تبیان، دستیار زندگی
دراین مقاله، نکته‌هایی برای دخترخانم‌هایی که قصد ازدواج دارند، ارائه شده که لازم است در دوران اولیه‌ی آشنایی با همسر آینده‌شان به آن‌ها توجه و دقت کافی داشته باشند..
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برای دختر خانم ها

مسائل مهم در دوران نامزدی خانمها

دختران

چند نکته‌ی مهم برای دخترخانم‌ها (قبل از برقراری ارتباط عاطفی عمیق در دوران نامزدی)

در زیر، نکته‌هایی برای دخترخانم‌هایی که قصد ازدواج دارند، ارائه شده که لازم است در دوران اولیه‌ی آشنایی با همسر آینده‌شان به آن‌ها توجه و دقت کافی داشته باشند. باعجله و بدون ‌آگاهی عمل کردن، موجب یک عمر پشیمانی خواهد شد. به توصیه‌های زیر که به شما در شناخت مرد مناسب زندگی‌تان کمک می‌کند، توجه کافی داشته باشید:

قبل از درگیری عاطفی، سؤال‌های خود را مطرح کنید

قبل از این‌که درگیر مسائل عاطفی با خواستگارتان شوید، اطمینان حاصل کنید که با فرد مناسبی طرف هستید! یعنی از اولین جلسات خواستگاری است که شما باید سؤال‌هایی را از همسر آینده‌ی خود بپرسید تا بتوانید تصمیم بگیرید که می‏توانید درگیر مسائل عاطفی بیش‌تری بشوید یا خیر؟!

قبل از این‌که با او ازدواج کنید و به قلب شما راه یابد، باید او را مورد ارزیابی و سنجش قراردهید. هرچه اطلاعات بیش‌تری در مورد نامزدتان داشته باشید، بهتر می‌توانید قضاوت کنید که آیا او شریک زندگی مناسبی است یا خیر!

به منظور مطمئن شدن از این‌که نامزدتان، مناسب شماست یا نه، می‌توانید در زمینه‌های زیر از او سؤال کنید:

- وضعیت خانواده و کیفیت روابط خانوادگی

-اخلاقیات، ارزش‌ها و دیدگاه‌های اخلاقی

- دیدگاه‌های عاطفی، تعهد و روابط

- فلسفه‌ی مذهبی یا روحی

- هدف‌های حرفه‌ای، شخصی و...

بر اعتقادات مذهبی خواستگارتان حساس باشید

فراموش نکنید که یکی از تناسبها و تفاهم های اساسی میان زوجین، که ضامن خوشبختی آنان است وجود اعتقادات مذهبی نزدیک به هم است لذا در جلسات خواستگاری حتما در مورد اهمیت به نماز خواندن، روزه گرفتن و انجام سایر واجبات دینی تاکید داشته باشید. اگر دختر خانمی هستید که به نماز به موقع و اول وقت تاکید دارید، سوال کردن در این زمینه نیز بسیار تاکید می شود چرا که تنها خواندن نماز کافی نیست. اگر ایشان اهل نماز باشند اما بر روی زمان آن توجه چندانی نداشته و یا کاهل نماز باشند، شما در آینده دچار مشکل می شوید.

صحبت کردن در مورد مساله حجاب و کیفیت آن نیز اهمیت بسزایی دارد. سعی کنید در جلسات خواستگاری متوجه رویکرد همسرتان نسبت به مساله حجاب بشوید و طوری نباشد که پس از ازدواج هر یک از شما سعی در تغییر دیگری در این زمینه داشته باشد. توجه به اعتقادات و باورهای مذهبی حیطه بسیار وسیعی را در بر می گیرد که در اینجا فرصت کافی برای پرداختن آن نیست اما شما دختر خانمی که قصد ازدواج دارید مراقب باشید که در این زمینه دقت لازم را بنمایید.

با احساسات خود صادق باشید

نامزد

به‌طور کلی، ارتباطی موفق است که همیشه دارای صداقت و اساس و پایه باشد. وقتی‌که شما در روابط‌تان با دیگران، در ابراز احساسات خود صادق نباشید، آن روابط به‌هم ریخته، نامطبوع و پیچیده خواهد شد.

در زیر به چند ویژگی صداقت احساسی اشاره می‌شود:

وقتی با نامزدتان، صادقانه صحبت می‌کنید، هر دوی‌تان احساس می‌کنید که به یکدیگر نزدیک شده‌اید. صداقت، هم‌چون پلی میان قلب شما و قلب فرد مقابل‌تان می‌باشد. گویی صداقت، دری را به روی قلب شما باز می‌کند بنابراین او می‌تواند خود واقعی شما را احساس کند. اگر از نظر عاطفی با نامزدتان که شما را دوست دارد صادق نباشید، روابط‌تان سطحی خواهد بود و هرگز این روابط به‌طور جدی عمیق‌تر نمی‌شود. هرچه از لحاظ عاطفی صادقانه‌تر برخورد کنید، به همان اندازه، صمیمیت بیش‌تری را تجربه خواهید کرد و احتمال بیش‌تری دارد که شما با یکدیگر، آینده‏ی بهتری را بسازید. صداقت احساسی، به‌وجودآورنده‌ی صمیمیت می‌باشد.

صداقت احساسی شما، سبب می‌شود نامزدتان به خود اجازه دهد، احساساتش را بیان کند. وقتی با مردی از نظر عاطفی صادق هستید، موجب می‌شود او هم از نظر عاطفی با شما صادق باشد، احساس امنیت بیش‌تری ‌کند و بتواند احساسات قلبی‌اش را بیان کند. اگر نامزدتان احساس کند که شما احساسات خود را بیان نمی‌کنید، او نیز در برابر خودش، سپر محافظتی قرارمی‌دهد. زمانی‌که احساسات خود را ابراز می‌کنید، همسر آینده تان به شما اعتماد می‌کند و دیوارهای محافظ احساساتش فرو می‌ریزند. مرد صادقی که مناسب شماست، همیشه به شما به‌خاطر صداقت در ابراز احساسات‌‌تان، احترام می‌گذارد.

هرچه اطلاعات بیش‌تری در مورد نامزدتان داشته باشید، بهتر می‌توانید قضاوت کنید که آیا او شریک زندگی مناسبی است یا خیر

هویت و شخصیت نامزدتان

هویت، یکی از ضروری‌ترین مشخصه‌های همسر شماست. بنابراین در جست‌وجوی مردی با هویت مناسب باشید. هویت، خمیرمایه‌ی درونی شخص است. هر چیزی که درون فرد را بیان کند و ارزش‌های زندگی او، اخلاق و رفتارش را نشان ‌دهد، جزو هویت او می‌باشد. رفتار نامزدتان نسبت به خود، شما و بعد از ازدواج، رفتارش با فرزندان، نشان‌دهنده‌ی هویت اوست در حالی‌که شخصیت، روشی است که شخص، خودِ بیرونی‌اش را به جهان اطراف نشان‌می‌دهد؛ روشی که او، ظاهرش را بیان می‌کند.

امکان دارد هویت در ظاهر، به اندازه‌ی شخصیت، قابل رؤیت نباشد اما در واقع انعکاسی حقیقی‌تر از باطن شخص می‌باشد. اگر هویت و شخصیت را یک کیک در نظر بگیریم، «شخصیت» قسمت رویه‌ی کیک و «هویت» مواد تشکیل‌دهنده‌ی کیک می‌باشد.

چند مشخصه‌ی هویتی که باید در مرد ایده‌آل خود جست‌وجو کنید، عبارتند از:

گلدان

- تعهد نسبت به رشد و پیشرفت در انسانیت: شما نباید او را تهدید به رشد و پیشرفت کنید، بگذارید خودش این عمل را انجام دهد.

- صداقت عاطفی: یک ارتباط صمیمی، شریک بودن در همه‌چیز، به‌خصوص در احساسات است. او باید مردی باشد که احساساتش را نسبت به شما بیان کند.

- صداقت: درستی، صداقت و وفاداری، از عوامل ضروری یک رابطه‌ی سالم هستند. بدانید تا زمانی که شما به او احساس امنیت می‌دهید، با شما، خودش و دیگران صادق است.

- رشد فکری و مسؤولیت‌پذیری: از نظر فکری، رشد کرده و مسؤولیت‌پذیر باشد و آن‌چه را که می‌گوید و می‌خواهد در زندگی انجام دهد، جامه‌ی عمل بپوشاند.

- اعتمادبه‌نفس بالا: نسبت به خودش، احساس خوبی داشته باشد. از خودش و محیط زندگی‌اش به‌خوبی مراقبت کند و خودش را به‌اندازه‌ی شما دوست داشته باشد.

- نگرش مثبت نسبت به زندگی: مردی با هویت مناسب، خوبی‌های دنیا را در شما و خودش می‌بیند و هنگامی‌که شما با او هستید، احساس خوبی در مورد زندگی خواهید داشت.

شخصیت مرد مناسب‌تان، به اندازه‌ی هویت او اهمیت ندارد. علاقه به ظاهر یک مرد، مهم است اما نه این‌که تنها ظاهر را در نظر بگیرید. شما باید او را بیش‌تر به‌خاطر باطنش دوست داشته باشید.

شادکامی و موفقیت- حمید رضا غلامرضایی، زهره اسماعیل بیگی

گروه خانواده و زندگی سایت تبیان- تنظیم و تلخیص: مریم عطاریان

مقالات مرتبط

دوران نامزدی

دلواپسی های دوران نامزدی ( قسمت اول)

تو، آنی نبودی که من فکر می کردم!

چند قانون برای دوران نامزدی

روزهای خوش نامزدی

عشق و عاشقی های دوران نامزدی

نامزدی ،بهترین فرصت عاشقی

بایدها و نبایدهای دوران عقد

فراز و فرودهای دوران عقد

تلخی شیرین نامزدی

استرس های دوران عقد

مطالعه کتاب آیین همسرداری موجود در فروشگاه اینترنتی تبیان به شما کاربران توصیه می شود.

اگر در این زمینه سوالی دارید، اینجا را کلیک کنید.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.