سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
دولت چین استفاده از اینترنت برای امور اقتصادی و عرصه‌های آموزشی را به شکل فعالی تشویق می‌کند ولی در عین حال مطالب و وب‌سایت‌هایی را که از نظر دولت خطرناک یا غیراخلاقی تلقی می‌شوند به شدت سانسور و کنترل می‌کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

این هم گوگل چینی

گوگل چینی

یکی از مقام‌های رسمی چین در نخستین اظهارنظر رسمی دولت این كشور اعلام کرد که پس از تعهد شرکت گوگل به تبعیت از قوانین حاکم بر رسانه‌های چین، مجوز کار این شرکت تجدید شده است.

یکی از مقام‌های وزارت صنایع و فناوری ارتباطات چین اعلام کرد که شركت گوگل متعهد شده که از قوانین چین تبعیت کند و از انتشار مطالب یا برقراری تماس با وب سایت‌ها‌یی که برای امنیت ملی و ثبات اجتماعی کشور مضر تشخیص داده می‌شوند، خودداری کند.

به گفته این مقام چینی از این پس شرکت گوگل کاربران و مراجعان خود را به وب سایت این شرکت که در هنگ کنگ مستقر است، مرتبط نخواهد کرد. یکی از دلایل مخالفت دولت چین با تجدید اجازه کار گوگل همین مسئله بود.

شرکت گوگل در جریان کشمکشی علنی با دولت چین بر سر سانسور اینترنت، از تاریخ ۲۲ ماه مارس سال جاری به مرتبط كردن کاربران چینی به وب سایت گوگل در هنگ کنگ اقدام کرده بود که شامل سانسور رایج در این کشور نمی‌شود.

به نظر می‌رسد که هم شرکت گوگل و هم دولت چین ضمن دفاع از اصول خود می‌کوشند به شکلی منافع اقتصادی خود را تامین کنند. اختلاف میان گوگل و دولت چین می‌تواند به محرومیت این شرکت از بازار رو به رشد اینترنت در چین که ۴۲۰ میلیون مشترک دارد، منجر شود.

از طرف دیگر این اختلاف می‌توانست چین را از منبع مهم فناوری اینترنتی که برای این کشور بسیار مهم است، محروم كند.

دولت چین استفاده از اینترنت برای امور اقتصادی و عرصه‌های آموزشی را به شکل فعالی تشویق می‌کند ولی در عین حال مطالب و وب‌سایت‌هایی را که از نظر دولت خطرناک یا غیراخلاقی تلقی می‌شوند به شدت سانسور و کنترل می‌کند.

شرکت گوگل اعلام کرده که طبق اجازه کار جدید گوگل چین به ارائه محصولاتی مثل موسیقی، خدمات ترجمه و ابزارهای کار تجاری و اقتصادی ادامه خواهد داد. این شرکت در عین حال همکاری با وب‌سایت چینی «تیا نیا» برای شکل دادن به شبکه‌ای گروهی – اجتماعی را پایان داده و خود به شکل مستقل عرصه این خدمات را آغاز خواهد کرد.

منبع:ایلنا

تنظیم:س.آقازاده

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین