‌ آنها را داریم. آنان معتقدند كه‌ فقط‌ حدود 30 درصد از مسائل‌ مرتبط‌ با كهولت‌ به‌ طور ژنتیكی‌ در وجود فرد ریشه‌ دارند و چندان‌ قابل‌ پیشگیری‌ و تغییر نیستند. چه‌ عوامل‌ شخصیتی‌ و چه‌ عادات‌ و خلق‌ و خوهایی‌ موجب‌ سلامتیِ توأم‌ با افزایش‌ سن‌ خواهد بود؟  پرهیز از كشیدن‌ سیگار ، بهره‌مندی‌ از تغذیه‌  مقوی‌ و مناسب‌ و ورزش‌  ِ مرتب‌ همگی‌ در این‌ امر نقش‌ دارند.

اما توجه‌ به‌ هفت‌ عامل‌ را هرگز فراموش‌ نكنید:

1. ذهن‌ خود را فعال‌ نگاه‌ دارید

تحقیق‌ روی‌ افراد سالخورده‌ و تندرست‌ نشان‌ می ‌دهد كه‌ آنها از لحاظ‌ ذهنی‌ بسیار فعال‌ هستند. مغز  انسان‌ همانند هر ماهیچه‌ و عضو دیگری‌ چنانچه‌ مورد استفاده‌ قرار نگیرد، به‌ مرور زمان‌ ضعیف‌ می‌ شود و تحلیل‌ می ‌رود، اما با پرورش‌ و فعال سازی‌ پیوسته‌ مغز ، می ‌توان‌ همواره‌ بر رشد آن‌ افزود. فراموش‌ نكنید مغز انسان‌ توانایی‌ یادگیری‌ مطالب‌ جدید را در هر سنی‌ دارد!

اما چطور می ‌توان‌ ذهن‌ را فعال‌ و هوشیار نگاه‌ داشت؟ با مرور گذشته‌ خود می ‌توانید به‌ كارهای‌ مورد علاقه‌ تان‌ كه‌ تا به‌ حال‌ فرصت‌ انجام‌ آنها را نداشته ‌اید، برسید. مثلاً چنانچه‌ به‌ یادگیری‌ زبان‌ علاقه‌ مندید، در كلاس‌ زبان‌ ثبت ‌نام‌ كنید، عضو انجمنی‌ خیریه‌ شوید یا...

نكته‌ مهم‌ دیگر حفظ‌ « خوشبینی » است. اگر روحیه ‌ای‌ خوشبین‌ داشته‌ باشید، می ‌توانید در شرایط‌ سخت‌ و بحرانی‌ بهتر عمل‌ كنید.

2. كار را فراموش‌ نكنید

در میان‌  افراد مسنِ  تندرست‌ به ندرت‌ می ‌توان‌ فرد تنبلی‌ را یافت. در واقع‌ کسانی‌ كه‌ با وجود كهنسالی‌ تندرست‌ هستند، اغلب‌ در جوانی‌ همواره‌ كار و تلاش‌ كرده‌اند و از حرفه‌ خود لذت‌ برده‌اند. علاقه‌ به‌ شغل،‌ موجب‌ كاهش‌ استرس‌  و عوارض‌ مخرب‌ آن‌ می‌ شود و از بروز انواع‌ سرطان‌  جلوگیری‌ می ‌كند. به‌ این‌ ترتیب‌ یكی‌ از رازهای‌ طول‌ عمر زنان،‌ تلاش‌ و فعالیت‌ فراوان‌ آنهاست.

3. منضبط‌ باشید

اكثر افراد كهنسال‌ و تندرست‌ با برنامه‌ ریزی‌ و انضباطی‌ خاص‌ روزهای‌ عمر خود را سپری‌ كرده‌اند. آنها اغلب‌ در ساعتی‌ مشخص‌ از خواب‌ بیدار می ‌شوند و در زمانی‌ معین‌ به‌ رختخواب‌ می‌روند. به ‌علاوه‌ در طول‌ روز برنامه‌ تغذیه‌ ای‌ مشخصی‌ دارند و همواره‌ از كار و فعالیت‌ خود لذت‌ برده‌اند.

تأثیر ِداشتن‌ انضباط‌ و برنامه‌ مشخص‌ بر حفظ‌ تندرستی‌ و طول‌ عمر چگونه‌ است؟

تحقیقات‌ نشان‌ می‌ دهد كه‌ این‌ افراد به‌ ندرت‌ به‌ سیگار یا انواع‌ مواد اعتیادآور رو آورده‌اند. به‌علاوه‌ از آنجا كه‌ در ساعات‌ معین‌ استراحت‌ می‌ كنند یا بیدار می ‌شوند و از تغذیه‌ مناسبی‌ هم‌ برخوردارند، معمولاً دچار اضافه ‌وزن‌ نمی‌ شوند و خستگی‌  شدید آنها را آزار نمی ‌دهد. برخورداری‌ از برنامه‌ صحیح‌ در زندگی‌ موجب‌ می ‌شود شما نتوانید ذهنتان‌ را با افكار ناخوشایند پر كنید و به‌ خودتان‌ آسیب‌ برسانید.

4. به‌ دیگران‌ كمك‌ كنید و از این‌ كار لذت‌ ببرید

بسیاری‌ از افراد با وجود مشكلاتی‌ كه‌ در زندگی‌ خود با آنها روبه ‌رو هستند، همواره‌ داوطلبانه‌ به‌ دیگران‌ كمك‌ می‌كنند. آنها كمك‌ خود را در قالب‌ عضویت‌ در انجمن‌های‌ خیریه‌ یا سازماندهی‌ برنامه‌هایی‌ برای‌ كمك‌ به‌ افراد نیازمند انجام‌ می‌ دهند. این‌ نوع‌ فعالیت‌ها كه‌ حضور بیشتر شخص‌ در جامعه‌ را به‌ همراه‌ دارد، اغلب‌ باعث‌ می ‌شود خود فرد به‌ ندرت‌ بیمار یا دچار انواع‌ استرس‌  شود.

برقراری‌ و تداوم‌ روابط‌ اجتماعی‌ سالم‌، سیستم‌ دفاعی‌ بدن‌ را قوی‌ و فعال‌ می‌ كند. به‌ علاوه‌ در این‌ حالت، به‌ هنگام‌ نیاز، دیگران‌ هم‌ با رغبت‌ بیشتری‌ به‌ شما كمك‌ می‌ كنند و هرگز تنها نخواهید ماند.

5. با شور و اشتیاق‌ انگیزه‌های‌ خود را تقویت‌ كنید

چنانچه‌ احساس‌ می ‌كنید در زندگی‌ هدف‌ یا انگیزه‌ مشخصی‌ ندارید، باید خودتان‌ دست‌ به‌ كار شوید. پزشكان‌ معتقدند كه‌ افراد سالخورده‌ و تندرست‌ همواره‌ در طول‌ زندگی، انگیزه‌ها و اهداف‌ جدیدی‌ را در نظر گرفته ‌اند و با توجه‌ به‌ این‌ انگیزه‌ها و هدف‌های‌ نوین، همچنان‌ با سلامتی‌ به‌ زندگی‌ ادامه‌ داده‌اند. شما هم‌ این‌ روش‌ را به‌ كار بگیرید. به‌ علاوه،‌ پیش‌ از این‌ كه‌ یكی‌ از اهداف‌ خود را به‌ پایان‌ برسانید، به‌ فكر برنامه‌ بعدی‌ باشید تا بلافاصله‌ به‌ آن‌ مشغول‌ شوید.

مغز انسان‌ توانایی‌ یادگیری‌ مطالب‌ جدید را در هر سنی‌ دارد!

6. با سختی‌ و شكست‌ كنار بیایید

اغلب‌ وقتی‌ با افراد سالخورده‌ و تندرست‌ روبه ‌رو می‌شویم، تصور می‌ كنیم‌ آنها زندگی‌ آسانی‌ را پشت‌ سر گذاشته ‌اند. اما وقتی‌ پای‌ صحبت‌ ایشان‌ می ‌نشینیم، متوجه‌ می‌ شویم‌ كه‌ آنها هم‌ بحران‌ها و مشكلات‌ عظیمی‌ را پشت‌ سر گذاشته اند. هنر این‌ افراد تسلط‌ بر اوضاع‌ و تلاش‌ آنها در جهت‌ بهبود وضعیت‌ بوده‌ است. آنها همواره‌ سعی‌ كرده‌اند از استرس‌ و ناراحتی‌ خود بكاهند. یكی‌ از رازهای‌ مقابله‌ با دشواری‌ها و بحران‌ها كنار گذاشتن‌ نگرانی‌ و ناامیدی‌ است. هرگز به خودتان‌ احساس‌ ترحم‌ نكنید و در مقابل‌ مشكلات‌  تسلیم‌ نشوید.

7. به‌ خدا توكل‌ كنید

«ایمان‌ به‌ پروردگار و اعتقاد به‌ خواست‌ او» موجب‌ می‌شود فرد با آسایش‌ روحی‌ و روانی‌ بیشتری‌ زندگی‌ را سپری‌ كند. به‌ علاوه، فرد مؤمن‌ با استرس‌ و تنش‌ كمتری‌ روبه ‌رو می‌ شود. دانشمندان‌ نیز به‌ رابطه‌ مستقیم‌ میان‌ ایمان‌ به‌ خدا و تندرستی‌ پی‌ برده‌اند. همچنین، ایمان‌ به‌ خدا موجب‌ افزایش‌ اعتماد به ‌نفس ‌ در فرد می ‌شود و همین‌ ویژگی‌ بر توانایی‌های‌ فرد می‌افزاید.

سوفی وندر/شقایق قندهاری

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.