تبیان، دستیار زندگی
رئیس كمیسیون فرهنگی مجلس در بازدید از مؤسسه فرهنگی و اطلاع‌رسانی تبیان، گفت: جوان بودن اعضای تبیان نشان دهنده این واقعیت است كه جمع شما محصول انقلاب است و شما تربیت شده در فضای انقلاب هستید...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حداد عادل در بازدید از مؤسسه تبیان:

اعضای تبیان محصول انقلاب و تربیت شده در فضای انقلاب هستند

بازدید دکتر حداد عادل از تبیان

رئیس كمیسیون فرهنگی مجلس در بازدید از مؤسسه فرهنگی و اطلاع‌رسانی تبیان، گفت: جوان بودن اعضای تبیان نشان دهنده این واقعیت است كه جمع شما محصول انقلاب است و شما تربیت شده در فضای انقلاب هستید.

غلامعلی حداد عادل نماینده مردم تهران و رئیس كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی امروز چهارشنبه ضمن بازدید از مؤسسه تبیان، اظهار داشت: بنده با مشاهده فعالیت اینگونه سایت‌ها بسیار خوشحال می‌شوم، چرا كه از اولین روز پیروزی انقلاب با این انقلاب در عوالم فرهنگی همراه بودم.

بازدید دکتر حداد عادل از تبیان

در ابتدای این نشست، دکتر طالب پور؛ مدیر عامل موسسه تبیان، ضمن عرض خیر مقدم به دکتر حداد عادل و خبرنگاران، به ارائه توضیحاتی در خصوص تاریخچه و هدف از تاسیس موسسه تبیان پرداخت.

مدیرعامل تبیان از یادداشت تفاهم کنسرسیوم صاحبان محتوا بین تبیان و سایر موسسات و نهادهای مهم فرهنگی کشور به منظور دسترسی آسان کاربران به محتوای ملی در قالب یک سایت، خبر داد و این امر را نویدبخش روزهای روشن در زمینه رشد محتوای فرهنگی کشور دانست.

در ادامه، مدیران بخش های مختلف موسسه نیز به تشریح فعالیت های خود در تبیان پرداخته و گزارش عملکرد تبیان را در هشت سال گذاشته را ارائه دادند.

سپس دکتر حداد عادل با اشاره به جوان بودن اعضای این مؤسسه افزود: این نشان دهنده این واقعیت است كه جمع شما محصول انقلاب است و شما تربیت شده در فضای انقلاب هستید.

بازدید دکتر حداد عادل از تبیان

رئیس كمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به سابقه خود در دوران اول انقلاب، تفاوت‌ها و پیشرفت‌های امروزه را با روزهای اول انقلاب برشمرد.

حداد عادل همچنین امكانات و تجربیات تبلیغی و دسترسی افراد به عوامل هنری و فرهنگی را در روزهای اول انقلاب محدود دانست و گفت: بنده با مشاهده تحولات تدریجی طی گذشت زمان بسیار خوشنود می‌شوم.

وی در ادامه توضیحات خود خاطرنشان كرد:‌ همه این حركات و پیشرفت‌های امروزه در اثر تقوای امام راحل و قیام و نهضت ایشان بوده است.

حداد عادل به دوران بعد از پیروزی انقلاب و در دست گرفتن تلویزیون توسط نیروهای انقلابی اشاره كرد و گفت:‌ در آن زمان خیال ما راحت بود و فكر می‌كردیم كه تلویزیون را كه مولد فرهنگ است در اختیار داریم و می‌توانیم از این طریق جلوی ورود فرهنگ‌های فاسد غربی را بگیریم.

وی افزود: ولی متاسفانه چندی نگذشت كه ما از ورود ماهواره و اینترنت باخبر شدیم كه این موضوع باعث نگرانی ما شد.

این نماینده مجلس هشتم در ادامه یادآور شد: اگر حاكمیت این كشور همچنان به دست غرب‌زده‌ها بود در حال حاضر چیزی از اصالت‌های ما، دین، خدا و پیغمبر و قرآن ما باقی نمی‌ماند.

بازدید دکتر حداد عادل از تبیان

حداد عادل خاطرنشان كرد: قدرت رسانه‌ای كه یكی از آن شامل اینترنت می‌شود اصلا رابطه استعمارگر و استعمارزده را عوض كرده است.

وی افزود: در قرن 19 وقتی كشوری می‌خواست بر كشوری دیگر تسلط پیدا كند ابتدا لشكركشی می‌كرد و بعد از مدت‌های طولانی برای القای فرهنگ خود و از بین بردن فرهنگ بومی از طریق مدارس اقدام می‌كرد؛ تا استعمارزده پذیرای حاكمیت استعماگر شود، ولی طی چند سال اخیر با استفاده از قدرت رسانه‌ای دیگر نیازی به هیچ یك از این لشكركشی‌ها نیست.

رئیس كمیسیون فرهنگی مجلس یادآور شد:‌ در زمان حاضر برای تبدیل فرهنگ بومی به فرهنگ مطلوب سلطه‌گر تنها با شبكه‌های ماهواره‌ای و اینترنتی و جنگ نرم اقدام می‌شود.

حداد عادل در بخش دیگری از توضیحات خود در این بازدید تصریح كرد: جنگ نرمی كه مقام معظم رهبری همواره بر آن تاكید دارند گویای این واقعیت است.

بازدید دکتر حداد عادل از تبیان

وی در ادامه به فتنه سال 1388 یا همان فتنه سبز اشاره كرد و گفت: همه شاهد بودیم كه در این فتنه اساس سرمایه‌گذاری چه در خارج و چه در داخل، روی همین قدرت رسانه‌ای بود.

این نماینده مجلس هشتم یادآور شد: در داستان این فتنه، فتنه‌گران برای هدایت تظاهرات و انتشار وقایع ساختگی و یا واقعی همگی از این طریق اقدام می‌كردند.

وی افزود: در زمان حاضر ما نباید بنشینیم تا دشمنان هركاری كه خواستند با ما انجام دهند بلكه باید بر فناوری اطلاعات مسلط شویم و در این زمینه استقلال پیدا كنیم و در این جنگ مقابله به مثل كرده و زودتر از دشمنان وارد سرزمین آنها شویم.

حداد عادل در ادامه خطاب به مدیران داخلی مؤسسه تبیان تاكید كرد: شما هیچگاه كار خود را با شبكه‌های جهانی مقایسه نكنید بلكه با مشاهده آنچه كه قبلا نبوده و درحال حاضر وجود دارد، امیدوارتر از گذشته به حركت خود ادامه دهید.

این نماینده ملت در ادامه در قالب چند نكته به اعضای این مؤسسه تصریح كرد: در فضای ایجاد شده بر اندیشه‌ها و عناوین رهبری تحت عنوان نامگذاری سال‌ها كار مستقل انجام دهید.

وی افزود: جنس شعارهای سالیانه از سوی مقام معظم رهبری از جنس فرهنگ عمومی است كه باید از طریق رسانه‌ها نهادینه شود.

بازدید دکتر حداد عادل از تبیان

حداد عادل همچنین در خصوص ضرورت پاسداری از زبان فارسی خاطرنشان كرد: فناوری‌های نو با الفاظ نو همراه هستند لذا شما باید سعی كنید كه در مطالب نوشته شده خود فارسی را رعایت كنید و همواره نسبت به این زبان حساسیت داشته باشید.

رئیس كمیسیون فرهنگی مجلس در ادامه تاكید كرد: ایران امروز قلب تپنده تفكر و فرهنگ اسلامی در جهان است و همه كشورهای اسلامی باید از تجربیات ایران استفاده كنند.

حداد عادل ادامه داد: باید این مؤسسه كاری كند كه ارتباط خود را با آموزش و پرورش التیام دهد؛ البته بنده متاسفم كه گاهی تنگ‌نظری‌های سیاسی باعث می‌شود ظرفیت‌ها به هم وصل نشود.

وی همچنین در توصیه دیگر به مدیران این مؤسسه گفت: سعی كنید تا با موزه‌ها اتصال پیدا كنید چرا كه این موضوع برای افرادی كه در خانه نشسته‌اند و از این امكانات استفاده می‌كنند بسیار جذابیت دارد.

بازدید دکتر حداد عادل از تبیان

رئیس كمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: مایكروسافت 90 هزار كارمند در دنیا دارد كه 45 هزار نفر آنها تنها در مركز آن كار می‌كنند. لذا با توجه گسترش قابل توجه فناوری‌ها در جهان، اقدامات این موسسات فرهنگی و اطلاع رسانی قابل توجه است.

در خاتمه نیز، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، از بخش های مختلف موسسه همچون: اطلاع رسانی، فنی، امور کاربران، مدرسه اینترنتی، شبکه مجازی کودم، مالتی مدیا و IDC بازدید به عمل آورد.

دکتر غلامعلی حداد عادل در حاشیه این بازدید، تفاهم نامه کنسرسیوم صاحبان محتوا که به منظور تجمیع محتوای فرهنگی کشور تشکیل شده است را امضاء نموده و به عضویت مجمع تولید کنندگان محتوای کشور در آمد.

گفتنی است، حضور رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در موسسه تبیان با استقبال خبرنگاران و عکاسان خبرگزاری ها و رسانه های گروهی مواجه گردید.

بازدید دکتر حداد عادل از تبیان

تنظیم: هومن بهلولی