تبیان، دستیار زندگی
در نقد فیلم افراطی ها
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

افراطی ها؛ بر وزن اخراجی ها

افراطی ها

چندی است فیلم سینمایی "افراطی ها" به کارگردانی جهانگیر جهانگیری و تهیه کنندگی داریوش بابائیان روی پرده سینماها است.

اما در نظر گرفتن برخی نشانه ها در تولید این اثر هنری! توسط دست اندرکاران فیلم "افراطی ها"حکایت از آن دارد که این فیلم تحت تاثیر فروش رویایی "اخراجیها" ساخته مسعود ده نمکی تولید و روانه اکران شده است.

انتخاب نامی هم وزن اخراجیها،انتخاب بازیگران مشابه (اکبر عبدی، علیرضا اوسیوند،ارژنگ امیر فضلی و ....)،عکسهای دسته جمعی این بازیگران در نقش اراذل و اوباش،استفاده از موقعیت یک روحانی برای ایجاد یک فضای طنز و البته بی ارتباط با موضوع فیلم و ....نشان از آن دارد که جرقه تولید این فیلم از زمان تولید اخراجیها زده شده است!

دست اندرکاران تولید فیلم "افراطی ها" آنقدر تحت تاثیر فیلم اخراجیها قرار گرفته بودند که حتی در اعلام مراحل اکران این فیلم، سعی در معرفی تشابهات دو فیلم اخراجیها و افراطی ها داشته اند، که نمونه بارز آن اظهار نظر روابط عمومی این فیلم در گفتگو با فارس و زمان اکران این فیلم بود:

"روابط عمومی این فیلم اعلام كرد: نوروز 88 در حالی فیلم «اخراجی‌ها2» اكران شد كه دو گروه سینمایی برای اكران آن در بحث و جدل بودند و اكران اخراجی‌ها باعث شد تا مؤسسات پخش فیلم‌ به این نتیجه برسند كه نوروز بهترین فصل اكران فیلم است و حالا در نوروز 89 كه مسعود ده‌نمكی سریالی را برای شبكه 5 آماده پخش دارد، فیلمی تحت عنوان «افراطی‌ها» به عنوان برنامه دوم اكران عید، بر پرده سینما می‌نشیند."

اما شاید یکی از اصلی ترین تفاوتهای این فیلم با اخراجیها در این باشد که دست اندرکاران فیلم افراطی ها، به داشتن قصه بکر و یا حتی قصه تکراری اما دارای ساختار برای تولید این فیلم فکر نکرده، و این عاملی است که باعث شده تا تنها بامزگی! بازیگران آن، باعث تحمل کردن فیلم برای مخاطب شود.

اما شاید یکی از اصلی ترین تفاوتهای این فیلم با اخراجیها در این باشد که دست اندرکاران فیلم افراطی ها، به داشتن قصه بکر و یا حتی قصه تکراری اما دارای ساختار برای تولید این فیلم فکر نکرده، و این عاملی است که باعث شده تا تنها بامزگی! بازیگران آن، باعث تحمل کردن فیلم برای مخاطب شود

هر چند با گذشت اندک زمانی این بامزگی به لودگی بازیگران منجر می شود تا جایی که فیلم غیر قابل تحمل شده به گونه ای که در ادامه خشم و اعتراض مخاطب نسبت به دیدن چنین فیلمی به راحتی مشهود است.

اما جدای از انتقادات به دست اندرکاران تولید چنین فیلم سخیفی که به راستی توهین به شعور مخاطب با فرهنگ ایرانی است، این روزها موج انتقاد نسبت به بازیگران فیلم همچون اکبر عبدی و اوسیوند نیز در حال افزایش است، به گونه ای که این منتقدان گله مند حضور هنرمندانی از این دست در چنین آثاری هستند.

گفتنی است اکران چنین فیلم سخیفی در سینما آفریقا که تحت نظر بنیاد مستضعفان و جانبازان نیز می باشد کمی عجیب و قابل تامل است!


گروه هنر تبیان